Milí čtenáři, hoďte za sebe všechny rozpaky a pojďte si vychutnat vášeň, skvělou muziku, pohyb, radost, eleganci, rozmanitost... Pojďte si společně s námi a mistrovským tanečníkem, Honzou Dvořákem, který svým tanečním umem okouzlil i samotný New York, dopřát taneční omáčku ze všech nejslastnější - S A L S U !

salsa

Honzo, prozraď nám, jak dlouho se již tanci věnuješ?
Já tancuji od tanečních, tedy od prváku na gymplu, což bude už nejmíň 20 let. Začínal jsem s latinou a standardem a potom přešel na speciální párové tance. V současné době se věnuji zejména salse, také ale rád tančím bachatu nebo latin hustle. Vyučuji taneční kurzy pro veřejnost, dávám soukromé lekce a svou taneční skupinu Bohemian Salseros připravuji na mistrovství republiky. Tanci se věnuji na plný úvazek, mám taneční studio, taneční školu, taneční skupinu a ještě minimálně jednou týdně pouštím hudbu na taneční párty. Mám to štěstí, že moje práce je můj koníček. Ale jde to chápat i tak, že i když jdu večer tančit do klubu, jsem vlastně stále v práci. Mimo tancování se věnuji ještě rodině, máme patnáctiměsíční dceru, takže jistě chápeš, že na nic jiného už nezbývá čas (smích).

Vím ale o Tobě, že jsi tanečníkem s poměrně velikými úspěchy, pochlub se našim čtenářkám...
No, ve sportovním společenském tanci jsem byl, řekněme, lepší průměr. Během několika let jsem získal mezinárodní třídu v latině a odtančil několik mistrovství republiky a nějaké mezinárodní soutěže, na ranklistu jsem se vždy pohyboval někde pod polovinou. Rozhodně jsem se tam ale naučil precizní technice, pečlivé práci s hudební předlohou a taky pořádně pařit po soutěžích. Na sportovním společenském tanci mi časem začala vadit nutnost tančit naučenou sestavu se stále stejnou partnerkou a hlavně absence toho společenského. Byli jsme vlastně vrcholoví sportovci a už jsme ani nechodili na plesy, chyběl nám tam ten správný soutěžní adrenalin. Po deseti letech na soutěžním parketě jsem začal pošilhávat po něčem jiném a učarovala mi salsa. Přidal jsem se do jedné taneční skupiny, začali jsme spolu jezdit po mezinárodních kongresech, chodit do tanečních klubů, improvizovat a neustále se učit nové věci. Jelikož jsem v té době chodil na vysokou školu a staral se o babičku, potřeboval jsem nějakou brigádu. Zkoušel jsem různé obory a nakonec jsem si řekl, proč nespojit příjemné s užitečným, a začal jsem vyučovat tanec.


Brigáda se nakonec stala hlavní pracovní náplní, nyní mám více než desetiletou profesní praxi a TŠ Bohemian Salsa, jednu z nejstarších stále fungujících salsa škol v Praze. Mezi moje úspěchy lze jistě počítat spolupráce na mnoha prestižních mezinárodních salsa kongresech u nás, ale zejména v zahraničí (např. v Řecku, Německu, na Slovensku nebo ve Španělsku). V posledních několika letech jsem se také vrátil k soutěžení a získal se skupinou Bohemian Salseros několik mistrovských titulů v rámci mezinárodní taneční organizace IDO. Mezi největší úspěchy ale jistě řadím naši návštěvu New Yorku, možnost vystupovat několikrát před místním tanečním publikem v prestižních klubech jako je Cache nebo Tai a hlavně šanci nahlédnout hlouběji do místní taneční komunity a seznámit se osobně s legendami a velkými postavami salsového světa jako je pan Eddie Torres nebo paní Barbara Craddock. Vyučoval jsem v mnoha prestižních tanečních studiích po Praze a nakonec jsem se, jak se říká, udělal pro sebe. Již třetí rok mám v Praze vlastní taneční studio Dance Factory, kde vyučuji nejen já a můj tým, ale také několik dalších špičkových lektorů, se kterými dohromady vytváříme ucelenou nabídku párových tanců pro veřejnost. Najdete u nás nejen salsu, bachatu nebo latin hustle, ale také zouk, west coast swing, kizombu nebo tango argentino. Také nabízíme zajímavé exotické tance pro jednotlivce jako reggaeton, northern soul nebo jamajský dancehall. Samozřejmě nesmí chybět salsa styling pro dámy... no, přijďte se podívat (smích).

