Vůbec se nevysmívám „babám", naopak v babských radách spatřuji moudrost předešlých generací a je jen naše škoda, že je pomalu necháváme upadat v zapomnění. Co kdybychom si dnes tak trochu zapátraly v paměti a snažily se alespoň pár těch dobrých a osvědčených rad vzkřísit?

Co si pamatuji já? Když jsem byla malá, štípla mě vosa do kolena. To by vůbec nestálo za zmínku, kdyby to koleno neoteklo do rozměrů dětské hlavy, nezmodralo a já nebyla na umření. Samozřejmě z pohledu jedenáctileté holky. Brečela jsem, že určitě umřu, ale babička se jen usmívala, koleno mi obkládala nastrouhanými syrovými bramborami, horečku tlumila octovými zábaly a do týdne jsem mohla opustit smrtelné lože.
Octovou metodu jsme vyzkoušeli i na kamarádovi, který se přižahnul v Chorvatsku tak, že se nad ním tetelil vzduch jak nad rozžhaveným asfaltem. Na chodidla a dlaně ocet, na záda jogurt. Po pár dnech vypadal jak tibetský jak (tak na něm visely ty cáry loupající se kůže), ale už se tomu mohl smát.
Ocet je výborný nejen jako „tlumič“ horkosti, ale osvědčil se i v domácnosti. Skvěle oživuje barvy (zvláště černou) a rozpouští vodní kámen. Až budete chtít vyčistit automatku, nalijte do ní dva litry octa a nastavte program vyvářky. Bude zase jako nová a vyjde vás to podstatně levněji než reklamní chemie.

Dalším levným prostředkem, který vám může být prospěšný nejen k přípravě jídla, je sůl. Ano, všichni víme, že sůl je nad zlato a u kovů také zůstaneme, protože pomocí soli můžete opět rozzářit stříbro a měď. Nejen šperky, ale také příbory a drobné předměty, které čas pokryl nepěknou patinou. Jak na to?
Stříbro položte na alobal do dřezu a přelijte osolenou vařící vodou. Mědi dopřejte horkou koupel se lžičkou soli a šálkem octa.
Pro sůl se všichni ženou i v případě, že se na ubrus nebo koberec rozlije červené víno. Ale tady bych věděla o účinnější variantě, jak předejít skvrnám - bílé víno. Kyseliny, které obsahuje, eliminují barevné pigmenty vína červeného, působí jako přírodní odbarvovač.
Někde jsem četla i o sodovce, ale to nemám vyzkoušeno. Vy ano?
Tak dejte vědět, jak to funguje. 

Na čištění vlněných koberců se mi osvědčilo kysané zelí. Nádherně oživí barvy a nebojte se ani toho zápachu. Brzy vyprchá.

I o bylinkách by se toho dalo napsat hodně. Třeba šalvěj je nejlepší lék na bolest v krku. Kam se hrabou všelijaké pastilky z lékárny!  
Rozmarýn a levandule spolehlivě vystrnadí z vašich skříní roztoče, moly a všelijakou nežádoucí havěť, a navíc provoní prádlo. O rostlinách jako o přírodních čističkách vzduchu jste už asi také slyšely. Mezi nejvýkonnější patří dracena, lopatkovec, břečťan, ale i řezané květiny jako gerbery a chryzantémy dokáží absorbovat formaldehyd, benzen nebo oxid uhličitý.

A teď vy.

Znáte nějaké dobré babské rady?
Řídíte se jimi?
Využíváte je k léčení, v domácnosti?
Prozradíte nám je?
Po kom jste je zdědila?
Znáte nějakou kuriózní?
Slyšela jste už o „dopékání" nedonošených dětí v troubě?
Kdy vám babská rada pomohla?
Nebo myslíte, že je to přežitek?
Dáváte přednost chemii?

Napište nám o tom, podělte se o své rady a nechte se poučit od jiných.
Nejzajímavější příspěvek čeká samozřejmě dárek.

Reklama