Malý byt stojí sice méně, ale za metr čtvereční u něj zaplatíte víc než u velkého bytu. Přesto je nejžádanější kategorií u nás 2+kk kolem čtyřiceti, padesáti metrů čtverečních. Řešením proto často bývá rozdělení větší místnosti nejrůznějšími příčkami, přepážkami, paravány a podobně. Dělit a stavět zdi se ale nedá donekonečna, navíc je to pracné a poměrně drahé. Existují přece i jednodušší a hlavně levnější možnosti.

Textilní řešení

Nejsnadněji místnost rozdělí závěsy. Ty by měly dobře propouštět světlo a nenavozovat tísnivý pocit. Volíme proto raději poloprůsvitné tkaniny. A když vás začnou nudit, změníte je a pokoj hned získá jinou atmosféru. Nevýhodou je ovšem prach, který se v nich usazuje.

Na obě strany

Další jednoduchou variantou je přepažení prostoru pomocí nábytku, třeba oboustranně přístupných regálů. V dětském pokoji se zas uplatní obyčejná volejbalová síť, soustava lan s uzly na šplhání, prolézačky nebo ribstole. I tolerantní sourozenci uvítají pocit soukromí.

Paravány

Už dávno neslouží jen k převlékání jako za dob našich babiček. Snadno se přesunují, a mohou tak flexibilně zakrýt to, co má očím návštěvy uniknout. Můžete si je vyrobit i sami. Třeba ze dveří starých stylových skříní nebo z jakéhokoli dřevěného rámu. Na vnitřní výplň asi použijete textil, ale mohou tam přijít i rákosové rohože, matné sklo apod. Pomocí takzvaných piánových pantů pak jednotlivé díly spojíte.

Posuvné stěny

Někdy vám špatné dispoziční řešení brání přepažit místnost pomocí skřínek. Tady doporučujeme využít posuvnou stěnu. Tvoří ji jen posuvná lišta s drážkami, která se upevní na strop či na stěnu. V liště se pohybují takzvané suporty, na které jsou pomocí suchého zipu zavěšeny panely látek. Takže si stěnu můžete i vyprat. Vybírejte z bavlněných tkanin, látek se speciálním tužením nebo stěny z materiálu označovaného jako Screen (brání nežádoucímu průniku slunce nebo světla a přitom zachovává průhled směrem ven). Na trhu dnes najdete i skleněné dělicí stěny, které tvoří čtverce či obdélníky o rozměrech 30x30 nebo 30x60 centimetrů. Ty jsou zasazeny do dřevěného rámu z tvrdého ořechového dřeva. Za metr čtvereční posuvné stěny zaplatíte průměrně 900 až 1 600 korun. V ceně je už započteno změření stěny a její montáž.

Východní inspirace

Podobnou volbu představují lehké posuvné stěny, jaké známe z japonských filmů. Jsou to v podstatě dřevěné rámy, pohybující se v drážkách lišt upevněných na strop nebo podlahu. Vhodným materiálem na jejich polepení je papír používaný v leteckém modelářství. Šikovný kutil si určitě rád pohraje.

Příčky

Čím méně dveří, tím lépe. Pokud použijete dělicí příčky, stačí je často postavit jen do poloviční výšky, aby pouze naznačily dělení prostoru, zabráníte tak pocitu klaustrofobie z malého a uzavřeného prostoru. Určitou část příčky bývá možné ponechat u malých kuchyní navazujících na obývací pokoj. Méně známým a neobvyklým řešením je otočná příčka.

 

Tip Ženy-in:  U opravdu malých bytů lze prostor zvětšit alespoň o původní předsíň, prostě vstoupíte přímo do pokoje. Nebo zrušte všechny příčky a nechte velký pokoj. Pro spaní pak stačí oddělit pár čtverečních metrů s dobrým větráním. Za první republiky se těmto “spacím koutům” říkalo “alkovny”.

 

Foto: IKEA

 
Reklama