Možná pro vás bude následující zjištění nemilé. Ale věřím tomu, že se najdou i tací, které potěší.

Britští vědci totiž před měsícem vydali zprávu, ze které jasně vyplývá, že čtení knih kazí oči.
Několikaletý výzkum tak potvrdil to, o čem se do této doby jen spekulovalo.

Vědci na začátku rozdělili zkoumané, mezi kterými byli dospělí a děti nad deset let, do dvou skupin.

 

Jedna skupina musela po dobu dvou let sledovat v pravidelných intervalech televizi a byl jí zakázán jakýkoli kontakt s tištěnými médii, tedy s knihou, časopisem, atd. Druhá skupina měla naopak zakázáno sledovat televizi, ale byla jí dovolena tištěná média.

“Bylo to pro mě opravdu obtížné období. Chtěla jsem si přečíst alespoň pár stránek z nového dílu Harryho Pottera, ale nesměla jsem,“ říká Mary, která se výzkumu osobně zúčastnila a ocitla se ve skupině, která měla zakázán jakýkoli kontakt s tištěnými médii.

 

„No, tak kdybych přišel o čtení, to by mi zase vůbec nevadilo, ale já jsem se nesměl dívat na televizi. Jsem velký fanoušek FC Liverpool, a to jsem nějak na začátku nedomyslel,“ vyjadřuje své pocity Georgie, který stál na druhé straně „barikády“.

 

Podle slov profesora Michaela Beeta, který byl hlavním iniciátorem výzkumu, se díky tomuto výzkumu zjistilo, jak moc je škodlivé čtení tištěných médií. Na otázku, co dělat s knihovnou plnou knížek a se zálibou ve čtení, jen pokrčil rameny a doporučil zajít si k očnímu.

 

Co k tomu dodat na závěr? Snad jen – nekazte si oči knížkami a raději čtěte magazín Žena-in!

Reklama