Honzo, pro Tebe je to jistě nepředstavitelné, ale existují mezi námi i tací, kteří netuší, jaký typ tance se pod pojmem salsa skrývá... můžeš mi být tedy při vysvětlení tohoto pojmu nápomocen?
Zcela jistě (smích). Salsa je termín, který vznikl v šedesátých letech v prostředí jihoamerických imigrantů ve velkých amerických městech jako New York, Miami nebo Los Angeles. Španělsky toto slovo znamená „omáčka“ a ve spojení s hudbou a tancem označuje směs mnoha (zejména) kubánských, kolumbijských a portorikánských hudebních prvků, jako je son montuno, guaguanco, cumbia, pachanga, bomba y plena, mambo nebo chachachá. Pro nedostatek jiného pojmenování pro nový dynamicky se rozvíjející hudební styl bratři Masucciové z hudebního vydavatelství Fania v NYC celosvětově zpopularizovali termín SALSA. Tato hudba i tanec, který se na ni tančil, se velmi rychle šířila díky migraci a kulturnímu synkretizmu. Dnes se tančí po celém světě v barech, nočních klubech nebo jen tak na pláži. Dnes známe mnoho stylů, které se odlišují lokalitou, charakteristickým pohybem nebo rytmickou interpretací: Cuban Style, New York Style, LA Style, Puerto Rican Style, Cali Style, London Style atd. Většinou se salsa tančí v páru, ale existují i formy sólové (Suelta, Shines) nebo skupinové (Rueda de Casino). Salsu může již po první lekci tančit v podstatě kdokoli, naučit se jí pořádně ale samozřejmě trvá trochu déle (smích).

salso

Co Tebe, jako muže, zrovna na salse přitahuje?
Nejvíc mě láká to obrovské množství možností, jak lze salsu vyjádřit. Salsa umí být romantická jako rumba nebo bolero, dravá a divoká jako chacha nebo samba, elegantní jako vals nebo slowfox, pouličně drsná jako hiphop nebo hravá a veselá jako swing nebo rock'n'roll. Prostě tam, jako v každé ideální omáčce, máte všechno to, co vám chutná. V salse sice můžeme tančit domluvený sled prvků (choreografii), ale daleko více se cení schopnost improvizovat na hudbu a tančit tak, že tanečníci s hudbou plně souzní a navzájem se doplňují. Každý správný salsero se musí naučit být i „sonero“, musí umět improvizovat.

Komu bys salsu doporučil?
Odpovím tentokrát jednoduše (smích): Vyučoval jsem už všechny věkové kategorie od malých dětí po šedesátníky, soutěžní tanečníky i absolutní laiky, kteří se nikdy s tancem nesetkali, a všichni se dobře bavili, takže salsa je tanec, který je určen opravdu VŠEM.

Sama salsu tančím již několik let a stále mě nepřestává uchvacovat - čemu připisuješ její rostoucí oblíbenost i v našich končinách?
To mě těší (smích). Myslím, že je to právě kvůli její rozmanitosti, jednoduchému základnímu kroku a liberálnímu prostředí. Nemusíte se „vyoblékat“ a brát si motýlka po tátovi, jako když jdete na ples. Stačí se obléknout slušně a elegantně a vyrazit do nejbližšího koktejlového baru, kavárny nebo tanečního klubu, kde se tančí salsa. Vítán je každý, ať už páry, nebo jednotlivci. A tak to je po celém světě. Ne nadarmo se říká, že první věc, kterou hledá salsero, když jede na dovolenou, je místní salsa klub. A většinou alespoň jeden najde (smích).

