Ruku na srdce, určitě se vám alespoň jednou stalo, že jste na ulici, v autobuse, nebo kdekoliv jinde potkala přitažlivého muže a vzápětí jste si ho představila „v akci“.

Možná se ve vašich představách miloval s fiktivní ženou, možná s vámi, možná jste do detailu viděla jeho ztopořený penis... Zcela určitě jste se ale za několik vteřin snažila své myšlenky soustředit spíše na dnešní nákup či domácí úkoly vašich dětí. A vzápětí byste sama sobě chtěla uštědřit výchovný pohlavek za takové nemravnosti.

Většina žen i mužů prožívá téměř denně své sexuální představy nebo erotické fantazie. V mysli člověka se zdaleka neodehrávají jen při milování nebo masturbaci. K takovým představám dochází vědomě i samovolně.

Sexuální fantazie, ať už jim dáváme volný průchod, nebo je potlačujeme, jsou neškodné a nikomu nemohou nijak ublížit, neboť v drtivé většině případů nedochází (pro někoho možná naštěstí) k jejich realizaci. Naučíte-li se o svých erotických představách mluvit společně s partnerem, váš sexuální život může nečekaně ožít. Přinejmenším se dozvíte, na co vlastně při sexu myslí. Když si budete vyprávět o svých erotických snech a fantaziích, můžete si být jistá, že vaše představy ho přitom vzruší stejně jako vás.

Sex s více partnery

Mnoho žen i mužů si rádo představuje milování s více partnery a není pravidlem, že musí jít zrovna o partnery opačného pohlaví. Fantazie žen o milování s více muži jsou velmi časté, mohou se ale ve svých snech milovat s jinou ženou. Někdy to může vést k pochybnostem o vlastní sexuální orientaci. „Ne každou ženu tělesné sblížení s jinou ženou láká. Ze své odborné praxe, kdy se klientek na fantazie musím ptát, však mohu říci, že lesbické představy nejsou nijak vzácné,“ vysvětluje sexuolog Ondřej Trojan.

Přestože společné naplňování sexuálních fantazií může partnerům jejich vztah upevnit, je lepší se při tom držet stále v rámci vztahu dvou partnerů. Uskutečnění představ o sexu s více partnery by totiž mohlo mít bolestnou dohru. „Potkal jsem více párů, kterým to vztah narušilo, než těch, jimž by ho to upevnilo. Nemálo žen psychicky neuneslo pohled na svého partnera či manžela při souloži s jinou ženou, ačkoliv se na všem předem dohodli,“ potvrdil odborník.

Bezmoc a znásilnění

I taková představy se objevují. Pro někoho mohou být vzrušující pocity nejistoty plynoucí ze svěření kontroly nad svým tělem někomu jinému, ztráty možnosti obrany, ztráty orientace, strachu z neschopnosti ovlivnit události, pokořující bezmocnosti, nemožnosti úniku a závislosti na vůli někoho jiného, odevzdání se.

Častější fantazií bývá dominantní žena ovládající svého partnera. Muž touží být pokořen a žena chce naopak ukázat svou sílu. Ale ani představy žen o vlastní bezmocnosti či dokonce znásilnění nejsou výjimkou. Na psychologické úrovni může toto přání symbolizovat touhu ženy být pro muže naprosto neodolatelná, tak aby ji chtěl, resp. musel ji mít právě takovou, jaká je. Jestliže máte podobné představy a chcete si je naplnit, jistě by vás mohla zaujmout technika zvaná bondage.

Milování s jiným/jinou

Myslíte při sexu (a nejen při něm) jen a pouze na svého partnera? Pak zřejmě spadáte do naprosté menšiny. Většina lidí si prý při sexu zcela běžně představuje někoho jiného.

A kdože se to v představách tajně vkrádá do vašich postelí? Často to bývá fiktivní muž, dokonalý milenec, který přesně ví, co chcete. Je něžný, pozorný, nebo je to neurvalý násilník. Je zkrátka takový, jakého si ho stvoříte. Ve vaší mysli se také může odehrávat sex s člověkem, kterého jste jen potkali na ulici, nebo s vaším bývalým přítelem.

Třebaže vás později trápí svědomí, máte výčitky a cítíte vůči partnerovi vinu, není to nutné. Podle sexuologů takové představy prožívá drtivá většina lidí a vězte, že váš partner je mezí nimi určitě také. Vaše představy mu zkrátka neublíží (s výjimkou těch o bývalých či současných milencích). Pokud mu je navíc vhodně sdělíte, můžete mu nenápadně vnuknout svá přání - jaký chcete, aby při sexu byl.

Sex na veřejnosti

Najdou se tací, kteří by rádi do svého sexuálního života vnesli špetku adrenalinu, jiné zase může vzrušovat představa, že je při sexu někdo sleduje. Ti potom mohou do svých představ zanést sex na veřejnosti. K milování někdy takový člověk navrhuje nezvyklá místa, protože představa, že by jej mohl někdo přistihnout zrovna při samotném aktu, je pro něj velice vzrušující. Ve většině těchto případů ale člověka jednoduše vzrušuje pouze tato fantazie, k realizaci představ - přizvání obecenstva - by se rozhodl málokdo.

Kdybychom toto shrnuli, dalo by se říct, že sexuální představy jsou běžnou záležitostí, kvůli níž není třeba mít výčitky. Více užitku než jejich potlačování vám může přinést, necháte-li je volně plynout svou myslí a navíc se o své fantazie podělíte s partnerem. Jeho požádejte o totéž

Máte své sexuální fantazie? Mluvíte o nich? Pracujete na jejich naplnění?

Reklama