Kromě Facebooku je to čím dál populárnější Instagram, kde většina uživatelů nemá soukromý účet. Hashtagy typu „dovolená“, „konečně na dovolené“ či „začalo nám 14 dní u moře“ jsou pro zloděje vítanou pozvánkou do prázdného bytu či domu.   

5b4c70be67886obrazek.png

„Lidé jsou stále stejně nezodpovědní a nepoučitelní. Rádi se chlubí výletem či dovolenou mimo domov a masivní nárůst používání sociálních sítí přináší tyto informace do veřejného prostoru. Většina si pak vůbec neuvědomuje, že ohrožuje bezpečí svého domova. Zloději totiž stačí pro rychlý lup pouze dobrá informace a pár minut,“ varuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next.   

Jen během loňského léta bylo nahlášeno vloupání do více než 8 000 nemovitostí a škody dosáhly téměř na 320 milionů korun, vyplývá to z policejních statistik. Průměrné denní škody tak dosahovaly více než 2,6 milionu korun.   
Objasněnost těchto případů se pohybovala pouze okolo 22 %. A dopadení pachatele navíc neznamená, že se okradeným navrátí ztracené cennosti, ty zloděj už většinou dávno prodal. Navíc zloděje v poslední době nelákají jenom movité věci, ale zaměřují se také stále více na cenná data, například v počítačích, laptopech nebo na paměťových discích.  

5b4c70b38a65eobrazek.png

„Zabránit řádění zlodějů ve svých domovech tak můžete právě omezením informací v nezabezpečených profilech na sociálních sítích o tom, kde se právě pohybujete,“ doporučuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next a dodává: „Dále je to samozřejmě kvalitní zabezpečení domácnosti, a to nejen během letních dovolených. Základem by měly být bezpečnostní vchodové dveře minimálně třetí bezpečnostní třídy, u oken a balkonů v nižších patrech je pak vhodné pořízení alespoň bezpečnostních fólií na skla nebo zámků na kliky. Stejně tak se vyplatí požádat příbuzné či sousedy, aby vám během dovolené vybírali poštovní schránku.“

Zdroj: tisková zpráva

Oznamujete také na svých sociálních sítích, že jste odjeli na dovolenou?

Reklama