Hledáte něco, co Vás uspokojuje a naplňuje. A zjišťujete, že největší droga je v tom nejprostším pohybu, který známe – v běhání. Proč tedy ještě nechodíte pravidelně běhat?

1. Běh je finančně nenáročná pravidelná aktivita.
2. Běh je velice nenáročnou činností i po stránce materiálního zabezpečení – potřebujete k jeho provozování pouze rozumné boty.
3. Běhat můžete kdykoliv a kdekoliv. Není potřeba pronájem specializovaných ploch a sportovišť.
4. Běh je nejúčinnější kardiovaskulární (srdečně–cévní) trénink. Už během několika málo měsíců lze značně zlepšit svoji tělesnou kondici.
5. Běh je nejjednodušším pohybem. Pravidelným tréninkem člověk může zlepšit svůj styl a běhat efektivněji.
6. Běh je jednoduchou metodou pro navození psychické rovnováhy, tj. pro odbourávání stresu. Už pravidelným 30minutovým během lze udělat maximum pro boj proti přepracovanosti a stresu.
7. Běh je ideální metodou pro kontrolu a odbourání hmotnosti. Existují sice náročnější aktivity, ale běh je přirozeným pohybem člověka, takže při minimálním úsilí lze dosáhnout maximálního efektu.
8. Běh posiluje člověka nejen fyzicky a psychicky, ale také po stránce vlastního sebevědomí a dobrého pocitu z vlastního těla.
9. Běh je přirozenou aktivitou, která unavuje. Je lepší než-li kterýkoliv prášek na spaní či proti bolesti.
10. Běhat lze v jakémkoliv věku. Nikdy nejste natolik staří, abyste nemohli začít pravidelně běhat.
11. Běhání je nejlepším a nejjednodušším druhem sportu, pokud chcete zůstat dlouho mladí a plní síly. Kdo pravidelně běhá, tomu může být čtyřicet ještě dalších dvacet let.

Správné obutí a oblečení

A co na sebe? Nejdříve to důležitější – co na nohy pro kondiční zátěž: boty musí mít dostatečně pevnou a vysokou patu, kvalitní vypolštářování tak, aby byly schopné absorbovat 2-5násobný náraz váhy vašeho těla, při každém dopadu nohy musí být dostatečně stabilní a s boční podporou, aby vyhověly nejrůznějšímu směru pohybu. Počítejte s tím, že kvalitní obutí vás bude stát kolem 2.000,-- a výš.

Bota Nike Zoom City Vapor je lehká (váží pouze 210 gramů) a svižná obuv pro rychlostní tréninky, běh na dráze i soutěže. Je určená pro běžkyně, které láká závod s časem. Obuv má nízký profil, je citlivá, jak si to vyžaduje rychlostní výkon, a zároveň nabízí skvělé tlumení narázů. Vzduchový polštář Zoom Air ve špičce a pod patou skvěle tlumí nárazy a podporuje rychlý a citlivý odraz. Díky nízkoprofilové lehké mezipodešvi zůstává chodidlo v těsném kontaktu s podkladem. Pro ty běžkyně, které jsou tak rychlé, že běží na špičkách, má závodní svršek obuvi prostornější a velmi pružnou špičku pro lepší odraz, který změkčuje Duralon na podešvi. Patu zpevňuje opatek a nárazy při došlapu tlumí odolná uhlíková pryž na podešvi. Boty jsou aktuálně v obchodech.

Všichni zkušení běžci to znají. Výběr obuvi a péče o ni je nejdůležitější běžeckou povinností hned po pravidelném tréninku. Nejdůležitější kritéria pro výběr správné boty a základní body o péči o běžeckou obuv jsou následující:

Na čem tedy záleží nákup běžecké obuvi?

Především si musíte dobře rozmyslet, za jakým účelem a pro jaký druh tréninku (běhu) boty kupujete. Od toho se pak odvíjí nároky, které jsou na takové boty kladeny. Obecně lze říci, že při běhu po lesních cestách je nejdůležitější stabilita a hrubý profil, silniční běhání vyžaduje pevnější, dobře odpružené botky, závodníci navíc i odlehčenou obuv.

