Přečtěte si, jak mateřskou prožívá maminka dvojčat. Svůj příspěvek na dnešní téma nám poslala čtenářka Eva B. a my jí za něj moc děkujeme.

Dobrý den, ano, mateřská to je věčné téma. Je mi 27 let  a když jsem se rozhodla mít první dítě, věděla jsem, že to bude dřina, ale zároveň jsem věděla, že to bude obrovské štěstí a že to spolu s manželem zvládnem. Avšak jsem netušila, že to, co má přijít, bude něco jako malá a těžce zvládnutelná katastrofa.

Ve třetím měsíci svého těhotenství jsem se dozvěděla, že nečekám jedno dítě, ale že čekám rovnou dvě. Ano dvojčata. Doufala jsem, že mateřskou zvládnu a smířila jsem se s tím, že jsem první v našem rodě, kdo bude mít dvojčata. Ale když se děti narodily, byl to úžasný pocit, ale nebýt moji maminky, nikdy bych to sama nezvládla.

V noci jsem nespala a někdy jsem měla takový pocit, že to nezvládám. Sedívala jsem s brečícíma dětma po nocích a z očí se mi řinuly slzy jako hrachy. Byla jsem jako chodící mrtvola s kůží bledou a propadlýma očima. Ten, kdo to nezažije, jaké to je mít vícerčata, nikdy nepochopí to, jak se matka cítí.

Dětem už bude rok a já pořád mám někdy pocit, že to nezvládám. Žena na mateřské se musí starat o děti o domácnost a všichni víme, co domácnost všechno obnáší. Je to opravdu spíš makačka než dovolená. Jsem zaměstnaná v automobilovém průmyslu, vím že na mě určitě počkají, ale co je problém, že jsem teď už z jiného města. Přece nemohu dojíždět, když se musím starat o děti.

Co se týče financí, když je žena na mateřské a má jedno dítě, rozhodne se většinou pro tři roky mateřské, aby se mohla co nejdéle věnovat své ratolesti, ale s tak nízkým platem, jako jsem třeba měla já, dostává jen 7600 Kč. Většina matek to finančně nezvládá, ale co máme říkat my, co máme vícerčata. Vše musíme kupovat dvakrát a nemáme nárok pomalu ani na přídavek na dítě. Já osobně nedostávám nic navíc, a přesto to musím zvládat.

Mohla bych se rozepsat i o politice, ale věřte, bylo by to na dlouhé psaní. Jen jsem chtěla říct, že by se páni poslanci měli konečně pořádně vzpamatovat, vždyť peníze neberou nám ale našim dětem. Jak má matka s vícerčatama všechno finančně zvádnout? Práci si opravdu nemůžu žádnou najít, protože nemám hlídání a tak mi musí vystačit to minimum, co dostávám pro moje děti.

Můžu říct, že v žádném případě mateřství nemůžu nazvat dovolenou. Své děti nadevše miluji a proto se dá vše zvládnout i když s obtížemi.                                                                                                                          

S pozdravem vaše věrná čtenářka Eva B.

Já jsem také matkou dvojčat (i když dnes už dospělých) a vždycky jsem si říkala, na co si matky s jedním dítětem stěžují. To musí být přece pohoda. Ale tím nechci nic zlehčovat, je to určitě individuální.

Co vy na to, milé ženy-in? Dokážete si představit, jaké to je, být na mateřské s dvojčaty? Má ještě nějaká čtenářka podobné zkušenosti? Tak se s námi o ně podělte, naše téma ještě nekončí.

Pište na redakce@zena-in.cz

 

Reklama