Každé roční období provází u většiny majitelů rekreačních domků, chatiček, chat i chalup řada rituálů. Na jaře se zrývají záhony, zasívá nebo vysazuje, v létě se seká tráva, plejí záhony a třeba trhají třešně. Podzim je pro mnoho „lufťáků“ kromě hrabání listí také signálem k tomu své letní příbytky takzvaně zazimovat. Ne každý je totiž natolik odolný, aby si dobrovolně užíval nepohodlí zimy, řešil zamrzlou vodu a během víkendu odházel tunu čerstvě napadaného prašanu. A tak mnoho choulostivějších majitelů víkendových nemovitostí své letní příbytky opouští.

Mezi ně patří i moje kamarádka. Starý německý kamenný dům ve Šluknovském výběžku není v zimě zrovna nejlepším místem, kde trávit víkendy. Přestože se v něm topí už od pátečního večera, teprve v sobotu po poledni si ti otrlejší sundávají kulichy. Ani kachlová kamna, která v domě zůstala ještě po původních sudetských majitelích, často nejsou schopná za den místnosti zahřát.

Loni na podzim se s domem rozloučila, a protože není lehkomyslná, sbalila cennější věci a odvezla je do Prahy. Neuplynul ani týden a už ji sháněla policie. „Vykradli vám chalupu,“ řekl hlas do telefonu. Skočila do auta a vyrazila na sever. Na místě zjistila ke svému úžasu, že z jedné místnosti zmizela stoletá kachlová kamna. Rozhodla se tedy, že neponechá nic náhodě, a zbylá dvoje kamna nechá odvézt k sousedům do bezpečí. „To je ale zbytečná práce, paninko,“ řekl jí policista. Vysvětlil jí, že se zloději budou s nevětší pravděpodobností chtít vrátit pro ostatní kachláky, ale policisté tady nainstalují mobilní poplašný systém, který je pochopitelně přímo napojený na jejich služebnu.

Kamarádka souhlasila a s klidnějším srdcem se vracela domů. A  cestou si pohrávala s myšlenkou vidět tak výraz těch lumpů, až si přijedou pro svůj lup a budou chyceni na místě. Dokonce se na druhé vloupání do svého domu začala těšit. A nemusela čekat dlouho, hned následující víkend jí volali severočeští policisté. „Vykradli vám barák,“ řekl opět hlas. „To je v pořádku,“ odvětila kamarádka na první pohled zcela nelogicky a hned dodala: „Máte je ale, ne?“
Policisté bohužel neměli nic. Poplašné zařízení, které nastražili do jejího domu, byla zjednodušeně vysílačka, která k tomu, aby byla funkční, potřebovala signál. Ten ale v těch místech, kde stojí dům, není. Zloděje ani ukradená kamna dodnes nikdo nevypátral.

Stala se vám podobná nepříjemná historka? Máte vaši chaloupku nebo chatu před zloději dostatečně zabezpečenou? Myslíte si, že přísnější tresty za krádeže by lapky odradily?