Lidské tělo obsahuje až 60 % vody, kterou ztrácí vylučováním, dýcháním a pocením. Aby náš organizmus fungoval tak, jak má, je potřeba pravidelně a dostatečně pít. Odborníci doporučují vypít dva až tři litry tekutin denně a v horkých dnech zvýšit jejich příjem až na čtyři litry. Průzkum společnosti Tetra Pak ukázal, že spotřeba tekutin v České republice je velmi nízká, v průměru vypijeme pouze 0,75 l tekutin na osobu.
Podle údajů společnosti Tetra Pak o spotřebě nealkoholických nápojů, je konzumace tekutin v České republice podprůměrná. Odborníci varují, že dehydratace organismu je často těžko pozorovatelná, a pokud je dlouhodobá, může způsobit vážné zdravotní problémy. Zdravé lidské tělo obsahuje asi 60 % vody a k jejím ztrátám dochází částečně vylučováním, ale také dýcháním a pocením.
Proto odborníci doporučují cíleně dodržovat pitný režim a pít především čistou vodu nebo ovocné džusy ředěné vodou v poměru 1:1, popřípadě 1:2 ve prospěch vody. Tak doplníte tekutiny a díky džusům získáte i nezbytný obsah minerálních látek a vitamínů. Například sklenice 100% džusu z pomerančů, grapefruitu či černého rybízu pokryje doporučenou denní dávku vitamínu C. Není třeba mít strach z porušení zásad zdravé výživy – 100% ovocné džusy obsahují čistou ovocnou šťávu bez přídavku cukru, vody, barviv či konzervantů. Sklenice pomerančového džusu zředěného vodou v poměru 1:1 má stejnou kalorickou hodnotu jako například jedno jablko. Delší trvanlivost ovocných šťáv bez konzervantů zajišťují kartonové obaly společnosti Tetra Pak a technologie jejich zpracování.
Více o zdravém pitném režimu bez zbytečných „éček“ si přečtěte na www.bezkonzervantu.cz.
Nový komentář
Komentáře
já piju docela dost,hlavně obyčejnou vodu z vodovodu a pivečko.To dodá minerály a vitamíny.
naučila jsem se nosit sebou 1/2 litrovou láhev s vodou !!! i pro cesty v MHD
kornoutek — #28 jsem na tom stejně - v práci není čas a když je žízeň veliká v kantýně skoro nic ke koupi a kamkoliv daleko. Teplou vodu, co je k dispozici nepolknu a kaafe (to je na každém rohu) má opačný účinek. Přiznávám, že nejsem schopná si připravit piití doma....
tak v pití se hodně zanedbávám, opravdu jestli vypiji denně půl litru, j eto hodně.. nějak se do pití neumím nutit:-(
marenkao — #26 taky se nemají přílišně na noc zatěžovat ledviny a jak píšeš, u srdcařů už vůbec ne
U těchto článků by mělo být uvedeno nejen pro, ale i proti. Tchán je "srdcař" a tchýně se chlubila, jak před něj vždycky večer postaví 1,5l vody s tím, že než skončí televize, tak jí musí vypít. Upozornila jsem ji, že lidi s nemocným srdíčkem mohou vypít 1,5l, ale za celý den a postupně, jinak se tzv.zavodní. Tchýně to myslela dobře, poučená právě z těchto článků o důležitosti pitného režimu.
Piju hlavně čaje v létě studené. Konvici mám stále na očích - naučit se dodržovat pitný režim a pak to jde samo.
Taky si každé ráno postavím petku z vodou na stůl a tím pádem mě to donutí pokud jsem ji měla někde v ledničce tak jsem se nedonutila a dnes je to automatika.
Nadule — #20 Doporučuji dát si před sebe 1,5 l vody a tím pádem mám kontrolu, kolik tekutiny jsem vypila. Je to zvyk, který se časem zautomatizuje

snazim sa dodrziavaz pitny rezim...
2 litry denně vypiju ,vodu a ovocné čaje.
Nemůžu si pomoct, ale když nemám žízeň tak mě ani nenapadne se napít - asi to není správné, ale jak se donutit a hlavně so vzpomnět, když žízeň nepřichází?
trvalo mi to dlouho než jsem se naučila dodržovat pitný režim a teď už mi to nepřijde i rodina se mi nejdřív smála že jsem jak velbloud a tahám všude pití. Zjistila jsem totiž že když dostatečně piju necítím se tak unavená nebolí mne tolik hlava.
Docela to flákám
V mém věku už jsem přišla na to, že je důležité dodržovat pitný režim.Když někam jdu mám ssebou malou lahvičku s vodou ,tedy ekologickou/Brita/
v lete piju hodne ale kdyz je zima tak tolik uz ne
To je jasná věc. Udivuje mě, když mi někdo řekne "proč pít, když se mi nechce-nemám žízeň?"....
s dodržováním pitného režimu mám problém, protože piji velice málo, ale poslední dobou se trochu více snažím
Ještě,že jsem žíznivý typ a piju vše...