Od přední české instruktorky sebeobrany Jasmíny Houdek jsme se nenaučily chvaty, kterými útočníka skolíte k zemi, ale naopak to nejdůležitější. To, jak útoku předejít. Jak se chovat v situaci, kdy je nebezpečí na blízku. Ze statistik vyplývá, že stačí dodržovat základní pravidla a osvojit si sebevědomý postoj.

První část: Před přímým kontaktem

 • Buďte sebevědomá
  Když už kráčíte sama temnou uličkou, což už je ze zásady špatně, snažte se jít sebevědomým rázným krokem. Pokud půjdete jako zpráskaný pes se skloněnou hlavou a drobnými krůčky, bude to pro pachatele znamení, že si vás může vybrat jako oběť. Správně je být narovnaná, s hlavou zdviženou.

 • Pozornost především
  Pachatel může číhat kdekoliv, a tak není dobré jít například se sluchátky v uších. Pokud ze vámi již delší dobu jde cizí osoba. Pusťte ji před vás. Tak budete mít člověka pod kontrolou.

Takto vás může útočník napadnout zezadu

 • Naučte se rozlišovat
  Útočníka od běžného kolemjdoucího rozeznáte tak, že bude například narušovat vaši intimní zónu a při mluvení se k vám bude přibližovat či naklánět. Vaši pozornost se útočník může snažit narušit různým ukazováním. Nervózního člověka poznáte tak, že si sám sobě bude sahat na obličej. Ať vám bude nepříjemné cokoliv, ohraďte se, máte na to právo!

Druhá část: Přímý kontakt

 • Útočníkovi vykejte
  Útočníci svým obětem tykají, jakmile byste ale nastoupily na jejich notu, většinou je to vybídne k větší agresivitě. Proto za každých okolností vykejte, abyste udržely odstup.
 • Najděte svůj silný hlas
  Naučte se před zrcadlem svým nejsilnějším hlasem říkat „dost“ a „nechte mě“. V žádném případě se vám hlas nesmí rozklepat.
 • Pokyn opakujte stále dokola
  Pokyny „dost“ a „nechte mě“ opakujte pořád dokola jako zaseknutá gramofonová deska, ať říká útočník cokoliv.
 • Základní postoj
  K pokynům přidejte také ruce natažené před sebou, tak jak je to na fotografii. Ruce budou tvořit bariéru, a pokud se vás bude útočník snažit obejít, otáčejte se na jednom místě podle toho, kam chce útočník jít.

Zdroj fotografií: Shutterstock a Hugo Trkal

 • Rozhodně neutíkejte
  Útěk není správná varianta, nikdy nevíte, jak je útočník dobrý běžec. Pokud budete dodržovat výše uvedené, věřte, že útočníka otrávíte a on své snažení možná raději vzdá. Vždy se totiž najde snadnější kořist.

Zkuste si udělat kvíz o sebeobraně!

Čtěte také:

Reklama