Dnes dokončím, co jsem včera nakousla, a představím vám další možná očkování, která budete potřebovat v exotických krajích.

Meningitida
Očkování chrání před meningokokovými nákazami skupin A a C; nechrání před skupinou B a dalšími. Očkování se obvykle doporučuje podle aktuální epidemiologické situace v místě. Kritické výskytiště je rovníková Afrika, kde leží takzvané „meningokokové pásmo“, dále se meningitida často vyskytuje v celé Africe, Argentině, na Aljašce, v Saúdské Arábii, Indii, ale také na Balkáně.
Očkuje se 1 dávkou vakcíny minimálně 1 měsíc před cestou.

Břišní tyfus
Očkování se doporučuje zejména v případě pobytu ve volné přírodě v endemických oblastech s výskytem této choroby. Nákaza je obvykle způsobena špatnou hygienickou úrovní lokality. K přenosu dochází buď přímým stykem se stolicí a močí bacilonosiče nebo nemocného člověka či nepřímo kontaminovanými potravinami a vodou.
Nákaz břišním tyfem ohrožuje cestovatele zejména v Mexiku a rozvojových zemích východní a jižní Asie (včetně Pákistánu a Indie), Jižní Americe a Africe.
Očkování se provádí podáním 1 dávky injekcí nebo 3 dávkami perorálně minimálně 2 týdny před cestou.

Japonská encefalitida
Očkování se doporučuje zejména v případě pobytu na venkově či ve volné přírodě v endemických oblastech výskytu nemoci. Japonská encefalitida je zánět mozku vyvolaný virem stejné skupiny, jako jsou viry středoevropské klíšťové encefalitidy. Riziko bodnutí infikovaným komárem hrozí například v Bangladéši, Kambodže, Indii, Indonésii, Japonsku, Číně, na Filipínách či v Singapuru, a také v Rusku v oblasti Dálného Východu.
Očkování se provádí podáním 2 dávek vakcíny v 1-2 týdenním intervalu, minimálně 2 týdny před cestou.

Vzteklina
Očkování se doporučuje zejména pokud předpokládáte, že budete pobývat ve volné přírodě, mimo dosah běžné lékařské pomoci. Nejedná se sice o očkování nezbytně nutné, na druhou stranu je v mnoha rizikových zemích léčba vztekliny na velmi špatné úrovni. Proto se doporučuje se raději nechat naočkovat před cestou v Čechách.
U nás bývají nakažena divoce žijící zvířata (liška, jezevec, vysoká lesní zvěř apod.) a vzácně i zvířata domácí (pes, kočka, kůň, kráva apod.). K přenosu viru dochází obvykle pokousáním člověka. Ve světě vám vzteklina hrozí v podstatě v celé Africe i Asii, v USA, Brazílii, ale i ve větší části Evropy. Toto očkování se vám může hodit dokonce i pokud z Čech nevytáhnete paty, jak je rok dlouhý.
Očkování se provede 3 dávkami aplikovanými v 1 měsíci, doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.

Dětská obrna (poliomyelitida)
Očkování se doporučuje zejména v případě, že cestovatel nebyl v dětství proti obrně oškován či pokud je podezření, že jeho ochrana před možnou nákazou je nedostatečná (onemocnění imunity apod.). Pro děti cestující do rizikových oblastí je toto očkování samozřejmé. Rizikové země jsou například Indie, Pákistán, Afghánistán, Egypt, Nigérie, Etiopie, Angola, Niger, Somálsko či Súdán
Jak se v některých (i západních) zemích od celoplošného očkování proti poliomyelitidě upouští, hrozí opětovné zavlečení a rozšíření infekce po světě.
Očkování se provede podáním 3 dávek vakcíny v intervalech 1-2 měsíců. Očkování lze provést i perorální vakcínou (podávají se 4 dávky).

Záškrt
Doporučuje se zkontrolovat si před cestou stav očkování proti záškrtu a případně si toto očkování „dodělat“.
Aplikuje se dětská či dospělá verze vakcíny (podle věku), a to 3 dávky v intervalu 6 týdnů a 6 měsíců mezi následujícími dávkami.Očkování je možné zrychlit podáním 3 dávek v intervalu 1 měsíce. 
Onemocnění záškrtem hrozí v Africe a některých částech Asie. U nás byla tato nemoc vymýcena očkováním. V některých zemích je však lékařská síť očkování nedostatečná, a tam si právě virus vybírá své oběti – například v Rusku mezi roky 1990 a 1995 onemocnělo na 120 000 lidí.

Obecné informace k očkování
Pokud cestu plánujete dlouho dopředu, navštivte svého lékaře a prodiskutujte s ním možná rizika vaší cesty. Společně sestavte „očkovací kalendář“, který vám pojistí, že stihnete všechna očkování řádně a v klidu, a navíc vám je rozvrhne tak, aby vakcíny nebyly příliš velkou zátěží pro vaše tělo. Očkování, ačkoli je „hlídacím psem“ vašeho zdraví, tělo přeci jen vyčerpává a není radno je kumulovat. 
Pokud je váš odjezd „narychlo“, lékař vám poradí, která očkování byste měla upřednostnit. Některé vakcíny se v nouzi dají „načít“ před odjezdem a třetí dávku vám podají až po příjezdu, jiné zvládnete v podobě kapsle aplikovat (spolknout) sama.
U těhotných žen se obvykle s očkováním váhá, zvažují se rizika onemocnění a rizika očkování. U mnoha vakcín je riziko poškození plodu, ovšem u mnoha nemocí hrozí toto riziko taky. Univerzálním pomocníkem jsou imunoglobuliny, které vám dodají nebývalou obranyschopnost. Tyto léky jsou ovšem dražší než lecjaké očkování, zato neskýtají téměř žádná rizika pro vaše dítě. Opět vám doporučuji konzultaci s lékařem.

Na závěr vám přeji hodně štěstí, pokud se chystáte někam daleko, hodně zdraví a šťastný návrat domů :-).

Reklama