Na měření zraku v optice je vhodné se objednat předem, protože vysokoškolsky vzdělaný optometrista nebývá, na rozdíl od optika, přítomen po celou otevírací dobu. „Nejnovější přístroje dokážou změřit zrak s dokonalou přesností. V OpticLabu máme nejmodernější přístroj od firmy Carl Zeiss, který tvoří aberometr, autorefraktometr, rohovkový topograf a keratometr. Plně automatizovaný proces měření spolu se snadno použitelným dotykovým ovládáním přes tablet umožňuje provedení všech měření na obou očích během přibližně jedné minuty,“ popisuje optometristka Alice Burianová ze sítě OpticLab. Údaje naměřené přístrojem jsou uloženy na serveru a lze je použít pro budoucí konzultace, objednávky a archivaci bez nutnosti dalších měření.

649d5f94a7e4fblobid0.png

Inzertní manažerka Jitka si nechala změřit zrak poprvé poté, co jí začalo dělat problémy přečíst informace na obalu. Celý proces trval přibližně dvacet minut, přičemž se optometristka jejího oka ani nedotkla. „U Jitky měření odhalilo, že bude potřebovat brýle jak na čtení, tak na dálku. Čtení na blízko bude stačit korigovat jednou dioptrií – to je většinou hranice, u které už lidé cítí, že se bez brýlí těžko obejdou,“ vysvětluje optometristka Alice Burianová. Počet dioptrií je pro výběr vhodných rámů důležitý. Silnější skla (odborně se říká čočky) s větším počtem dioptrií se totiž nevejdou do tenkých kovových rámů.

649d5f4fbe3e4obrazek.png
649d86895b94dobrazek.png

Jak přistoupit k výběru dioptrických brýlí?

Když už máte změřený zrak a vybrané obruby brýlí, nadchází čas dalšího zaměření. Než se brýle zadají do výroby, je třeba zjistit, ve kterém místě skla vybraného modelu brýlí bude střed oka – zornička. Takové zaměření trvá ve stoje pár sekund. Dříve optik nakreslil černou fixou na sklo tečku v místě zornice, nyní jsou technologie dál a s moderními přístroji je vše automatické a přesné.

649d862240d40obrazek.png

Možná stojíte před volbou: čirá, nebo samozabarvovací skla? Pokud zvolíte do dioptrických brýlí samozabarvovací skla, zjednodušíte si výrazně život – při každém přechodu zevnitř ven a zase dovnitř nebudete muset brýle pořád měnit, vytahovat a schovávat. Do pár sekund od toho, kdy vejdete ze stínu na světlo, se barva skel přizpůsobí intenzitě jasu venku. Připlatíte si sice oproti čirým sklům řádově o dva tisíce, ale zase si nebudete muset kupovat nové sluneční brýle. „Samozabarvovací skla jsou k dostání ve třech barevných tóninách – zelené, šedé a hnědé. I když nejčastější volbou zákazníků jsou šedě zabarvující se skla, stojí za to vyzkoušet i hnědou variantu, protože ty dokážou všechno rozjasnit. Samozřejmě záleží, k jaké barvě obrub skla vybíráte. Pak taky, jaký jste barevný typ,“ doporučuje Alice Burianová.

64a2f27e59880obrazek.png

Jitka si v OpticLabu vybrala samozabarvovací skla v šedé tónině – v kombinaci se světle modrými obrubami vytvářejí harmonický celek. Pokud budete mít štěstí, bude zrovna probíhat slevová akce na samozabarvovací skla od firmy Carl Zeiss, jako v Jitčině případě a nezaplatíte nic navíc. Už teď se Jitka nemůže dočkat, až si hotové brýle přijde za týden vyzvednout.

649d5ff60ea64obrazek.png

649d86afe117aobrazek.png
Všechny informace najdete ZDE:

Reklama