Americký prezident Barack Obama by neměl při své návštěvě Prahy popíjet v restauracích alkohol, jak to mají v plánu organizátoři jeho návštěvy, tvrdí to primář Karel Nešpor, který se zabývá léčbou závislostí. Podle něj by to byl špatný příklad pro děti a mladistvé.

Nešpor tvrdí, že veřejné popíjení čelních politiků se stalo nástrojem přímé i nepřímé reklamy. České děti a dospívající patří podle údajů k nejohroženější skupině v Evropě, co se týká závislosti na alkoholu.

"Česká politická reprezentace by měla spíše uvažovat o tom, jak zmírnit problémy působené alkoholem mezi dětmi a dospívajícími. Inspirací by v tomto směru mohl být Evropský akční plán o alkoholu," míní Nešpor. K Evropskému akčnímu plánu o alkoholu se Česká republika oficiálně připojila.

Podle materiálů Světové zdravotnické organizace ve střední a východní Evropě každý třetí muž ve věku 15 až 29 let zemře na následky pití alkoholu. "Situaci v České republice komplikuje zejména skutečnost, že alkoholické nápoje zde jsou často levnější než běžné nápoje nealkoholické," řekl Nešpor.

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost uvádí, že ze všech drogově závislých v České republice, kteří narkotika užívají prostřednictví injekcí, je více než 40 procent lidí mladších 25 let. Obdobná situace je i v Estonsku, Litvě a Rakousku. Naopak u ostatních zemí EU je drogově závislých mladších 25 let méně než 20 procent.

Reklama