Mít skvělý vztah se svým psem je k nezaplacení. Jenže co když vás miluje natolik, že je na vás závislý? Pak stačí odejít do práce a sousedi mají o „zábavu“ postaráno. Štěkání, vytí, demolování příbytku ze stresu z odloučení je problém. Zda a jak ho řešit, na to nám odpověděl zkušený kynolog Pavel Bradáč.

Paní Magda (36) je zoufalá. Jakmile odejde z domu, hned jí volají sousedi, nebo pak nachází ve schránce jejich naštvané dopisy. Aby ne! Všední dny jim „zpříjemňuje“ nepřetržitým štěkáním a vytím její dvouletý německý ovčák Brit. „Už nevím, co s ním mám dělat! Když ho nechám na zahradě, sousedi si stěžují na hluk. Jakmile ho zavřu doma, demoluje mi domácnost. Trestat ho ale nemůžu, když vím, že to dělá proto, že se mu po mně prostě stýská, a neumí být sám!“ stýská si majitelka.

dog

Co na to odborník?

Proč k takovému chování psů dochází a jak lze problém řešit, na to jsme se zeptali Pavla Bradáče ze Školy pracovní a zábavné kynologie.

Z jakého důvodu psi štěkají, jakmile se doma ocitnou sami?
Důvodů pro štěkání psů, když zůstanou sami doma, může být více. Když pominu reakci na kolemjdoucí jako formu střežení majetku, tak je nejčastějším důvodem úzkost z odloučení, někdy také nazývaná separační anxieta. Projevuje se nejen štěkáním, ale i dalšími formami problematického chování. To sice není tak obtěžující pro okolí, ale je problematické pro majitele. Psi mohou z důvodu prožívání vysokého stresu například devastovat domácnost, močit a kálet v bytě, poškozovat sebe i okolí a podobně.

Dělají to všichni psi?
Toto problematické chování se projevuje jen u některých psů. Obvykle tam, kde jde o psy ze špatných podmínek. Poměrně často jde o psy z množíren, ale může se projevit i u psů s průkazem původu.

Co tento problém zapříčiní – povaha psa, nebo chybná výchova majitele?
Pes je ze své podstaty společenské zvíře žijící v přírodě ve smečce, tedy v sociální skupině, a osamocení je pro něj neobvyklá situace. S tou se každý jedinec vyrovnává jinak, jako s jinými situacemi. Chování psa v různých situacích je kombinací vrozených předpokladů, naučených vzorců chování a emočních prožitků z minulých podobných situací (tzv. socializace nebo habituace). Separační úzkost může být několika typů, jsou dva základní a jeden trochu jiného typu.

U prvního typu se projevuje, když pes zůstane sám, bez jiných psů a lidí.

Druhý typ je, že se pes dostává do stresu i v přítomnosti psů a lidí, když je sám bez svého člověka.

A ještě je třetí možnost, že pes pouze předstírá, tedy se snaží hlukem, vytím a štěkáním přivolat majitele, který ho takové chování naučil. Obvykle tím, že se vracel „na zavolání“ psa, tedy potvrzoval svým návratem toto chování.

Čeho by se měl majitel štěněte vyvarovat a co naopak dělat, aby pes vydržel sám doma bez štěkání v jeho nepřítomnosti?
Pokud bych to řekl velmi obecně, ideální je pochopit, jak se vytváří psí chování. Pak je snadné psa cokoli naučit či přeučit. V tomto případě je potřeba štěně naučit, že zůstat samo je příjemné, že jde o hru se šťastným koncem. Pomalu a postupně. Také je důležité psa naučit, že manipulací štěkáním ničeho nedosáhne, což většinou majitelé dělají opačně. Snahou o řešení problému problém naopak posilují až na problematickou úroveň. To platí nejen u separační úzkosti, ale u většiny problémového chování. Většina problémového chování, které majitelům pomáhám řešit, byl původně malý, skoro zanedbatelný problém, který majitelé (někdy s pomocí pseudoodborníků) snahou o řešení postupně zesílili.

Lze tedy toto chování psa odnaučit?
Každé chování psa jde změnit. Základem je analýza a pochopení příčin. Separační úzkost je problém, k jehož řešení je potřeba komplexní přístup. Je to skládanka z různých dílků, kdy učíme psa být sám, přidáváme mu k odloučení pozitivní podněty, snižujeme míru stresu z odchodu a zvyšujeme sebedůvěru. K tomu je ještě pár dalších důležitých detailů.

Pokud jde o třetí zmíněný typ separační úzkosti, odnaučuje se na rozdíl od prvních dvou typů poměrně snadno. Stačí naučit psa, že mne k sobě přivolá pouze klidem a nikoli štěkáním.

Na toto téma a podobná témata o psím myšlení mám každý měsíc v Nadaci na ochranu zvířat benefiční (100 % ze vstupného zůstává Nadaci na ochranu zvířat) přednášky.

Zajímá vás, jak postupovat při napravování jednotlivých typů separační úzkosti vašeho psa? V příštím článku pro vás chystáme konkrétní užitečné rady a tipy.

bradacKdo je Pavel Bradáč?

Společně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz.

Čtěte také: