V jedné studijní knize jsem si přečetla úsměvnou větu: „Kdyby školní systémy a učitelé opravdu chtěli, aby se náctiletí něčemu naučili, musela by škola začínat o několik hodin později.“

pubertaTak pod to se plně podepisuji. Zapnout v 8 hodin ráno mozek mi dělalo vždycky problémy, po celou dobu studia. A co teprve spolužák vedle mě sedící. Ten první hodinu doslova prospal. A nebylo to tím, že by den předtím flámoval, bylo to tím, že dospíval a byl to kluk.

„Okolo čtrnáctého roku je u chlapců, oproti stejně starým dívkám, naprogramovaná nová doba spánku, posunutá o hodinu dopředu. Tento biologický posun je ovlivněn začátkem dospívání. První spánkové hodiny se začínají u chlapců pozvolna měnit většinou už v období kolem dvanácti let. Testosteronové receptory resetují buňky v jeho mozku, takže zůstává vzhůru dlouho do noci a ráno spí,“ vysvětlil nám MUDr. Jiří Jackl, lékař se specializací na děti a dorost.

„Dospívající chlapec potřebuje nejméně deset hodin kvalitního spánku, jenže podle statistik vyplývajících z posledních průzkumů spí nanejvýš pět, šest hodin. Ať už je to vlivem vnějším faktorů (počítač, zábavy) nebo prostě tím, že i když se snaží, nezabere. Je jasné, že ráno pak neudrží oči a tváří se znuděně,“ dodává Jackl.

Avšak nejen znuděné tváře jsou to, co rodiče u dospívajících chlapců vytáčí. Časté je i jejich otravné chování vůči okolí. Nic je nezajímá, nic je nevzruší. V porovnání s toutéž oblastí u dětí a dospělých je centrum příjemných pocitů v mozku dospívajících chlapců totiž téměř necitlivé. V tomto věku je mnohem obtížnější ho aktivovat.

Dospívající chlapci potřebují k této aktivaci něco víc. Zažít nějaký šok, vzrušení, proto například tak rádi sledují různé krváky, erotické či akční filmy.
A některým to zůstane až do dospělosti. :)

Čtěte také:

Reklama