5f7c4dd960dcdobrazek.png
Foto: Shutterstock

Může postihnout kteroukoli ženu, aniž by to dokázala ovlivnit. Je totiž způsobena těhotenstvím samotným a roli tu hraje propojení genetických, imunologických i zevních faktorů. Jisté je ale jedno – preeklampsie je jednou z nejzávažnějších těhotenských komplikací. A bohužel je také častou příčinou předčasných porodů a úmrtí rodiček.

Kromě toho, že preeklampsie od druhého trimestru komplikuje život nastávajícím maminkám svými příznaky jako je vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, poruchy vidění, bolesti břicha, nevolnost, rychlý nárůst váhy či otoky, ohrožuje také plod. K tomu se nedostává dostatek výživy, krve ani kyslíku, a tak strádá a roste méně, než by měl. Proto se lékaři nezřídka rozhodnou k předčasnému ukončení těhotenství. Třeba už ve 28. týdnu těhotenství.

Přestože preeklampsii nelze léčit, je možné dělat vše pro to, aby nastávající maminka i plod přečkali těhotenství co nejlépe, a k porodu došlo až co nejblíže správnému termínu. Jenže právě tady záleží na včasné diagnostice. To se lékařům naštěstí v naprosté většině případů díky speciálnímu testu daří. Ženy ale nemusí čekat, až onemocnění ve druhém, nebo třetím trimestru propukne.

Už několik let mají možnost podstoupit dobrovolný screening. Ten inklinaci maminky k preeklampsii odhalí už v prvním trimestru těhotenství, takže může předepsanými medikamenty bojovat proti jejímu rozvoji ve vyšším stupni gravidity. Jenže ne každá rodička o této možnosti ví, protože ne každý gynekolog své pacientky o možnosti nepovinného testování informuje.

Proto dnes startujeme redakční speciál Preeklampsie, který má v následujících týdnech za úkol přinést vám, našim čtenářkám, veškeré informace, které byste měly už na začátku těhotenství znát. Těšit se můžete na rozhovory s lékařskými kapacitami v tomto oboru i na zkušenosti maminek, které toto onemocnění prodělaly.

I vy k této problematice máte co říci? Neváhejte se s námi o svůj příběh podělit.

Zapojit se můžete i do průzkumu na téma Preeklampsie a 5 z vás odměníme balíčkem značky Yves Rocher v hodnotě 500 Kč. Najdete ho ZDE.