profimedia-0372882037.jpg
Foto: Profimedia

Co na té Meryl je? Co dělá herečku, jež se proslavila v mnoha filmech, odlišnou třeba od jiných v jejím věku, na které si mladá generace už ani nevzpomene. Někdo by mohl odpovědět, že je to uměním stárnout. Nejde rozhodně o špatnou odpověď, ale nutno dodat, že ani ona se plastickým operacím rozhodně nevyhýbá, leč je pravda, že je nosí s jistou noblesou a přirozeností. Dalším aspektem, který ji vysazuje na pomyslný herecký Olymp, je samozřejmě její herecké nadání. Vrcholem by se dal nazvat například snímek Sophiina volba, za nějž získala sošku Oscara. S nonšalancí a bezprostředně zvládá ale i komedie, z nichž musíme vypíchnout legendární Smrti ji sluší.

5e8471cc67cb7obrazek.pngNesympatická i roztančená

Meryl je také velkorysá, přispívá na různé nadace. Například nadace Grace, jež se zaměřuje na poskytování věcné pomoci pro sirotky z Číny. Jenže se tím nikde dvakrát nechlubí, což máme s předchozími poznatky rovnou půlku úspěchu. Ale co druhá část? Blond herečka se narodila do doby, kdy se muselo dřít i v Hollywoodu. Chodila z filmu do filmu, ale v podstatě nenajdete jediný film, o kterém byste řekly, že byl opravdu mizerný. Pravda je taková, že režiséři moc dobře vědí, že pokud obsadí Meryl, mají polovinu úspěchu v kapse. 

Nadání tkví ve způsobu, jakým Meryl vstupuje do postav, hlasu, manýrům, mimice. Během chvilky máte pocit, že před vámi stojí komplexní postava s vnitřním hlasem, myšlenkami i svědomím. Ať je to nesympatická manželka ve filmu Kramer vs. Kramer, za kterou vyhrála prvního Oscara za herečku ve vedlejší roli, matka samoživitelka tančící podél útesů v oblíbeném muzikálu Mamma Mia, zranitelná Sophie v Sophiině volbě či vypočítavá a děsivá šéfka v Ďábel nosí Pradu. V mužském podání lze Maryl přirovnat například k Anthonymu Hopkinsovi. Oba jsou neskuteční dříči, ale jejich snažení zůstane divákovi skryto a na plátně zbude jen sklizené ovoce.

Publikum Meryl však nemiluje jen pro její role. V celkovém kontextu má její herecké nadání ještě jeden zvláštní dopad. Ve světě, kdy jsou herci zbožňováni nejen pro to, jak hrají, ale i pro různé skandály, cit pro módu či vzhled, Maryl má všechny tyto hlediska pod kontrolu a je respektovaná především za svůj herecký talent. Ve všem ostatním je řekněme uměřená, což je jedna z vlastností, kterou u lidí bohužel postrádáme, ale mohla by se objevit jako milý důsledek momentální krize.

Dobrý výběr

Fanoušky si dokáže ještě více přiblížit svou vřelostí, vtipem a drobnou roztržitostí, která je i v jejích sedmdesáti letech stále roztomilá. Otázkou ještě zůstává, proč je Meryl oblíbená i mezi mladou generací? Obrátíme-li se pozorně k vyjmenováním rolím, nelze si nevšimnout jisté věci. Filmy, ve kterých hraje, nejsou jen dramata a komedie pro starší a pokročilé, ale naopak pro mládež. Dobrý výběr rolí ve filmech s nekonfliktní tématikou jakou je Mamma Mia, jí zajistil obdiv i u mladé generace.

profimedia-0224157183.jpg
Foto: Profimedia

Čtěte také:

Reklama