Bývalá anglická pečovatelka, 54letá Val Thompsonová, si na živobytí vydělává vytvářením obrazů, v nichž používá popel z lidí, píše ve čtvrtek agentura Reuters. Je to památka pro jejich blízké namísto tradiční urny.

Prach prachu, popel umění - to je zásada anglické umělkyně.

„Respektuji popel, který mi lidé dají, měli by vědět, že jsem si vědoma toho, že to je z někoho, koho milovali... Vím, že je to poklad, a když mi to předají, naprosto respektuji, co po mně chtějí,“ říká Thompsonová.

Podle umělkyně vznikl nápad v její rodině. Švagrové jejího bratra zemřel muž a po rozprášení v zahradě jí zbyl popel po něm. Nechtěla jej promarnit a nevěděla, co s ním, Thompsonové bratr ale oslovil svoji sestru, která pracovala jako pečovatelka, jestli by popel nepoužila v malbě jejich oblíbeného místa - pláže.

Umělkyně k tomu říká: „Miloval dovolené, tak jsme ho chtěli dát na obraz pláže, protože tak si ho Anne (jeho žena) chtěla pamatovat - na pláži.“ Nakonec vytvořila tři obrazy - jeden pro Anne a další dva pro její děti.

Tím to mělo skončit, ale lidi nápad nadchl a měla tolik zakázek, že odešla ze svého zaměstnání a založila si firmu Ash 2 Art (Popel umění).

Pro mnoho lidí bylo nepříjemné, že se musí dotýkat popela. Pro Thompsonovou ale po zkušenostech z jednotky intenzivní péčenení smrt ničím cizím.

Ráda maluje krajinky, ale nebrání se ani abstrakci. Malby stojí mezi 400 a 800 librami (13 000 až 26 000 korun).

Reklama