Dnes otevírám hodně kontroverzní téma. Když jsem ho navrhovala na poradě, netušila jsem, na jak tenký led se pouštím. Rozpoutala se diskuze o tom, kde je ta hranice, kdy nedonošené děti ještě zachraňovat, a kdy už je to proti přírodě.

baby

Padl i extrémní názor, že proti přírodě je to vždy, pokud není dítě životaschopné bez zásahu medicíny. Jako za staré Sparty.
Jako matka nedonošených dětí, které přežily jen díky medicíně, bych měla zastávat názor naprosto opačný: Každému dítěti se má dát šance.

Ano, moje děti měly „kliku“, že i když se narodily předčasně a s nízkou porodní váhou, dnes jsou z nich krásné zdravé holky. Klepu na dřevo. Ale ne všechny děti měly to štěstí. Vybavuji si, jak jsme se my matky klepaly strachy, jestli budou naše děti vidět. Slepota je jednou z mnoha (těch lehčích) postižení, které si právě nedonošeňátka přinášejí do života.

Medicína se vyvíjí velmi rychle. Ještě před dvaceti lety, tedy v době, kdy se narodily mé dcery, byly za životaschopné považovány pouze děti s porodní hmotností nad jeden kilogram, a i ty byly velmi ohrožené nejrůznějšími závažnými komplikacemi. Dnes je to o půl kilogramu méně.

Opět se nabízí otázka: Nestává se takové dítě už pokusným králíkem? Může z něj vůbec vyrůst zdravý jedinec? Nebo se sice zachrání, ale za cenu, že bude doživotně mentálně či fyzicky poškozené?

Na to téma vyzval lékaře k diskuzi i ministr zdravotnictví Leoš Heger. Od kdy mají lékaři bojovat o život těžce nedonošených dětí? Rád by jejich snahy omezil nějakou hranicí, protože snahy zachránit každé dítě jsou prý příliš drahé a zachráněné děti pak mohou být i těžce zdravotně postižené.

Co byste mu dopověděly vy, milé ženy-in? Chtěla byste zachránit dítě i s takovým rizikem? Máte zkušenosti s nedonošenými dětmi? Jsou to zkušenosti, které jste si samy prožily, nebo se týkaly někoho z vašeho okolí? Můžete nám napsat svůj příběh. Můžete nám napsat svůj názor. Můžete se vyjádřit k dnešnímu tématu jako odborník, rodič, nebo jen pozorovatel.

Myslíte si, že zachraňování extrémně nezralých dětí je proti přírodě? Kde je ta hranice, kdy dítě ještě držet při životě?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

 

Reklama