5f4e2102d9010obrazek.png
Foto: Shutterstock

Není nad ovoce, které dozrálo tam, kde má. Na své mateřské rostlině za vydatné pomoci tepla a slunečních paprsků. Však zkuste porovnat sice už převážně modrou, ale stále ještě notně tvrdou švestku z obchoďáku s tou z vlastního stromu, která se úplně rozplývá na jazyku. To samé platí o exotickém ovoci. Kdo ho jednou okusil přímo v jeho domovině, tomu už nikdy nebude „vonět“ dovezené, „podtržené“. Pěstitelé ho totiž musí sklidit ještě nedozrálé nebo přímo zelené (například banány), aby přečkalo dlouhou cestu bez úhony.

Když nestihne dozrát

Někdy ale i nás, domácí pěstitele, přinutí okolnosti sklidit úrodu dřív. Třeba kvůli kvapem se blížícímu podzimu a s ním spojenému nepříznivému počasí, nebo ve snaze uchránit ho před chorobami a škůdci. Pokud nejde o druhy ovoce, které musí dozrát na rostlině (jahody, maliny, borůvky, vinná réva), pak mu můžeme ke zralosti dopomoci i po sklizni.

Chuti i vůni pomáhá ethen

Ať už máte doma nedozrálá jablka, hrušky, švestky, blumy, broskve nebo třeba i rajčata, která někdy také bývají řazena mezi ovoce, pomůže jim s dozráváním ethen, dříve označovaný jako ethylen či etylén. Nelekejte se, nejde o žádnou chemii. Bezbarvý, nasládlý plyn produkuje samo ovoce a díky němu také dozrává, barví se, měkne a sládne. Čím je zralejší, tím více ethenu produkuje.

Ovoce kombinujte

Stačí tedy dát k nedozrálé úrodě například zralé jablko. Abyste proces co nejvíce podpořila a urychlila, nepouštějte většinu produkovaného ethenu do vzduchu. Prostě vložte vše společně do sáčku. Plastový, neprodyšný, bude účinnější, ale pozor na plíseň. Papírový obal je účinný o něco méně, ale zase je v tomto směru bezpečnější. Ať tak, či onak, nezapomeňte na pravidelnou kontrolu, aby ovoce nepřezrálo.

Z exotického ovoce takto můžete nechat dozrát například banány, mango, papáju nebo avokádo. Nepodaří se vám to naopak s citrusy, které postupem času spíše vysychají, ale ani s ananasem nebo litchi.

5f4e215364534obrazek.pngTip: Zelená rajská jablíčka, která už venku kvůli chladnému počasí neprospívají, můžete sklidit a nechat dozrát doma. Netrhejte ale jednotlivé plody, nýbrž celé větvičky. Nebo ještě lépe – celou rostlinu i s kořeny. Tu pak jimi vzhůru zavěste v místnosti poblíž okna a postavte pod ni mísu se zralými jablky, či banány. Jiní zase doporučují vyskládat zelené plody rajčat za okenní parapet. I tam jim může dělat společnost zralé ovoce uvolňující ethen.

Čtěte také: