Francouzský profesor medicíny Bernard Debré v rozhovoru pro nedělní vydání týdeníku Journal du Dimache tvrdí, že vir prasečí (mexické) chřipky není o nic nebezpečnější než sezonní chřipka. Mobilizace proti pandemii vyvolala zbytečný strach, říká lékař, kterého cituje server televize France 24.

„Tato chřipka není nebezpečná. Došlo nám, že je možná i o něco méně nebezpečná než sezonní chřipka. Takže teď je třeba odpískat konec hry,“ řekl Debré, který je mimo jiné i pařížským radním za Svaz pro lidové hnutí (UMP) prezidenta Nicolase Sarkozyho.

„Všechno, co děláme, nám nahání strach,“ uvedl Debré. „Jistě, tato chřipka se šíří rychle. A dál? Onemocní jí dva nebo tři místo jednoho, jak to známe u klasické chřipky. Ale i tak to zůstává chřipečkou, není to Ebola.“

Podle Debrého „úřady už, bez toho, aby o tom mluvily, skasaly plachty. Nemocní, u nichž ostatně již ani neověřujeme, zda chytili A(H1N1) nebo jsou prostě nachlazení, jsou léčení paracetamolem (účinná látka obsažená například v paralenu),“ poznamenal francouzský profesor.

Debré uvedl, že „vlády doopravdy nemají jinou možnost poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) poněkud rychle začala jednat, vydávat prohlášení a pořádat tiskové konference jednu za druhou“.

„Ve Francii je osm set případů. To je snad žert! To budeme také počítat ty, co mají průjem?“ dodal Debré.

Bernard Debré (65) je francouzský urolog, univerzitní profesor, pařížský radní a poslanec Národního shromáždění Francie.

Souhlasíte?