Vyzkoušejte různé boty, protože pro pohodlný běh nestačí se pouze v botách proběhnout na místě v prodejně. Ideální by bylo nechat si boty zapůjčit a vyzkoušet je naostro při tréninku a rozhodnout se až podle vlastního úsudku a pocitů z tréninku. Bota musí „sedět“.

Nejlepší dobou pro nákup bot je doba ihned po tréninku, kdy chodidla po zatížení lehce naběhnou. V tu chvíli se musíte cítit v botách dobře. Stejně dobrou dobou je i nákup v podvečer, resp. večer.

Testy v časopisech, cena či vzhled by neměly být tím základním faktorem, podle něhož vybíráte obuv. Mohou se stát vodítkem, ale nikoliv rozhodujícím kritériem. Boty špičkových sportovců nemusí být ty pravé pro vaši nohu.

Nechte si poradit od dobrého prodavače. Toho poznáte tak, že nelpí na jedné značce a vybírá boty nikoliv proto, aby prodal, ale proto, aby vám opravdu pomohl vybrat. Poradí vám podle účelu, potíží, které o sobě víte, i pohledu na Váš styl chůze, resp. běhu.

Jak pečovat o obuv?

Běžecké boty se dají prát, ale vhodnější je pouze ručně, jemným kartáčkem a mýdlem ve vlažné vodě. Pokud se rozhodujete pro použití pračky, tak nanejvýše na 30 °C, ale uvědomte si, že vršek bot tím trpí. Při sušení je vycpěte novinovým papírem a nechte oschnout na čerstvém vzduchu. Boty a vložky se nesmí sušit na slunci či v sušičce, jinak se podešev a vložky srazí a boty přestanou plnit funkci. Nikdy nepoužívejte běžecké boty k jiné činnosti, než-li je běhání. Typické je hrát v nich fotbal či jiné kolektivní sporty, pro něž nejsou boty uzpůsobené. Při dobré údržbě a péči by dobrá tréninková obuv měla vydržet kolem 1 500 km, ale po 500 může být dobrá polovina odpružení tatam. Výdrž obuvi tedy závisí na hmotnosti a tělesné konstrukci těla, stejně jako na používání.

Co na sebe?

A teď můžeme přistoupit k oblečení: na sebe si vezměte, v čem se budete cítit pohodlně. Oblečení by mělo sát pot, mělo by být prodyšné, pohodlné.

Nike Tech Clima-F.I.T. Jacket

Nenech se zpomalit jarním deštíkem! Tato lehká bunda dokonale chrání při běhu i v nepříznivém počasí. Díky materiálu Dri-FIT je skvěle prodyšná a vnější vrstva textilie Clima-FIT zas neprofoukne ani nepromokne. Materiál Dri-FIT pomáhá odvádět vlhkost z podpaží a krku. Vzduch proudí i skrze kapsy s oboustranným zipem. Pro snadnější pohyb má bunda Tech Jacket dělené rukávy. Otočené švy snižují odpor vzduchu. Manžety se zapínají na suchý zip. Stahovací šňůru v pase lze snadno nastavit jednou rukou i za běhu. V jedné kapse je všitá praktická kapsička na klíče. Pro případ, že by tě venku zastihla tma, je bunda na nejdůležitějších místech opatřená reflexními prvky, takže vidět budeš ze všech stran.

Přiléhavé kalhoty Nike Tech Capri

Vyběhni odvážně v elegantních elastických kalhotách, ve kterých tě nikdo nepřehlédne. Kalhoty Tech Capri určitě dodají inspiraci běžkyním, které usilují o štíhlý vzhled, minimalistický styl a co největší výkon. Kalhoty jsou vyrobeny z materiálu Dri-FIT kombinovaného s dílci ze síťoviny. Ty zajišťují přesné a cílené větrání, pohyblivost a oporu. Švy na kalhotách Tech Capri jsou otočené, aby se neotíraly o pokožku. Měkká guma pohodlně drží kalhoty v pase a kapsa vzadu slouží k nenápadnému uložení nezbytností.

Reklama