Nezájem o masturbaci může být krátkodobou záležitostí, ale může trvat i celý život. Důvody bývají různé. Než se jim podíváme na kloub, je potřeba upozornit na jednu důležitou myšlenku: Masturbace a partnerský sex jsou dvě různé věci. Můžete chtít dělat jednu a druhou ne. A je to tak úplně v pořádku.

frig.jpg
Foto: Shutterstock

Cítíte sexuální stud
Občas se setkávám s tím, že pacient pociťuje stud, rozpaky nebo mu masturbace připadá špinavá. Když pomineme náboženské vyznání, může stud pramenit ze striktní výchovy,“ říká sexuoložka Simona Turanová. Někteří rodiče svým dětem říkají, že budou mít chlupaté dlaně, když se budou uspokojovat. Není tedy divu, že se tolik lidí za masturbaci stydí.

Jste asexuální
Asexualita je spektrum sexuálních orientací, které sahá od nezájmu o sex (asexualita) až po zájem o sex pouze s lidmi, se kterými jste si vytvořili silné citové pouto (demisexualita). Existuje také celá řada dalších identit, které se řadí mezi asexualitu, a mnoho z nich se může řadit i k jiným sexuálním orientacím, jako je bisexualita nebo pansexualita. Asexuál je nakonec člověk, který zřídka nebo nikdy neprožívá sexuální touhu po druhých.

Nedostatek sexuální touhy nemusí nutně znamenat nedostatek romantické touhy, takže i asexuálové mohou stále navazovat romantické vztahy (pokud tedy nejsou také aromantici).

Na asexualitě nebo nedostatku touhy masturbovat není absolutně nic špatného, takže v tomto scénáři není co „napravovat“. Vaše asexualita není problém, který by se měl řešit.

Trpíte genitální dysforií
Mnoho lidí trpí genitální dysforii (úzkostí), která se projevuje intenzivně negativním vztahem ke genitáliím. Můžete ji zažívat, pokud jste transgender a vaše genitálie se necítí být reprezentativní pro vaše pohlaví. Genitální dysforii mohou zažívat také lidé, kteří se domnívají, že jsou jejich genitálie nějakým způsobem divné. Třeba proto, že mají velké stydké pysky, nejsou obřezaní nebo mají pocit, že genitálie vypadají, voní nebo chutnají zvláštně. I maminky po porodu mohou mít komplikovaný vztah ke svým genitáliím.

Pokud trpíte genitální dysforii možná pomůže, když k masturbaci nebudete používat ruku, ale nějakou sexuální hračku.

Jste znudění a nedokážete se vzrušit
Pokud jste si dříve masturbaci užívali, ale teď se od ní odkláníte, může to být proto, že vás už vaše klasické stimuly nudí a kvůli tomu se nedokážete vzrušit. To co vás dříve vzrušovala, už nefuguje. Mozek potřebuje jinou stimulaci nebo intenzivnější. Zkuste si představovat třeba něco trochu zvrhlého.

Masturbace rozhodně neublíží, ale nikde není psáno, že tento druh sexu musí dělat všichni. Díky sebepoznávání však budete mít možnost partnerovi sdělit přesněji své potřeby. Navíc masturbace je spojena s vyšší úrovní sebeúcty a sexuálního sebevědomí.

Reklama