Je to ideální sezení, dítě sedí u stolu ve stejné výši jako vy, není nijak přikšírované, má dostatek prostoru i místo na položení nohou.

Kde je původ
Tato unikátní židle pochází ze Skandinávie, konkrétně z Norska. Už v roce 1972 ji tam vymyslel pod názvem KinderZeat designér Peter Opsvik, který ji navrhl pro svého tehdy tříletého syna. Dnes používá rostoucí židli ve tvaru Z až padesát procent malých Norů a oblíbená je i v dalších evropských zemích včetně naší republiky.

Židle má styl
Systém všech těchto židliček, ať už pocházejí z Norska nebo od českých výrobců, je stejný. Zhruba 80 centimetrů vysoká, velmi jednoduchá konstrukce ve tvaru Z s drážkami na bocích je velice stabilní, většinou je vyrobena z tvrdého bukového dřeva a je doplněna o sedací desku, podpěru na nohy a dvě tvarované opěrky zad.

Různé výšky, různé hloubky
Židle, která roste s dítětem, se dá velmi jednoduše povolením dvou šroubů polohovat podle jeho vzrůstu i k výšce stolu a vydrží dítěti až do školních let. Jelikož její nosnost je kolem sta kil, mají ji v oblibě i dospělí. Stačí pak jen demontovat podpěru nohou (respektive původní hlubší podpěru nohou vyměnit za méně hluboké sedátko), a pokud se do židle vejdete na šířku svým pozadím, můžete ji používat až do stáří.

Slyšela jste někdy o rostoucí židličce? Je sice dost drahá, stojí přes tisíc korun, koupila byste ji i přesto svému dítěti?

Reklama