Letní dovolenou je dobré začít plánovat s dostatečným předstihem. Aby se cestovatelé vyhnuli různým komplikacím, jako jsou infekční nemoci, úrazy či psychosociální problémy, měli by se včas zaměřit na prevenci zdravotních rizik i psychickou přípravu. Zatímco lékárničku či cestovní pojištění lze zajistit během jednoho dne, konzultaci v centru cestovní medicíny a případné očkování je nutné řešit i několik týdnů předem. Nejběžnější cestovatelské očkování proti žloutenkám typu A a B je ideální zahájit nejméně šest týdnů před odjezdem. Právě žloutenky typu A a B jsou jedny z nejrozšířenějších cestovatelských nemocí, proti kterým se dá chránit očkováním. Vzhledem k dlouhodobé ochraně by očkování proti nim mělo představovat cestovatelský základ.

Zahraniční dovolená většinou znamená příjemně strávený čas s lidmi, které máme rádi. Ne vždy však vyjde tak, jak jsme si vysnili, stát se může ledacos. Především různé zdravotní komplikace dokážou dovolenou pěkně znepříjemnit. Na tuto možnost je třeba myslet již v rámci příprav a pokusit se všem nepříjemnostem předejít. Cestovatelé by měli mít dostatečné znalosti o rizicích v destinaci jejich plánované dovolené, ať už budou souviset s hygienickými podmínkami, typem a délkou pobytu nebo zvyklostmi dané země. 

dovolena

Mezi nejčastější infekční nemoci, které ohrožují cestovatele, patří různé virové i bakteriální nákazy z potravin, virové žloutenky typu A a B či sexuálně přenosné nemoci. Pozor by si cestovatelé měli dávat také na úrazy, které na cestách tvoří 60 % zdravotních problémů, úžeh a úpal, nebo onemocnění přenášená hmyzem.

Obecně platí: čím vzdálenější je cílová destinace, tím dříve by se měla dovolená začít plánovat. K zajištění dostatečné ochrany je někdy nutné zahájit očkování dva až tři měsíce před odjezdem. Výhodu mají jedinci, kteří jsou již chráněni proti žloutenkám A a B (tzv. cestovatelský základ), protože ochrana po dokončeném očkování přetrvává mnoho let, a ostatní očkování jen doplňují podle povinných očkování do vybrané destinace a aktuální místní epidemiologické situace. Sem patří například očkování proti břišnímu tyfu, žluté zimnici či choleře, která jsou na rozdíl od očkování proti žloutenkám spojená zejména s cestami do exotických oblastí.

Podle záznamů center cestovní medicíny se nejvíce Čechů před odjezdem chrání očkováním proti žloutence typu A. Nejčastěji se lidé touto nemocí nakazí požitím virem kontaminovaného jídla nebo nápoje. Žloutenka typu A se vyskytuje na všech světových kontinentech, včetně Evropy. Na prevenci proti ní by se měli zaměřit také cestovatelé, kteří pro dovolenou volí pobyt v tuzemsku. Velká část pacientů se totiž nakazí žloutenkou typu A přímo v České republice.

Celosvětový výskyt zaznamenáváme také u žloutenky typu B. Na rozdíl od typu A se ale žloutenka typu B přenáší tělními tekutinami (“sérová žloutenka“). Žloutenka typu B je až 100krát nakažlivější než virus HIV, k přenosu může stačit mikroskopické množství krve. Mezi nejčastější způsoby nákazy patří ve vyspělých zemích nechráněný sexuální styk, rizikové může být i ošetření zubařem či drobný operační výkon při úrazu, především v zemích s vyšším výskytem žloutenky typu B.

Zcela bezpečná nemusí být ani návštěva kosmetického studia. Pokud si cestovatel dopřeje manikúru či pedikúru, i zde může dojít ke krvavému poranění a přenosu žloutenky typu B. To samé samozřejmě platí i u akupunktury nebo ještě rizikovějšího tetování či zavádění piercingu. Žloutenka typu B je až 100x nakažlivější než virus HIV, k přenosu může stačit i mikroskopické množství nakažené krve či jiné tělní tekutiny, které se dostane do těla cestovatele. Virus žloutenky typu B je navíc velmi odolný, v zaschlé kapce krve dokáže přežít týdny. Nakazit se tedy lze například i sdílením ručníků, nebo holicích strojků.

Zdravotní potíže v zahraničí představují vždy nepříjemnosti, v případě žloutenky zcela zbytečné, protože jim šlo snadno předejít. Základním vybavením cestovatelů, které sehodí vždy a všude, by kromě zdravotního pojištění a dobře vybavené lékárničky s léky proti horečce, bolesti a průjmu mělo být i očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti oběma zmíněným typům žloutenky lze navíc s výhodou provést kombinovanou vakcínou. Kombinovaná vakcína se očkuje třemi dávkami, druhá se podává za jeden měsíc od první, třetí za 6 měsíců. Očkovaný jedinec je proti žloutence A i B chráněn zhruba za 2 týdny po podání druhé dávky vakcíny, tedy přibližně za šest týdnů po zahájení očkování. Po dokončení očkování je ochrana dlouhodobá, minimálně na 15 let. V případě nutnosti rychlého nástupu ochrany lze použít i tzv. zkrácené schéma, kdy se druhá a třetí dávka podávají v odstupu 7 a 21 dnů. Pro dlouhodobou ochranu je pak zapotřebí ještě čtvrtá dávka podaná v odstupu jednoho roku.

Riziko nákazy žloutenkou typu A na cestách se zvyšuje například při:

  • cestování hromadnými dopravními prostředky,
  • pobytu v přírodě, kdy je dodržování hygienických standardů či kontrola kvality potravin a pitné vody mnohdy limitována,
  • stravování rukama ve stáncích s rychlým občerstvením, drive-in apod.,
  • konzumaci jídel bez možnosti kontroly jejich přípravy (kostky ledu, saláty, mořské plody – zde všude může přežívat virus žloutenky typu A).

Přenos žloutenek typu B je možný zase například při:

  • adrenalinových sportech, aktivní turistice nebo horolezectví, které jsou spojeny s vyšším výskytem úrazů,
  • nechráněném sexuálním styku,
  • zubařském či jiném operačním ošetření,
  • pedikúře, manikúře, tetování a piercingu.

Kde hledat informace?

dovolena_logoNový web www.bezpecnadovolena.cz nabízí přehledná doporučení týkající se ochrany zdraví při cestování po celém světě. Naleznete zde také informace o tom, kde se můžete nechat naočkovat a kdy před odjezdem očkování zahájit, abyste si dovolenou bezpečně užili. Web dále poskytuje adresy českých ambasád a důležitá telefonní čísla pro volání na policii, hasiče a zdravotní záchrannou službu pro všechny země světa.

Vakcíny Twinrix a Havrix jsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před aplikací vakcín si pozorně přečtěte příbalovou informaci. O ochraně proti žloutence typu A a B se poraďte se svým lékařem.