Rakovina děložního
čípku zaujímá v pomyslném žebříčku výskytu nádorových onemocnění žen smutné
druhé místo. V České republice je každý rok diagnostikováno přibližně
1 000 nových pacientek s touto nemocí, a až 400 jí podlehne.
Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí viry HPV.
HPV je přitom běžný virus, s nímž se v průběhu života setká až 80 % žen. Virus se přenáší sexuálním kontaktem, a to nejen pohlavním stykem, ale také kontaktem s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti. Kondom, který je účinnou ochranou při jiných pohlavně přenosných nemocech, zde není dostatečně účinným řešením.
Nyní existují dva způsoby, jak lze rakovině děložního čípku předcházet. „V rámci prevence by měla každá žena docházet na pravidelné gynekologické prohlídky spojené s optickou kontrolou děložního čípku a odběrem cytologického stěru. Stěr dokáže odhalit změněné buňky na povrchu čípku, a umožnit tak včasnou léčbu,“ říká doc. MUDr. David Cibula, CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Ženy by se však neměly spoléhat pouze na cytologii. Rakovina děložního čípku se totiž vyskytuje ve dvou základních formách. Nejčastější je forma dlaždicobuněčná, která bývá na povrchu děložního čípku a je dobře dostupná při vyšetření. Druhou formou je forma žlázová, tzv. adenokarcinom, která se vyskytuje nejčastěji v kanále děložního hrdla. Tento prostor není při vyšetření viditelný, a proto i odběr cytologie při preventivní gynekologické prohlídce je složitější.
Je proto důležité zvážit i další
možnost, jak lze rakovině děložního čípku předejít: očkování. Vakcína Cervarix chrání ženy před
prekancerózními lézemi způsobenými onkogenními typy viru HPV
Rekombinantní, adjuvovaná, adsorbovaná vakcína Cervarix je lékem proti lidskému papilomaviru (typy 16,18). Je určena k prevenci cervikálního karcinomu u dívek a žen ve věku 10 až 25 let. Je tedy vhodná nejen pro dívky, které ještě nezačaly aktivně sexuálně žít, tak i pro sexuálně aktivní ženy. Cervarix podle současných dat chrání ženy před dvěma zmíněnými typy HPV virů minimálně po dobu šesti a půl let. Vakcína je pouze na lékařský předpis a podává se ve třech dávkách v průběhu 6 měsíců. Předepsat ji může dětský lékař nebo gynekolog. Většina zdravotních pojišťoven na očkování proti rakovině děložního čípku poskytuje příspěvek.
Očkování nenahrazuje pravidelný cervikální screening a nechrání ženy, pokud již byly v době očkování infikovány HPV-16 nebo HPV-18. Délka ochrany nebyla přesně stanovena. U všech očkovaných jedinců nemusí být dosaženo ochranné imunitní odpovědi. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták.
Více informací o rakovině děložního čípku a možnostech prevence získáte na www.zdraviprozeny.cz.
Nový komentář
Komentáře
Tahaj zase z lidi penize. Ja si myslim, ze kdyz zenska chodi pravidelne na kontroly, tak se to da vcas podchytit a lecit a nemusi se ockovat. Nejhorsi je, kdyz zenska jde na gyndu treba po deseti letech a je v rizikovejsim veku, to se pak neni cemu divit...
Meander: Tak nějak
Pozdě
novinka: zatím děti nemám,ale i tak mi to přijde dost drahé
bylo tady již řečeno-je to další způsob,jak vytýhnout z nás prachy,budem očkovaný na jedno,umřeme na jiné
tohle očkování je pro mě moc drahé...
Tohle očkování mě nepřesvědčilo ani náhodou .
Jitulinka: mně už přímo Shinkansen
Mě už ujel vlak
Ja uz to asi propasla, kdyz je mi 30, co? ?
prece ja: nechávám děcka očkovat proti meningokokovi i žloutence, ale chřipku teda ne. Lepší je krmit se vitamíny a otužovat. Ta chřipka není drahá, ale beru to jako další zbytečnou zátěž pro organismus
no a to si ktomu přičti další očkování, které "musíte mít": proti chřipce, žloutence, meningokovi,borelioze...už ani nevím, kolik jich je. vynásob počtem členů své rodiny
novinka: Tobě je 25 a máš už tři holky? To očkování je pro mladý děvčata.
prece ja: taky si myslím, že v tomhle případě jde o velký prachy. Mám 2 holky, tak jsem se ptala své gynekoložky a ta řekla, že to asi není špatná věc, ale je to teprve v začátku, účinnost taky není dlouhodobě prokázaná a jako každý očkování to může mít i vedlejší účinky. Vím, že když se o tom začalo mluvit, tak tvrdili, že je doživotní imunita, pak to snížili (6 a půl roku) a teď čtu, že u někoho se protilátky ani nemusí vytvořit. A nejsem si jistá, jestli ze začátku netvrdili, že se mají očkovat dívky před zahájením sexuálního života a teď tedy i sexuálně aktivní ženy. Nemůžu si pomoct, přijde mě, že to je opravdu o penězích. Kolik rodin s dnešními platy si tohle může dovolit? Vždyť většina nemá ani průměrné příjmy.
Rikina: VZP nepřispívá ani korunu,Metalka 1000,-,ale u té my nejsme.
Stačí mi vědomí, že musím jít za dva roky na tetanus.
"Většina zdravotních pojišťoven na očkování proti rakovině děložního čípku poskytuje příspěvek." - což je dobře si zjistit dopředu, neb zrovna nedávno jsem viděla na dveřích nejmenované pojišťovny velikou ceduli, kde psáno, že NENÍ PRAVDA, že by pojišťovny na toto očkování přispívaly, a že zprávy na toto téma v tisku jsou chybné.
ifulinkaa: ani já ne, a měla bych se nechat očkovat já a mám 3 holky....ale jsem přesvědčena, že tu někdo vysvětlí, že zdraví je jen jedno a utrácíme za blbosti ..takže nežrat, nebydlet a jít očkovat
ono nejde ani tak o vaše zdraví, spíš o veliké prachy pro zdravotní koncerny. všichni vyhrožují, kolik lidí ročně umře na meningokoka, rakovinu čípku.....takže se hned očkujte!na druhou stranu kolik lidí umře na kouření(zakažme cigarety), slepé střevo( vyoperujeme ho rovnou dětem),autonehody a letecké neštěstí(přestaneme cestovat)
mě už je z toho špatně. Pořád se jen straší s rakovinou,klíšťaty,meningokokem,pneumokokem, žloutenkou.....mám roční dvojčata, nechali jsme je očkovat prevenarem,zaplatili 8000,- a navíc už nemáme. Jo a to máme 2 holky,takže děložní čípek taky potřebujem
jenže tohle očkování stojí jako jedna má výplata,bohužel na to nemám:-(