V prvních týdnech a měsících po porodu na sebe nemáme vůbec čas, miminko má přednost a veškerá pozornost směřuje k němu. Pak bychom se ale měly zastavit a najít si chvilku na návštěvu odborníka. A na co se zaměřit?

1. Nejen křečové žíly a metličky, ale i zdánlivě banální bolest nohou  – pomůže praktický lékař
5bbc99516ec31obrazek.jpgTěhotenství je období, kdy se můžou poprvé objevit nepříjemné pocity těžkých nohou, bolesti nohou a otoky nohou (nejčastěji kolem kotníků). Někdy se objeví metličky a křečové žíly. Jedná se o příznaky chronického žilního onemocnění, které zná z vlastní zkušenosti 60–70 % dospělých Čechů a které se týká žen 2–3x častěji. Nevýhodou je, že jakmile se objeví, samy již nezmizí. Důležité jsou 3 věci: dostatečný pohyb a žádné dlouhé sezení nebo stání (to je pro maminky jednoduché, protože s miminkem si chvilku neposedí); používání kompresních punčoch (na podzim a v zimě alespoň nebude zima na nohy) a případně používání venofarmak (léků, které posilují žilní stěnu). Určitě si nechte poradit svým praktickým lékařem nebo gynekologem. Pozor na užívání potravinových doplňků, které slibují úlevu od těžkých nohou – v těhotenství by veškeré užívání pilulek mělo být zkonzultováno s odborníkem. Pomoci může mobilní aplikace „Bolí vás nohy?“ i odborníci z poradny www.zilniporadna.cz . Pokud budeme dělat, že tyto příznaky nevidíme, bude pravděpodobně docházet ke zhoršování. Spoléhat nejde ani na mastičky slibující zmizení křečových žil. Příčinu neřeší ani pozdější operace – ta sice odstraní viditelné žilky, ale pokud nebudeme dodržovat rady odborníků, brzy se objeví nové.

2. Hemoroidální onemocnění – pomůže praktický lékař
Pro některé bude možná novinkou, že hemoroidy máme všechny. Až když se začnou rozšiřovat, a tedy bolet, svědit a krvácet, uvědomíme si, že je opravdu máme. Mnoho maminek je bohužel pozná právě v těhotenství a po porodu. Důvodem je mimo jiné i zácpa, která se v těhotenství často objevuje, ale zejména tlak zvětšující se dělohy. Zatímco jako prevenci proti křečovým žilám můžete v těhotenství používat kompresní punčochy, na hemoroidy kompresivní kalhotky neexistují (existují, ale jsou určeny pro léčbu pánevní kongesce, nikoli pro léčbu hemoroidální choroby). Vzhledem k tomu, že i hemoroidální onemocnění je žilního původu pomoci mohou opět venofarmaka, léky na posílení žilní stěny. Samozřejmě i zde platí – nepodceňovat krvácení z konečníků a svěřit se svému ošetřujícímu lékaři – praktickému nebo gynekologickému. Důležitý je také dostatečný příjem vlákniny, pitný režim a žádné dlouhé vysedávání na záchodě. Tipy najdete i v mobilní aplikaci „Hemoroidy“ nebo na www.zilniporadna.cz.

3. Zuby – pomůže dentální hygienistka, zubní lékař a mezizubní kartáčky

Větší kazivost zubů v těhotenství a v prvních měsících po porodu není způsobena tím, že bychom trpěly nedostatkem vápníku. Vysvětlení je mnohem jednodušší – dávivý reflex a častější zvracení vedou k poklesu pH v ústech, dalšími viníky jsou zvýšená chuť k jídlu (hlavně na sladké a kyselé) a únava, kvůli které se čištění nevěnujeme tak často, jak bychom měly. Přesto existuje i objektivní příčina větší zánětlivosti dásní a kazivosti zubů: zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu může vést k růstu počtu parodontálních bakterií a k tomu, že dásně jsou citlivější vůči škodlivému plaku. Každopádně nejlepší prevencí je pravidelné a důkladné čištění. Vyzkoušet můžete některou z „čisticích“ aplikací (ToothBrush, Brush DJ, malé děti ocení Superzoubek).

4. Záda – pomůže fyzioterapeut a cvičenípregnant-woman-1130611-1920.jpg
Během těhotenství dochází ke zvýšení hmotnosti, bříška a zakřivení bederní páteře a současně se oslabí pánevní dno a břišní svaly. To vede k přetížení bederní oblasti a povrchových zádových svalů. Proto je důležité začít po porodu cvičit a znovu posílit pánevní dno, břicho a další svaly. Protože těhotenství a porod jsou individuální, je před začátkem cvičení lepší zajít za fyzioterapeutem, který poradí co a jak.

5. Nedostatek vitaminů – pomůže gynekolog a praktický lékař
Doplňky stravy pro těhotné a kojící jsou běžnou součástí domácností čerstvých maminek. Je ale nutné jejich užívání vždy zkonzultovat s lékařem! Pravdou je, že při dodržování zásad pestré a vyvážené stravy, bychom měly do těla dostat vše, co potřebujeme, v přirozené formě.