food

V ordinacích dětských lékařů se stále častěji objevují nešťastní rodiče, kteří si stěžují, že dítě málo jí, zlobí u toho, nechce to či ono nebo je příliš hubené. Lékař děcko prohlédne, posoudí jeho hmotnost, a protože neshledá žádný problém, pošle rodiče s dítětem k psychologovi.  

Proč k psychologovi?

Jídlo není jen otázkou, kolik toho dítě do sebe dostane, ale také otázkou dobrých nebo špatných návyků, vztahu dítěte k okolí apod. V současné době není někdy jídlo ani potřebou, ale prostředkem k získání přízně a pozornosti, někdy i prostředkem získání nadvlády v rodině.

„Podívej se, jak krásně papá!“ Tato věta je jasným důkazem toho, že nás pohled na naše děcko, které je při chuti, uspokojuje, máme radost, že se má naše ratolest hezky k životu. Pokud máme ale dojem (a většinou mylný), že by dítě mělo jíst více, začne z naší strany nátlak, který můžeme označit jako nucení do jídla.

Dítě po čase velice dobře odhadne, že jídlo je vlastně zásluha, a začne je používat jako nástroj nátlaku, role se tedy obracejí. Jenže chybu nemůžeme v tomto případě hledat v dětech, to naše příliš úzkostné chování vede k takovýmto situacím. Abychom dítě lákali k obědu a chválili ho, že do sebe něco dostalo, to není ta správná cesta.

Jíst je přece základní fyziologická potřeba, ne nějaký záslužný čin, za který je třeba chválit. Nepodceňujme vlastní úsudek dítěte, kdy jíst a kdy si jen něčeho zobnout, děti to moc dobře odhadnou samy.

Rodiče jdou příkladem

Podstatné jsou i správné návyky při jídle. Pokud je nemají rodiče, a důležité je hlavně to, co do sebe dítě dostalo, a ne jak, je těžké za to dítě soudit. Děti by měly jíst až tehdy, když mají hlad, porci jídla dávejme raději menší, aby si dítě nemělo šanci vyzobávat jen to nejlepší, co na talíři vidí, a zbytek nechat.

„...Až to dopapáš, dostaneš něco dobrého… za maminku, za tatínka, ještě kousek sněz, tak tohle nemusíš, stačí, když sníš maso…“

Dítě určitě hlady neumře, když ho necháte být. Přijde samo, až bude mít hlad. Zbytečná úzkostlivost v péči o děti škodí, a to nejen ve stravování!

Reklama