Každé dvě minuty zemře na rakovinu děložního čípku na světě jedna žena. Každý rok je celosvětově diagnostikováno 500 000 nových případů. V České republice přibude každoročně 1000 nových pacientek s tímto onemocněním a asi 400 na něj zemře. To znamená, že každý den zemře na rakovinu děložního čípku v ČR nejméně jedna žena. Dají se vůbec tyto neúprosné statistiky změnit? Určitě ano.

Příčinou onemocnění je virus HPV neboli lidský papilomavirus. S tímto velmi rozšířeným virem se během svého života setká až 80 % sexuálně aktivních žen. Imunitní systém se většinou s infekcí vypořádá sám, ale některé, tzv. onkogenní typy HPV, mohou v těle přetrvat a vyvinout se v průběhu let v rakovinu děložního čípku. Za cca 70 % onemocnění rakovinou děložního čípku stojí nejagresivnější viry HPV typu 16 a 18.

Každé nemoci však můžeme vhodnou prevencí předcházet – a u rakoviny děložního čípku to platí dvojnásobně. Co pro své zdraví můžeme udělat? Ruku na srdce, ženy, které právě čtete tento článek: Kdy jste naposledy byly na pravidelné prohlídce u svého gynekologa?

Dnes se však nabízí ještě další možnost – očkování proti nejvíce agresivním typům virů HPV, které stojí až za 70 % případů této nemoci. CervarixTM je nová vakcína proti rakovině děložního čípku, která je účinná proti lidskému papilomaviru typu 16 a 18. Je rekombinantní, adjuvovaná, adsorbovaná, určena k prevenci cervikálního karcinomu u dívek a žen ve věku 10 až 25 let. Očkování sestává ze tří dávek podaných do horní části paže ve schématu 0., 1. a 6. měsíc. Přípravek je pouze na lékařský předpis. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták.

Zjistěte si více
informací na www.zdraviprozeny.cz

Reklama