Honzo, jak jsi nám již prozradil, tanečním lektorem jsi již řadu let... zajímá mne tedy, jaké jsou Tvé největší lektorské úspěchy, čeho si nejvíce vážíš?
Za největší úspěch považuji to, že již deset let stále chodí na naše kurzy noví žáci a ti, kteří nějaký čas chodit nemohou, se později opět vracejí a posílají k nám své známé a kamarády. Za to bych jim všem chtěl ze srdce poděkovat. Dále si samozřejmě velmi vážím pozvání vyučovat na prestižních tuzemských tanečních akcích jako Dance Life Expo nebo Street Dance Camp (kde budu letos vyučovat poprvé). Také v poslední době úzce spolupracuji s CDO (czech dance organisation), kde školím nové lektory speciálních párových tanců a začínám porotovat soutěže, což je pro mě také velmi zajímavé.


mcr

Zdá se, že jsi nepolapitelný (smích)... ale přece jen, kde všude se s Tebou mohou naše čtenářky setkat?
Najdete mě každé úterý v pražském tanečním baru JAMCAFÉ (Národní 25, pasáž Metro), kde vždy od 20:00 vyučujeme lekci základů salsy otevřenou pro veřejnost (OPENCLASS). Po lekci navazuje tančírna až do půlnoci, všichni jste samozřejmě vítáni. Jinak vyučuji salsu různých úrovní v tanečním studiu Dance Factory středy a čtvrtky večer. Dále bych vás všechny rád pozval 14-15/6 na MČR Special CDO v České Lípě, kam můžete přijet fandit. 19-22/6 učíme v Drážďanech na salsa kongresu, mezi 26/6 a 6/7 budu na SDK v Jedovnici u Brna a hlavně 4-7/7 určitě přijeďte na Fresa Dance Festival do hotelu Orlík na orlické přehradě, kde vesele zakončíme letošní sezonu. 22-30/8 již podesáté organizuji v chorvatské Lanterně akci SALSA U MOŘE, kam se samozřejmě můžete přidat a užít si sluníčko a salsu. Akce je otevřena jak zkušeným tanečníkům, tak úplným začátečníkům.

kkk

Co Tvé plány do budoucna? Jistě jich máš mnoho... podělíš se s námi o nějaké své profesní sny?
V nejbližší době bych jistě rád rozšířil řady naší taneční skupiny Bohemian Salseros, abychom byli schopní tančit větší formace. Nyní vyučuji zejména v Praze, ale rád bych rozšířil svou působnost i na další města v Čechách a okolí. Pravidelně dojíždím do Kolína, kde je prima parta. Určitě bych rád zorganizoval více tanečních víkendů pro veřejnost. Nápadů je mnoho, bohužel týden má jen sedm dní, takže musím pečlivě plánovat....

Hovoříl jsi o tanečních klubech, prozraď nám, který z nich máš nejraději?
Já díky svému vytížení, když nehraju nebo neučím, do mnoha pražských klubů nechodím. Osobně si myslím, že velký potenciál má Havana Vieja na Vinohradech, stálicí pražské taneční scény se stala La Macumba na Smíchově ... a samozřejmě Jamcafé, které je a vždy bylo zdarma a kde hrajeme hudbu pro všechny (smích).

Doporučil bys nějaký vhodný taneční klub i pro naše mimopražské čtenáře?
To bohužel nemohu příliš sloužit, většinou po ČR jezdím jen na jednorázové akce. Mohu vás pozvat pouze do okolních evropských měst, kde jsem podstatně častěji, doporučuji: bratislavská La Fiesta, Elephant v Budapešťi, vídeňská Floridita, drážďanský klub Bailamor, berlínská Havana nebo Agua De Luna nebo Mojito Club v katalánské Barceloně. Zkrátka užívejte si salsu a dobře se bavte!

karol

Honzo, velmi Ti děkuji za tento milý rozhovor, ať jsi stále plný optimismu a vše Ti řádně klape!

Reklama