Kvůli velkému výběru všech těch exotických plodů, jichž je dnes na trhu široká škála, možná jablka dost nedoceňuje. Přitom stačí jedno jablko denně a ušetříme si návštěvy v lékařské ordinaci. Konzumace jablek dokáže vyléčit některé neduhy, ale taky srovnat zažívání, a tím optimálně upravit váhu. Stejně tak zeštíhlíte díky jablečnému octu.

Jablko odjakživa symbolizovalo vitalitu a zdraví. Po dlouhá desetiletí se proto tento sladkokyselý plod pohybuje na předních příčkách oblíbených druhů ovoce.

Zdroj zdraví a síly
Jablko chutná nejen syrové, ale také v salátech, skvělé je pečené (závin, jablko „v županu“), kdy se stává sladkým moučníkem či zákuskem. Jablečný mošt a šťáva jsou oporou imunitního systému. Jablko neobsahuje žádný tuk, minimum bílkovin a pouhých 10 % sacharidů ve formě ovocného cukru.

V nenápadném ovoci mnoha chutí a barev jsou soustředěny vitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin C a cenné minerální složky. Právě podíl velkého počtu sekundárních rostlinných látek dělá z obyčejného jablíčka pozoruhodný plod. Mimochodem jablko o váze 100 g poskytne lidskému organismu stejnou dávku vitality jako 2 g čistého vitaminu C. A tak se potvrzuje rčení našich prarodičů, že jedno jablíčko denně znamená – žádné trápení s doktorem.

víkendová soutěž - ŠTÍ

Bojuje s nádory
Aktuální vědecké výzkumy potvrzují tradiční poznatky předchozích generací. Například extrakt z jablečných slupek druhu červený delicius může významně snížit nádorové bujení v trávicím traktu a játrech. Spotřeba jablek má taky zásadní vliv na stav našich dýchacích cest. Konzumace jablek se také pozitivně odráží na léčbě dny.

Spolehlivě zabírá
• Akné: Čerstvé oloupeme a zbavíme jádřince, nakrájíme na drobné kousky. Poté doměkka uvaříme ve 250 ml vody. Po vychlazení hmotu nanášíme vatovým tamponem na problematická místa pleti. Jablečná kyselina a pektin „zapálenou“ pokožku zaručeně zklidní.

• Zácpa: Čerstvé jablko oloupeme, rozkrájíme na drobno a uvaříme do měkka s 250 ml bílého vína a dvěma čajovými lžičkami cukru. Po každém jídle se doporučuje sníst polévkovou lžíci rozvařené hmoty. Ovocná kyselina normalizuje pohyb střev. Recept ovšem nelze doporučit lidem, kteří nesmějí pít alkohol.

• Průjem: Dvě nastrouhaná syrová jablka se smíchají se sklenicí uvařeného černého čaje, směs se trochu osolí. Tato hmota čistí a dezinfikuje střevní sliznici od bakterií.

víkendová soutěž - ŽEL

• Dásně: Na zánět dásní zabere směs z 250 ml jablečné šťávy smíchané se 125 ml růžové vody. Obě tekutiny se smísí v lahvi z tmavého skla a vzniklým roztokem se vždy po jídle vyplachují ústa (nepolykat!).

Jablečný ocet zformuje postavu
- Jablečný ocet je odpradávna skvělým univerzálním domácím prostředkem. Je bohatý na vitaminy, minerální látky, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy, na pektin a na beta-karoten. Tato kyselá esence podporuje látkovou výměnu v těle, oživuje prokrvení, přispívá k zeštíhlení. Jablečný ocet aktivuje spalování tukových zásob a přirozeným způsobem podporuje zdravou dietu.

- Ráno proto vypijte nalačno polévkovou lžíci jablečného octa ve sklenici vody – roztok je možné podle chuti přisladit čajovou lžičkou medu. Tato směs je také dobrá pro aktivní sportovce, které chrání před křečemi a problémy se svaly.

- U modřin a podlitin se doporučuje aplikovat obklad z jablečného octa. Bolest ustoupí rychleji. V takovém případě se namočí bavlněná látka v neředěném jablečném octu a pak se na několik minut přiloží na postižené místo. Jablečný ocet pomůže i tehdy, když sluneční záření nebo slaná voda naruší vrchní vrstvu vlasů. Umyté vlasy je pak vhodné proplachovat jablečným octem zředěným vodou.

 

Soutěž 17. 1. 2008: část 6 - letiště

Už jste někdy vyzkoušela jablečnou dietu? S jakým výsledkem? Požíváte jablečný ocet či jiné „přípravky“ z jablek na jiné tělesné nedostatky než na vlasy a na modřiny? Na jaké a jakým způsobem?

Reklama