V prvních týdnech a měsících po porodu na sebe nemáme vůbec čas, miminko má přednost a veškerá pozornost směřuje k němu. Pak bychom se ale měly zastavit a najít si chvilku na návštěvu odborníka. A na co se zaměřit?
1. Nejen křečové žíly a metličky, ale i zdánlivě banální bolest nohou – pomůže praktický lékař
2. Hemoroidální onemocnění – pomůže praktický lékař
Pro některé bude možná novinkou, že hemoroidy máme všechny. Až když se začnou rozšiřovat, a tedy bolet, svědit a krvácet, uvědomíme si, že je opravdu máme. Mnoho maminek je bohužel pozná právě v těhotenství a po porodu. Důvodem je mimo jiné i zácpa, která se v těhotenství často objevuje, ale zejména tlak zvětšující se dělohy. Zatímco jako prevenci proti křečovým žilám můžete v těhotenství používat kompresní punčochy, na hemoroidy kompresivní kalhotky neexistují (existují, ale jsou určeny pro léčbu pánevní kongesce, nikoli pro léčbu hemoroidální choroby). Vzhledem k tomu, že i hemoroidální onemocnění je žilního původu pomoci mohou opět venofarmaka, léky na posílení žilní stěny. Samozřejmě i zde platí – nepodceňovat krvácení z konečníků a svěřit se svému ošetřujícímu lékaři – praktickému nebo gynekologickému. Důležitý je také dostatečný příjem vlákniny, pitný režim a žádné dlouhé vysedávání na záchodě. Tipy najdete i v mobilní aplikaci „Hemoroidy“ nebo na www.zilniporadna.cz.
3. Zuby – pomůže dentální hygienistka, zubní lékař a mezizubní kartáčky
Větší kazivost zubů v těhotenství a v prvních měsících po porodu není způsobena tím, že bychom trpěly nedostatkem vápníku. Vysvětlení je mnohem jednodušší – dávivý reflex a častější zvracení vedou k poklesu pH v ústech, dalšími viníky jsou zvýšená chuť k jídlu (hlavně na sladké a kyselé) a únava, kvůli které se čištění nevěnujeme tak často, jak bychom měly. Přesto existuje i objektivní příčina větší zánětlivosti dásní a kazivosti zubů: zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu může vést k růstu počtu parodontálních bakterií a k tomu, že dásně jsou citlivější vůči škodlivému plaku. Každopádně nejlepší prevencí je pravidelné a důkladné čištění. Vyzkoušet můžete některou z „čisticích“ aplikací (ToothBrush, Brush DJ, malé děti ocení Superzoubek).
4. Záda – pomůže fyzioterapeut a cvičení
Během těhotenství dochází ke zvýšení hmotnosti, bříška a zakřivení bederní páteře a současně se oslabí pánevní dno a břišní svaly. To vede k přetížení bederní oblasti a povrchových zádových svalů. Proto je důležité začít po porodu cvičit a znovu posílit pánevní dno, břicho a další svaly. Protože těhotenství a porod jsou individuální, je před začátkem cvičení lepší zajít za fyzioterapeutem, který poradí co a jak.
5. Nedostatek vitaminů – pomůže gynekolog a praktický lékař
Doplňky stravy pro těhotné a kojící jsou běžnou součástí domácností čerstvých maminek. Je ale nutné jejich užívání vždy zkonzultovat s lékařem! Pravdou je, že při dodržování zásad pestré a vyvážené stravy, bychom měly do těla dostat vše, co potřebujeme, v přirozené formě.
Nový komentář