Letní rodinná dovolená. Vše jste pečlivě naplánovali, vybrali lokalitu, kam s dětmi letos vyrazíte, v práci jste nezapomněli vyplnit dovolenku a babičku poprosili o zalévání květin. Podle seznamu potřebných věcí jste nakoupili plavky, sluneční brýle, opalovací krémy a těšíte se na cestu. Ale ráno těsně před odjezdem může být všechno jinak. Váš synek nebo dcerka mají zvýšenou teplotu a na bříšku jste jim objevili několik červených flíčků. Ty se postupně rozšiřují a už je vám to jasné - mají plané neštovice. Možná jste si v tu chvíli uvědomili, že jste vlastně nedávno někde četli, že se dá proti planým neštovicím očkovat...

Plané neštovice skutečně patří mezi nejčastější infekční onemocnění dětského věku. Obvykle se děti nakazí v kolektivu (v jeslích či ve školce), kde se virus planých neštovic velmi snadno šíří vzduchem kapénkovou infekcí.

Neštovice se lavinovitě šíří

Plané neštovice doprovází také teploty a nepříjemné svědění puchýřků. Navíc,
onemocní-li v rodině jedno dítě, všichni ostatní její členové, kteří neštovice neprodělali, jsou pak vystaveni riziku, že je nemoc postihne také. Ten, kdo plané neštovice ještě neprodělal, má totiž více než 90% jistotu, že se jimi nakazí.

Řešením je očkování

Před planými neštovicemi se lze chránit. V rámci tzv. nadstandardního očkování můžete totiž zvolit pro své děti alternativu k státem hrazenému očkování proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám a zakoupit čtyřsložkovou vakcínu Priorix-Tetra, která navíc chrání i proti planým neštovicím. Děti tak v rámci jednoho očkování získají ochranu před čtyřmi nemocemi. První dávka vakcíny se zpravidla podává od 15. měsíce věku dítěte, druhá dávka s odstupem šesti týdnů až třech měsíců. Cena jedné dávky vakcíny je cca 1 600 Kč a většina zdravotních pojišťoven na toto očkování rodičům přispívá. Děti, které nebyly očkovány vakcínou Priorix-Tetra, můžete nechat očkovat vakcínou Varilrix, která chrání samostatně proti planým neštovicím.

neštovice

Vakcíny Priorix-Tetra a Varilrix vyvinula farmaceutická společnost GlaxoSmithKline, která má s vývojem a výrobou očkovacích látek více než 60leté zkušenosti.

Vakcíny Priorix-Tetra a Varilrix jsou registrované léčivé přípravky a jsou vázány na lékařský předpis. Před použitím konzultujte vhodné užití vakcíny s lékařem či lékárníkem a pečlivě si prostudujte příbalovou informaci.

Více informací naleznete na webu www.ctyrijednouranou.cz.
CZ/PRI/0002/12

Reklama