Kolektivní systém NEVAJGLUJ a.s., který zajišťuje kolektivní plnění pro výrobce tabákových výrobků dle zákona o jednorázových plastech, zadal průzkum, ze kterého vyplynulo, že desetina dospělých kuřáků si stále myslí, že nevadí, když se nedopalky odhazují na zem nebo do kanálu. Téměř každý třetí dospělý kuřák se domnívá, že se nedopalek rozloží rychle, nejpozději do jednoho roku. Nedopalky se přitom mohou rozkládat až 15 let na mikroplasty, které zůstávají v životním prostředí. Jediným správným způsobem jejich likvidace je odhození do koše nebo nádob na směsný odpad.
Z průzkumu, který pro NEVAJGLUJ a.s. provedla společnost Focus, vyplývá, že 17 % dotazovaných neví nebo neřeší, zda jsou nedopalky pro životní prostředí škodlivé. Z průzkumu dále vyplývá, že až 30 % kuřáků vyhazuje někdy nedopalky do kanálu a mylně se domnívají, že je to lepší řešení, než vyhodit nedopalek na zem. Nedopalek vyhozený do kanálu přitom nezpůsobí povrchové znečištění prostranství, ale rozkládá se ve vodě. Tím se zatěžují čističky odpadních vod.
Odpovědnost vůči životnímu prostředí mají o něco vyšší kuřáci elektronických cigaret. Ty kouří 25 % oslovených kuřáků, častěji ženy. Nejčastěji se kouření e-cigaret vyskytuje ve věkové skupině 18 – 24 let (45 % dotázaných kuřáků z této věkové skupiny). Kuřáci e-cigaret častěji nosí nedopalky s sebou a vyhazují je až doma do koše (14 %). Takové chování se u kuřáků klasických cigaret nebo baleného tabáku prakticky nevyskytuje.
„Nedopalky znečišťují veřejná prostranství, obce a města mají náklady s jejich odstraňováním,“ říká Martina Vrbová, ředitelka kolektivního systému NEVALGLUJ. „Chceme proto pomoci obcím s těmito náklady a také s osvětou, aby lidé věděli, že jediným správným způsobem likvidace nedopalků je vyhození do směsného dopadu. Obce, které s námi uzavřou smlouvu ještě letos, mohou získat příspěvek už za letošní rok,“ dodává Martina Vrbová. Tyto úhrady budou financovány z příspěvků výrobců, kteří tabákové výrobky s filtry uvádějí na trh.
Na světě se ročně vyrobí více než 6 bilionů cigaret. Špatné zacházení s nedopalky tak může představovat značnou zátěž pro životní prostředí.
Výzkum provedla agentura FOCUS na vzorku více než 700 dospělých kuřáků v Česku.
Více informací lze nalézt na webu www.nevajgluj.cz.
Nový komentář
Komentáře
Asi z recese se u našeho domu čas od času na zastávce autobusů MHD objeví pečlivě vysypaná hromádka vajglů , takový nedopalkový kobereček - artefakt ? Třeba by dílko lépe vyniklo v avantgardní galerii , tam je vystaveno ledacos. Možná si tam řidiči - silní kuřáci / ale obezřetní , je tam pořádná frekvence / vyklopí popelník . V tzv. policejních státech je čisto i na chodnících , odhodit nedopalek či žvýkačku stojí docela dost . U nás se nepodaří vybrat pokuty za pořádné přešlapy až trestní činy , takže škoda vynaložených prostředků.
Je to jako se vším - je to nějak omezeno nebo přímo zakázáno? Výborně. Pak už zbývá jen to dodržovat, vymáhat to dodržování od těch nesvéprávných, co to údajně nevěděli nebo nepochopili, a trestat ty, co na to vysloveně kašlou. Ne že by to pomohlo na 100%, ale když se nedělá nic, no tak holt jsou všude vajgly. Například je zakázáno kouřit na zastávkách veřejné dopravy. Přesto je tam setrvale plno vajglů. Kde je městská/obecní policie? Dotyčného kuřáka je dlužno legitimovat, a následně mu poslat předvolání na sobotu na úklid všech zastávek ve městě. Když nepřijde, tak týden domácí vězení. Pokuty jsou k ničemu. Kdyby každému, kdo někde udělal čurbes nebo něco vandalsky poničil, hrozilo, že to bude muset veřejně uklidit a dát do pořádku, obětovat jeho volný čas a ještě by ho u toho všichni viděli, jak v reflexní vestě zametá vajgly, možná by to pár lidí odradilo. "Výchovný web" jsou akorát vyhozené peníze.
Někdy mě děsí kolik nedopalků je pod okny obytných domů.