Vůbec se nevysmívám „babám", naopak v babských radách spatřuji moudrost předešlých generací a je jen naše škoda, že je pomalu necháváme upadat v zapomnění. Co kdybychom si dnes tak trochu zapátraly v paměti a snažily se alespoň pár těch dobrých a osvědčených rad vzkřísit?
Co si pamatuji já? Když jsem byla malá, štípla mě vosa do kolena. To by vůbec nestálo za zmínku, kdyby to koleno neoteklo do rozměrů dětské hlavy, nezmodralo a já nebyla na umření. Samozřejmě z pohledu jedenáctileté holky. Brečela jsem, že určitě umřu, ale babička se jen usmívala, koleno mi obkládala nastrouhanými syrovými bramborami, horečku tlumila octovými zábaly a do týdne jsem mohla opustit smrtelné lože.
Octovou metodu jsme vyzkoušeli i na kamarádovi, který se přižahnul v Chorvatsku tak, že se nad ním tetelil vzduch jak nad rozžhaveným asfaltem. Na chodidla a dlaně ocet, na záda jogurt. Po pár dnech vypadal jak tibetský jak (tak na něm visely ty cáry loupající se kůže), ale už se tomu mohl smát.
Ocet je výborný nejen jako „tlumič“ horkosti, ale osvědčil se i v domácnosti. Skvěle oživuje barvy (zvláště černou) a rozpouští vodní kámen. Až budete chtít vyčistit automatku, nalijte do ní dva litry octa a nastavte program vyvářky. Bude zase jako nová a vyjde vás to podstatně levněji než reklamní chemie.
Dalším levným prostředkem, který vám může být prospěšný nejen k přípravě jídla, je sůl. Ano, všichni víme, že sůl je nad zlato a u kovů také zůstaneme, protože pomocí soli můžete opět rozzářit stříbro a měď. Nejen šperky, ale také příbory a drobné předměty, které čas pokryl nepěknou patinou. Jak na to?
Stříbro položte na alobal do dřezu a přelijte osolenou vařící vodou. Mědi dopřejte horkou koupel se lžičkou soli a šálkem octa.
Pro sůl se všichni ženou i v případě, že se na ubrus nebo koberec rozlije červené víno. Ale tady bych věděla o účinnější variantě, jak předejít skvrnám - bílé víno. Kyseliny, které obsahuje, eliminují barevné pigmenty vína červeného, působí jako přírodní odbarvovač.
Někde jsem četla i o sodovce, ale to nemám vyzkoušeno. Vy ano?
Tak dejte vědět, jak to funguje.
Na čištění vlněných koberců se mi osvědčilo kysané zelí. Nádherně oživí barvy a nebojte se ani toho zápachu. Brzy vyprchá.
I o bylinkách by se toho dalo napsat hodně. Třeba šalvěj je nejlepší lék na bolest v krku. Kam se hrabou všelijaké pastilky z lékárny!
Rozmarýn a levandule spolehlivě vystrnadí z vašich skříní roztoče, moly a všelijakou nežádoucí havěť, a navíc provoní prádlo. O rostlinách jako o přírodních čističkách vzduchu jste už asi také slyšely. Mezi nejvýkonnější patří dracena, lopatkovec, břečťan, ale i řezané květiny jako gerbery a chryzantémy dokáží absorbovat formaldehyd, benzen nebo oxid uhličitý.
A teď vy.
Znáte nějaké dobré babské rady?
Řídíte se jimi?
Využíváte je k léčení, v domácnosti?
Prozradíte nám je?
Po kom jste je zdědila?
Znáte nějakou kuriózní?
Slyšela jste už o „dopékání" nedonošených dětí v troubě?
Kdy vám babská rada pomohla?
Nebo myslíte, že je to přežitek?
Dáváte přednost chemii?
Napište nám o tom, podělte se o své rady a nechte se poučit od jiných.
Nejzajímavější příspěvek čeká samozřejmě dárek.
Nový komentář
Komentáře
Měla jsem bradavici na patě. Rostla dovnitř,zdravotní sestra mi říkala, že po vyříznutí to opětovně narůstá a krom toho, že to hrozně bolí a krvácí.Potom jsem jela do lázní, kde byla sírovo-vápenitá voda. Během 3 týdnů pobytu a koupelí jsem byla bez bradavice. Takže síra a vápenec.
