Rakovina děložního čípku zaujímá v pomyslném žebříčku výskytu nádorových onemocnění žen smutné druhé místo. V České republice je každý rok diagnostikováno přibližně 1 000 nových pacientek s touto nemocí, a až 400  jí podlehne. Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí viry HPV.

HPV je přitom běžný virus, s nímž se v průběhu života setká až 80 % žen. Virus se přenáší sexuálním kontaktem, a to nejen pohlavním stykem, ale také kontaktem s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti. Kondom, který je účinnou ochranou při jiných pohlavně přenosných nemocech, zde není dostatečně účinným řešením.

 

Nyní existují dva způsoby, jak lze rakovině děložního čípku předcházet. „V rámci prevence by měla každá žena docházet na pravidelné gynekologické prohlídky spojené s optickou kontrolou děložního čípku a odběrem cytologického stěru. Stěr dokáže odhalit změněné buňky na povrchu čípku, a umožnit tak včasnou léčbu,“ říká doc. MUDr. David Cibula, CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

 

Ženy by se však neměly spoléhat pouze na cytologii. Rakovina děložního čípku se totiž vyskytuje ve dvou základních formách. Nejčastější je forma dlaždicobuněčná, která bývá na povrchu děložního čípku a je dobře dostupná při vyšetření. Druhou formou je forma žlázová, tzv. adenokarcinom, která se vyskytuje nejčastěji v kanále děložního hrdla. Tento prostor není při vyšetření viditelný, a proto i odběr cytologie při preventivní gynekologické prohlídce je složitější.

 

Je proto důležité zvážit i další možnost, jak lze rakovině děložního čípku předejít: očkování. Vakcína Cervarix chrání ženy před prekancerózními lézemi způsobenými onkogenními typy viru HPV 16 a 18 (lidský papillomavirus), které jsou zodpovědné až za 70 % případů onemocnění rakovinou děložního čípku. Kombinace preventivních prohlídek a očkování je efektivní formou prevence.

 

Rekombinantní, adjuvovaná, adsorbovaná vakcína Cervarix je lékem proti lidskému papilomaviru (typy 16,18). Je určena k prevenci cervikálního karcinomu u dívek a žen ve věku 10 až 25 let. Je tedy vhodná nejen pro dívky, které ještě nezačaly aktivně sexuálně žít, tak i pro sexuálně aktivní ženy. Cervarix podle současných dat chrání ženy před dvěma zmíněnými typy HPV virů minimálně po dobu šesti a půl let. Vakcína je pouze na lékařský předpis a podává se ve třech dávkách v průběhu 6 měsíců. Předepsat ji může dětský lékař nebo gynekolog. Většina zdravotních pojišťoven na očkování proti rakovině děložního čípku poskytuje příspěvek.

 

Očkování nenahrazuje pravidelný cervikální screening a nechrání ženy, pokud již byly v době očkování infikovány HPV-16 nebo HPV-18. Délka ochrany nebyla přesně stanovena. U všech očkovaných jedinců nemusí být dosaženo ochranné imunitní odpovědi. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták.

 

Více informací o rakovině děložního čípku a možnostech prevence získáte na www.zdraviprozeny.cz.

Reklama