profimedia-0035884732.jpg
Foto: Profimedia

Michael Joseph Jackson se narodil  29. 8. 1958 ve státě Indiana v USA. Jeho kariéru zcela zásadním způsobem od počátků ovlivňoval otec Joseph. Bohužel ani zdaleka ne jen v pozitivním slova smyslu. Když dával v šedesátých letech minulého století dohromady hudební skupinu Jackson 5 složenou ze svých synů, měl na všechny členy extrémní nároky hraničící s terorem. Světovými kuloáry dodnes koluje historka, kdy za nezvládnutou choreografii trestal své syny pořádným výpraskem. Nicméně i přes tento fakt nelze Jackson 5 upřít masivní úspěch. Za dobu působení Michaela v kapele natočili hned tři velmi úspěšné desky.

V roce 1971 natočil zpěvák svůj první sólový singl Got To Be There a velmi brzy se umísil na prvních příčkách amerických hitparád a jeho hvězda stoupala nezadržitelně stále výš a výš. Hity jako Smooth Criminal, Thriller, Black or White nebo Billie Jean jsou a pravděpodobně ještě velmi dlouho budou nejhranějšími singly vůbec.

Za svou kariéru získal celkem třináct cen Grammy, v roce 2006 byl navíc zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější zpěvák. Inspiroval celou řadu dalších umělců. K jeho odkazu se hlásí Justin Timberlake, Chis Brown nebo Justin Bieber.

Zajímavosti, které jste o králi popu možná nevěděli

  • Matka Jacksonových se hlásila k ideálům svědků Jehovových. I sám Michael byl podstatnou část dětství vychováván v souladu s touto vírou.
  • Videoklip ke slavné písni Billie Jean byla vůbec prvním videoklipem s mužem tmavé pleti, který se dostal do hitparády MTV.
  • Trpěl kožní chorobou vitiligo, která se projevuje ztrátou pigmentu. Toto onemocnění mu bylo diagnostikováno na počátku devadesátých let. Kvůli tomu spával v kyslíkovém stanu, který měl podpořit regeneraci kůže. Tu prý dokázalo poškodit i sluneční záření běžné intenzity.
  • Jeho milovaným domácím mazlíčkem byl opičák Bubbles. Michael ho získal z nemocnice zabývající se výzkumem rakoviny. Bubbles cestoval s Michaelem prakticky po celém světě a dělal mu společnost nejen při turné.
  • Michael Jackson měl absolvovat schůzku v jednom z nákupních domů v centru New Yorku v den teroristického útoku na dvojčata. Naštěstí ráno zaspal a to osudné ráno na schůzku nedorazil.
  • Nikdy nechtěl hovořit o svém vzdělání či o tom, zda absolvoval nějakou školu. Šeptá se, že nemá ukončené ani základní vzdělání.
     

Zdroj: Web Osobnosti, G.StoriomagČeskoslovenská filmová databáze

Reklama