Haně (27) bylo pouhých devatenáct let, když jí do života vstoupila rakovina prsu. Do ordinace ji přivedlo krvácení z bradavky. Tu ale lékaři přestali řešit ve chvíli, kdy v prsu pomocí přístrojů objevili velký útvar. Nádor byl až u žeber, takže nehmatný. A jelikož u mladých pacientek nemoc postupuje velmi rychle, musela během tří měsíců na operaci. „Dlouho jsem si myslela, že je to velmi výjimečné, aby onemocněla takto mladá dívka. Ale bohužel není,“ přiznává Hana, která se v organizaci Aliance žen s rakovinou prsu setkala s dalšími dívkami s podobným osudem.

Přestože rakovina prsu postihuje nejčastěji ženy ve vyšším věku (od 45. roku věku), výjimkou není ani u velmi mladých pacientek. A rozhodně to není vlivem rodové zátěže. U 90 % všech nemocných žen se rakovina prsu v rodině před tím nevyskytovala. Proto je nesmírně důležité, aby ženy všech věkových kategorií nepodceňovaly prevenci. Pro každou je ale vhodné jiné vyšetření.

Ženy od 45 let: Mamografické vyšetření

V České republice funguje program prevence rakoviny prsu formou mamografického vyšetření. Pojišťovny jej hradí všem ženám od 45. roku věku, a to každé dva roky. Stačí objednat se do některého z akreditovaných screeningových centre (které má smlouvy se ZP) a mít s sebou žádanku od gynekologa nebo praktického lékaře.

Vyšetření pomocí mamografu je možné podstoupit kdykoli i na vlastní žádost, bez doporučení lékaře. Pak je ale třeba uhradit poplatek ve výši 600 – 1 000 Kč. Některé pojišťovny však v rámci svých výhod pro pojištěnce nabízejí možnost příspěvku na vyšetření mamografem i mladším ženám, nejčastěji od 40 let věku.

Je to například Oborová zdravotní pojišťovna (500 Kč), Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (500 Kč), Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra (500 Kč), Zdravotní pojišťovna Škoda (700 Kč) nebo Vojenská zdravotní pojišťovna (800 Kč).


Zdroj foto: Shutterstock

Ženy do 40 let: Ultrazvukové vyšetření

Pro ženy mladší 40 let je vhodnější vyšetření prsu ultrazvukem. „U mladých žen je ultrazvuk metodou první volby. Jejich nádory mají jiné charakteristiky, chovají se jinak a rostou rychleji. Proto okolo sebe nevytvářejí ani vazivo, které se nám na mamografiích zobrazuje. To je také důvod, proč mamografie u žen do 40 let věku často selhává. Mladé ženy mají navíc mladou, hormonálně aktivní prsní žlázu, která je pro měkké paprsky mamografu neprůchodná. V této hutné žláze je jako ryba ve vodě naopak ultrazvuk,“ vysvětluje primářka Breast Unique Prague - Mamma centra Opatov MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D.

Přestože si zájemkyně musí vyšetření v ceně 300 až 700 hradit samy, pojišťovny na ně většinou přispívají.

Například Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá ženám mezi 30. a 45. rokem věku 300 Kč, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispívá ženám od 30 do 44 let 500 Kč a Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá ženám od 30 do 40 let 800 Kč.

Ženy v každém věku: Samovyšetření prsu

Přestože ne vždy je možné nádor nahmatat, lékaři jsou zajedno. Samovyšetření je nejjednodušší metodou včasného záchytu karcinomu prsu. Každá žena alespoň od dvaceti let věku by ho měla provádět pravidelně – jednou měsíčně, ideálně druhý nebo třetí den po skončení menstruace.

Návod, jak na to, najdete třeba zde.

Postup? Jednoduchý

„Prevence u mladých žen má vypadat tak, že si dojdou na ultrazvuk prsou, nechají si potvrdit, že jsou v pořádku. Pak se naučí správně se samovyšetřovat, aby věděly, jak jejich žláza vypadá, když je zdravá. Kde jsou jaké hrbolky a bouličky, jestli má nějaké cysty. Pakliže by se v prsu něco objevilo, při znalosti své prsní žlázy na to žena přijde včas a zajistí si tím jednodušší a úspěšnou léčbu rakoviny. Většina mladých žen si onemocnění najde sama, čímž zachrání samy sobě život,“ shrnuje primářka Skovajsová.

Čtěte také:

Reklama