Strie jsou defektem na kůži, jak vznikají a jak se jim bránit? Zeptali jsme se odbornice. Na tyto a další zajímavé otázky nám odpovídala MUDr. Miluše Kotalíková

Strie jsou nepříjemným defektem na kůži, často vznikají v těhotenství. Jak by jim maminka měla předcházet?
Strie jsou praskliny hluboko v kůži, které vznikají praskáním elastických a kolagenních vláken. Většinou vznikají, když je pokožka nadměrně zatěžovaná napětím a tahem. Předcházet jim je možné každodenní péčí správným přípravkem, který podporuje tvorbu kolagenu a elastinu, a tím udržuje pokožku pružnou. Součástí péče je masáž namáhaných míst, která podporuje účinnější vstřebávání složek v přípravcích. Masáž provádíme 2x denně – ráno a večer. Při této péči by výskyt strií mel být minimální. Nutno však začít s aplikací včas. Ideálně na začátku těhotenství, i když se Vám zdá, že ani bříško ani prsa ještě vaši péči nepotřebují. Opak je pravdou.

strie

Které partie jsou nejvíce ohroženy?
Nejvíce jsou ohroženy partie, které v těhotenství „rostou“ – bříško, zadeček, boky, stehna, prsa. Nicméně nejen těhotenství je důvodem vzniku strií – mnohdy se s nimi potkáte u rychle rostoucích dětí nebo u velmi aktivních sportovců.

Může si těhotná maminka ošetřovat i pokožku prsů, a předejít tak i prasklinám pokožky na prsou?
Budoucím maminkám doporučuji denní jemnou masáž rostoucích prsou, aby předešly vzniku strií v této oblasti. Avšak na bradavky pak v době kojení je nutno používat jiné přípravky.

Pokud již strie vznikne, co se s ní dá dělat?
I strie, které jsou již starší, lze mírně kosmeticky zmenšit. Opět jde o masáž partií správným přípravkem – ideálně tím, který podporuje tvorbu elastinových a kolagenní vláken – například s rostlinou Gotu kola.

Jaký máte názor a zkušenost se speciálními krémy, které mají pokožku ochránit před vznikem  strií?
Strie mohou být geneticky podmíněny, a tak se může stát, že i přes veškerou vzornou péči se objeví. Nikdy ne však v takové míře a tak viditelné, jak by byly bez každodenního ošetření. Pravidelným udržováním pružné pokožky – masáží, speciálními přípravky – se nám jistě podaří vznik nevzhledných strií téměř eliminovat. Je nutné s péčí začít včas… ten správný okamžik je sdělení, že jste těhotná... v ten moment totiž, kvůli hormonálním změnám, kolagenová a elastinová vlákna ztrácí schopnost pokožku udržovat pružnou! Proto nezapomínejte – včasná péče je mnohem účinnější.

Zahlazení vzniklých strií také nabízejí speciální lasery – máte s tím nějakou zkušenost?
Lasery pracují také pouze s kosmetickým efektem – tzn. strii zmenší, takže je méně viditelná. Je to metody, která je finančně nákladná a jedno sezení rozhodně nepomůže. Proto je preventivní péče, která chrání před vznikem strií rozhodně lepší volbou.

Za odpovědi děkujeme paní doktorce MUDr. M. Kotalíkové

Náš tip: Vyzkoušejte Bepanthen Krém proti striím a jeho trojitý efekt

Sádlo, rostlinné olejíčky, zábaly, lymfodrenáže, použití biolampy, mikrodermabraze, laserové ošetření i plastická operace – to vše jsou prostředky, o kterých ženy mluví při svém zápase se striemi. Nejdůležitější obranou je však samotná prevence ve formě masáže  vhodným přípravkem, který namáhané kůži pomůže s nedostatkem produkce kolagenu a elastinu. Právě nedostatek těchto dvou látek stojí za poruchou pružnosti a pevnosti pokožky a následného vzniku strií.

Bahenní rostlina Centella asiatica (pupečník asijský) obsahuje řadu látek užitečných při péči o kůži, díky nimž přispívá především ke zlepšení prokrvení a zacelování ran. Působí také přímo na buňky, které vyríbí elastin a kolagen.

strieDexpanthenol se využívá v přípravcích určených k léčbě různých kožních poruch desítky let.  Přípravky, ve kterých je obsažen, se používají i u novorozenců a těhotných žen. Dexpanthenol také bývá součástí přípravků určených k podpoře hojení ran a kožních defektů.

Glycerol neboli glycerin má hydratační účinky a je tradičně používán v kosmetice k udržení vlhkosti v zevní vrstvě kůže. Dodává pokožce přirozenou pružnost a hebkost.

Olivový olej v receptuře krému zajišťuje velmi dobrou roztíratelnost přípravku a usnadňuje průnik účinných látek do pokožky. Tak jak je v řadě Bepanthen obvyklé, neobsahuje Bepanthen Krém proti striím žádné látky, které by byly známé jako kontaktní alergeny.

Bepanthen Krém proti striím je kosmetický přípravek.

Více najdete na www.bepanthen.cz

Reklama