shutterstock-678735847.jpg

Foto: Shutterstock

Zásadně nejím večer

Mnoho žen i mužů při cestě za vytouženou postavou nejí večer, oblíbenou hodinou je pak ta 17. „Vše záleží na tom, v kolik chodíte spát. Důležité je nejíst přibližně 2-3 hodin před spánkem, aby tělo mělo ještě nějaký čas vše strávit. Pokud jste tedy spíše „sova“ a chodíte spát kolem půlnoci, tak lehká večeře v 9 hodin rozhodně nevadí. Večer by se měla jíst jídla obsahující bílkoviny a tuky, které nezvyšují hladinu cukru v krvi a spánek je tak kvalitnější. Přílohy ve formě sacharidů si nechte spíše na snídaní a oběd. Pokud vás honí mlsná, tak volte produkty s nižším obsahem cukru nebo sacharidů (Low Sugar či Low Carb). Vždy je dobré číst obaly produktů, kde máte uvedeny výživové hodnoty. Pokud si hlídáte sacharidy, tak je na zdravé hubnutí bez jojo efektu ideální konzumovat 100-200g sacharidů za den,“ říká výživová odbornice Markéta Salačová z Passion Baru.

Silovým tréninkem nespálíte tuky

Při silovém tréninku dochází ke stimulaci svalu a růstu tím, že se adaptuje na zátěž. Při silovém tréninku tělo bere energii primárně z glykogenu (cukru) uloženém ve svalech a játrech, protože je to pro něj nejrychlejší a nejsnazší cesta pro získání energie, zároveň ale neustále rozkládá tukové buňky i aminokyseliny z bílkovin svalů, které také přeměňuje na energii. Po vyčerpání glykogenu (po zhruba 60-90 minutách intenzivního silového tréninku) je vhodné pokračovat kardiem ve formě rotopedu, chůze na pásu a podobně. „Chcete-li zhubnout, je během cvičení důležité s posilováním kombinovat i kardio trénink. Pokud v posilovně teprve začínáte, je dobré se poradit s trenérem – ten vám sestaví tréninkový i dietní plán. Důležité je také vědět, že jen pohyb nám vysněnou postavu nedodá. Je zdravý pro naše tělo i mysl a skvěle se po něm cítíme. Ale bohužel, co se týká úbytku kil, tak platí pravidlo 70 % strava a 30 % pohyb,“ říká fitness trenér Lukáš Mlejnek.

shutterstock-1020089053.jpg

Foto: Shutterstock

Při hubnutí mohu jíst ovoce co hrdlo ráčí

Ovoce je jistě hodnotný zdroj vitamínů. Pokud ale chcete úspěšně hubnout, měli byste ho konzumovat v přiměřeném množství a vědět, které si vybrat. Kromě lahodné chutě a zdraví prospěšných látek je totiž ovoce i zdrojem jednoduchých cukrů. Při redukční dietě se doporučují dvě porce ovoce denně. Nejlépe dopoledne a v časnějších odpoledních hodinách. Ovoce, které není při dietách příliš vhodné, je banán a hroznové víno, a to kvůli velkému množství cukru. Naopak vhodnější jsou jahody, maliny, ostružiny, nebo v létě meloun. Ovoce jezte v syrovém stavu. Na kompoty, kandované a sušené ovoce si při dietě nechte raději zajít chuť. Výjimkou jsou sušené meruňky, které v malém množství nevadí.

“Light” potraviny mi zajistí štíhlou linii

Máte v ledničce většinu produktů v light verzi? Při dietě jsou light potraviny jenom lehkým pomocníkem a neměli byste se na ně příliš spoléhat. „Lidé si mnohdy nakoupí light jogurt či sýr a místo jednoho jich sní více, protože si myslí, že po takových potravinách se nedá přibrat. A kalorie se tak začnou pomalu hromadit. Light potraviny jsou také často plné různých chemických dochucovadel a náhražek a nejsou proto pro naše tělo ideální. Navíc produkty označené light mohou mít vyšší obsah sacharidů. To samé platí i u mléka. Odstředěné mléko má na rozdíl od polotučného mléka pouze o jedno procento méně tuku. Polotučné mléko navíc obsahuje více vitamínů vázaných na tuk,“ dodává Markéta Salačová.
 
 
 Zdroje: výživová odbornice Markéta Salačová, fitness trenér Lukáš Mlejnek

Reklama