Sisy: wich: taky si to představuju...
Juana: arjev: Na řepík lékařský nedám dopustit,když jsem ještě měla žlučník ,vařila jsem si ho při záchvatech a pomohl (stejně musel ven
Sisy: Mně na bradavice pomohl vlaštovičník
Sisy: Když si sama sebe představím, jak večer sedím na posteli a velmi sprostě tam nadávám bradavici, musím se smát . Ale má to něco do sebe . Já jsem na bradavice používala spolehlivý Verrumal a Duofilm.
Má rada se týká bradavic. Měla jsem je na celé plosce nohy. Doktorka to chtěla škrabat a vypalovat dusíkem. Já ale raději večer co večer těm bradavicím velmi sprostě nadávala a vyplatilo se. Asi po čtrnácti dnech se všechny bradavice ztratily a už nejsou. Takže nadávat a nadávat,ale opravdu velmi sprostě
Meander: Klikrát ani to ne. Náš známej umřel okamžitě po bodnutí.
Kassy: na ty opary jsem slyšela med. To zkusím, stejně si na to normálně nic nedávám. A na pupínky tu pastu. To prý dokonce doporučil nějaký MUDr. u nás. Nikomu to nenutím, on by se stejnak nikdo nedal.
sws: Kdyby měl fakt alergickou reakci, tak mu zabere jedině rychlý převoz do nemocnice.
mindulinka: Na bolest při menstruaci jsem používala meduňku a pupalku a zabíraly. Teď zabírá antikoncepce.
aknela: Moje maminka si dává zubní pastu na opary na rtech. A nutí to i všem ostatním. Přitom to nikdy nepomohlo.
Mně na ženské záněty doporučil doktor výplachy ze šalvěje jako alternativu chemie k doléčení a ozdravení. Trocha šalvěje mi zbyla a protože jako bylinkový čaj mi moc chutná, párkrát týdně si ji navečer dopřávám. Oni se lékaři tak nějak celkově k bylinkám vracejí
Recept na řebříčkovou koupel: 1 sáček sypaného řebříčku (dá se koupit v každé lékárně), namočíme ráno do 1 l studené vody a večer necháme přejít varem. Přecedíme a nalijeme do vody ve vaně.
A je fakt, že vlaštovičník na bradavice zabírá. A na tišení bolesti při menstruaci se doporučuje meduňka a ta se doporučuje, když je žena na spodek choulostivá - meduňkový čaj.
Bylinky určitě svůj smysl mají, při nachlazení heřmánek, na bolest v krku šalvěj, ale je jasné, že když v krku bolí angína, tak šupek k doktorovi. Ono všeho s mírou. Ale některé babské rady hrůza. A nejlepší je, že když tzv. "baby" radí a radí špatně, tak si to nenechají ani vysvětlit a trvají na svém a hučí a hučí do člověka až by z toho zblbnul. Na co je bílek na spáleninu - velká spálenina k doktoru a malá se neustále chladí, není problém strčit prst do kelímku s vodou a nebo postižené místo sprchovat.
Co takhle koupel v mořských řasách, rozmixovaných na gel? Výživné!!! Na afty v puse med. Na pupínky při neštovicích bílou zubní pastu.
Manx: Doporučuje se pít macerát kontryhele, ale nevím, kde bys v Praze čistý kontryhel sebrala.
Ťapina: To je dost běs.
Manx: účinek bylin má své jasné chemické opodstatnění. Tomu se ani nemusí věřit
Lesana: Fuuuj :)
Gabi: Asi dvakrát jsem to udělala a byla jsem sprdnuta. Prej když už musim mermomocí něco do pračky strkat, přestože máme měkkou vodu a vodní kámen nehrozí, ať tam frknu sodu na vyvářku a je to. Ocet prej jen litr, naředit už v kýbli s vodou a jen na krátké programy do 40 stupňů.
Meander: Extra hnusné. A taky to nevedu.
Mno, tak já se zrovna o víkendu v jedné knize dočetla, že v lidovém léčitelství se kdysi k léčbě bradavic používala (tuším) kobylka hnědá - prý bradavice vykusuje Že bych měla chuť to někdy zkoušet na vlastním těle, to se říct nedá