Nedělej si vrásky, to se snadno řekne... Už v dětství jsme slýchali známé poučky jako: „Když se budeš moc smát, budeš mít vrásky kolem pusy,“ nebo: „Nekrabať to čelo, udělají se ti vrásky.“

Co je na podobných poučkách pravdy, nevíme. Víme ale, že vrásky způsobuje zejména ztráta kolagenu a elastinu v kůži. Pokožka prostě s přibývajícím věkem stárne, u někoho rychleji, u někoho jiného pomaleji. Zpravidla však rychleji u žen než u mužů. Zdá se vám to nespravedlivé? Proč právě ženy jsou vystaveny rychlejšímu stárnutí kůže, a přitom se od nich očekává, že se jim vrásky budou vyhýbat déle...

Je to nezvratné. Fyziologicky s tím prostě nejde hnout, přesto můžete správnou péčí o pleť a také správnou životosprávou tvorbu vrásek oddálit.

Jak na to?
S péčí o pleť byste neměla otálet. Už v pubertě byste se měla poradit s dermatologem nebo dermatoložkou, jaký druh kosmetiky je pro vaši pleť vhodný. Ne každý máme stejný typ pleti a v nabídce kosmetických firem jistě najdete přípravky, které jsou vhodné pro suchou, mastnou, smíšenou, problematickou či senzitivní pleť. Po pětadvacátém roku života byste také měla dodávat do svého těla kolagen, jeho tvorba se v těle totiž značně zpomalí.

Co všechno způsobuje stárnutí pleti? To se dozvíte v našem článku ZDE!

Co jíst, aby moje pleť byla zdravá?
Hlavně se vyhýbejte tolik lákavým instantním výrobkům. Všechna hotová jídla v sáčku obsahují spoustu konzervantů a nezdravých chemikálií. Čemu byste se naopak vyhýbat neměla, je ovoce a zelenina, z důvodu získávání vitaminu C (brokolice, papriky, melouny, brambory, citrusy). Dále pak je dobré dopřávat si maso z mořských ryb, které je bohaté na nenasycené mastné kyseliny, a samozřejmě dodržovat pitný režim, zvláště v létě (2 až 3 litry tekutin denně).

Mimochodem, když už jsme zabrousili k tomu létu, je pravda, že slunce (ať už přírodní, nebo umělé) pokožku vysušuje, takže přílišný pobyt na sluníčku, ať už se toužíte opálit sebevíc, není pro vaši kůži zrovna nejzdravější. Ideální denní dávku přímého slunce byste také měla nejlépe konzultovat s dermatologem.

Zeptali jsme se několika čtenářek našeho magazínu: Děláte si vrásky z vrásek?

Edna Nemódní
Používám krém proti vráskám. Určitě je nechci nijak urychlovat, tak jsem přestala chodit do solárka. Ale jinak je považuji za přirozený projev stárnutí. Nechtěla bych mít v padesáti vrásky jako stoletá, ale na druhou stranu znám ženy, kterým vrásky sluší.

Anai
Dělám všechno pro to, aby byly co nejmenší, ale vrásky si z nich nedělám (smích).

Ketrin1983
Zatím jsem čistá, takže ne. Ani pro to nic nedělám, mámě se začaly vrásky dělat prý až okolo pětatřiceti. Doufám, že mám tohle v genech.

Suzanne
Občas mě to chytí a pak to asi deset minut řeším.

Jak dopala Míša Kudláčková s žehličkou na vrásky?
To si můžete přečíst v článku: Vrásky: zkusila jsem žehličku
.

A co vy ostatní?