Linda je každodenní kuřačka a Klára kouří jen příležitostně a na oslavách. Proč se obě vydaly touto cestou změny?

sto.jpg
Foto: Shutterstock

Obě se snažily již delší dobu skoncovat s cigaretami, ale moc jim to nešlo. Proto se rozhodly vyzkoušet přejít na bezdýmné zařízení, které tabák pouze nahřívá, nevzniká tedy žádný kouř, ani zápach. Protože zápach byl jedním z důvodů, proč oběma vadily klasické cigarety. Při jeho používání vzniká jen aerosol, který obsahuje výrazně méně škodlivin než cigaretový kouř. Není bez rizika, protože obsahuje návykový nikotin, ale ten není hlavní příčinou nemocí z kouření. Aerosol se na rozdíl od kouře nedrží na pokožce ani ve vlasech, není nepříjemně cítit z konečků prstů nebo z oblečení. Dobrou zprávou je, že nezpůsobuje pasivní kouření, což ocení všichni okolo. Obě mají rády své rituály s kávou a cigaretou – tedy čas, kdy si vychutnají svou „dávku“ nikotinu. Proč to tedy nezkusit bez nepříjemného cigaretového oparu, a hlavně bez nebezpečných látek, které vznikají hořením cigarety?

ss.jpg
Foto: Profimedia

61ee728500791obrazek.jpgKlára: Zařízení na bázi nahřívaného tabáku jsem měla možnost vyzkoušet již v minulosti a nyní jsem se k němu zase vrátila. Protože mi vadí vliv škodlivin způsobených hořením cigarety na zdraví. Od kamarádek, které přešly na tyto moderní alternativy vím, že jsou spokojené. Mohou si dál dopřát nikotin, ale neřeší nepříjemné důsledky kouření cigaret jako je smrad ve vlasech, celkový odér kuřáka a vědomí, jak je kouření cigaret škodlivé. S kolegyní jsme se rozhodly vyzkoušet nahřívaný tabák od značky Iqos (cenově dostupnější variantu lil SOLID a klasiku v podobě Iqos 3 Duo). Obě zařízení mě baví designově – vejdou se do kabelky, mají příjemný tvar a moderní design. Je to taková „stylová věcička“. Myslím, že už se k cigaretám nevrátím. A to zejména kvůli zdraví. Většina škodlivých látek v cigaretovém kouři totiž nepochází ze samotného tabáku, ale z jeho spalování.
Foto: Shutterstock

iq1.jpg
Foto: Profimedia

61ee728ae980bobrazek.jpgLinda: S nahřívaným tabákem teprve začínám a nemám s ním žádnou zkušenost. Proto mě baví výzva, kterou jsme si s kolegyní daly. I mně vadí kouř z klasických cigaret, proto jsem zvědavá, jak mi bude moderní alternativa ve formě nahřívání tabáku vyhovovat. Zatím jsem ve stádiu vyhodnocování a musím říci, že to není špatné. Přesvědčila nás naše kamarádka, která udělala tuto změnu před třemi roky a neměnila by již. Ona sama přiznává, že vidí i zlepšení svého zdraví – rozhodně ztratila takový ten „kuřácký kašel“ a lépe se jí dýchá. Navíc, může používat Iqos i doma, protože jí nezahlcuje domov nechtěným zápachem. A to je inspirace i pro mě, protože i když jsem doma nekouřila, musela jsem jít kouřit ven, a to například v zimě nebylo vůbec pohodlné.
Foto: Shutterstock

61eebc17bb5d0blobid0.jpg
Foto: Profimedia

Naše aktuální zkušenost: Samozřejmě nejzdravější je nekouřit vůbec, ale v boji s tím, abyste skoncovali s hořícími cigaretami, může být dnes díky novým technologiím vaším pomocníkem přechod na některou méně rizikovou bezdýmnou alternativu. Tou může být například zařízení na nahřívání tabáku. My jsme to nyní vyzkoušely a můžeme to potvrdit.