Máte ráda akční zábavu? Chtěla byste si zahrát ve filmu, ale herecká kariéra se vám vyhýbá? Milujete bojové hry, ale nepohrdnete ani divadlem? Pak jsou pro vás LARPy jako dělané.

Akční hraní rolí
Zkratka LARP pochází z anglického Live Action Role Playing, tedy akční hraní rolí na živo, a jedná se o jakousi kombinaci divadla a bojovky. Organizátoři obvykle vymyslí svět více či méně podobný tomu našemu – od fantastické říše kouzelníků až po běžný svět, v němž obchodní společnosti a zločinecké organizace prosazují své zájmy, po dohodě s hráči přidělí role – můžete hrát solidního bankéře, policistu, nájemného vraha, drogově závislého dealera nebo třeba luxusní prostitutku – a stanoví pravidla.

Konflikt s realitou
A právě pravidla jsou tím, co občas vede ke konfliktu s reálným světem. Pokud totiž v maskáčích, taktických vestách a s maketami zbraní, které často vypadají velmi realisticky, i když z nich lze střílet jen plastovými kuličkami (takzvaný airsoft), vyskáčete z auta a vrhnete se na svého kamaráda, kterého srazíte k zemi, spoutáte a vzápětí ho hodíte na zadní sedadlo, může se vám stát totéž, co mladíkům z Plzně. Ty totiž celý den hledala policie. Pro únos. A podle policistů mohla situace dopadnout ještě hůře, kdyby se v okolí vyskytoval příslušník policie či dokonce ozbrojený snaživý občan.

Telefonovat se lidé nebojí
I když to totiž při hraní LARPů často vypadá, že jsou kolemjdoucí naprosto lhostejní, a ani je nenapadne zastavit se například u člověka, zmítajícího se na zemi v předstíraných křečích, k tomu zavolat na policii najdou obvykle odvahy dost. A pak vás uniformovaní příslušníci ze zásahové jednotky buď přímo zatknou, nebo po vás alespoň usilovně pátrají. Nebýt toho, že se plzeňští mladíci po vyslechnutí rozhlasové relace přihlásili, mohla po nich policie pátrat i nadále.

Musí se to hlásit?
Přitom pokud se pohybujete po ulici s maketou zbraně, dopouštíte se maximálně přestupku – porušujete totiž vyhlášku – a pokud se „vraždíte“ například srolovanými novinami, neporušujete vlastně vůbec nic. V některých městech přitom probíhají podobné hry za plného vědomí policie, která pak ví, v jakých případech nemá zbytečně zasahovat. V jiných se ovšem snaha takovou hru policii ohlásit nesetkala s pochopením – a tak se hraje jaksi „na blind“ - tento typ akcí, pokud není masový, totiž nepodléhá ohlašovací povinnosti – a pak dochází k podobným případům jako v Plzni, kde navíc ani nešlo o organizovanou hru, ale o vtip.

Takže pozor – pokud potkáte skupinku lidí s podivnými odznáčky (například tento měsíc v Praze), jak se honí s papírovými dýkami, vypráví si o vyhazování mostů do povětří a o mrtvolách ve křoví (LARP totiž není jen o boji, ale také o jednáních, romantických láskách a tajemstvích), pravděpodobně se jedná o hráče LARPu.

Více o LARPech najdete zde.

Zahrála byste si LARP? Nebo jste ho už někdy hrála? Potkala jste někoho, kdo LARP hrál? Co si o podobné zábavě myslíte? Nechala byste se například unést? Nepřipadá Vám to romantické?

Reklama