Každý klobouk, který zde vidíte, vyjadřuje jednu ženu, její sny a touhy i radost ze života. Vyrobily si je samy ženy z organizace Mamma HELP, pacientské organizace, která pomáhá ženám s rakovinou prsu jako symbol kampaně Umíme žít naplno! Při výrobě jim pomáhali Aleš a Bára Šeligovi, známí návrháři klobouků z Brna. Při prvním setkání „amatérské kloboučnice“ prošly základním školením, co všechno je ještě klobouk, jeho historie, jaké divočiny je možné dát si na hlavu, z čeho všeho se dá vyrobit... Domů již odjížděly s rozpracovaným a zkonzultovaným návrhem. Po týdnu se vrátily s téměř hotovým kloboukem, který opět pod odborným dohledem doladily do finální podoby.

Nejtěžší bylo vymyslet klobouk, který by skutečně odrážel jejich život, ale nakonec se to podařilo.  Jednotlivé příběhy schované za klobouky nám představila jedna z tvůrkyň Jana Zrnečková. 


Čelenka s vlaječkami je o ženě, která vyhrála v soutěži „Neváhej a toč“ cestu do Anglie. Dodalo jí to takovou chuť k životu, že se začala učit anglicky, shánět levné letenky a cestovat. Vlaječky jsou ze zemí, které již navštívila.


Klobouk ve tvaru jehelníčku vytvořila žena, která velmi ráda vyšívá. A tak samozřejmě je to jehelníček vyšívaný.


Čelenka s lyžemi je zase ženy, která dříve aktivně lyžovala, dokonce začínala s Ivanou Trumpovou, tehdy Zelníčkovou. Léčila se s myšlenkou, že se někdy zase na ty lyže postaví, a skutečně se na ně vrátila.


A romantická čelenka s červenou květinou? „Jmenuje se První a poslední, a je to vzpomínka na jeden ples, o kterém jsem si myslela, že je můj poslední v životě. Bylo to v období, kdy mi bylo špatně, nic jsem si už na sebe nekupovala, protože jsem myslela, že už to neunosím. Ten ples byl nakonec úžasný, s manželem jsme si nádherně zatancovali.“

Řada žen se až po této nemoci začala o sebe více starat, plnit si své sny, a při tom jim pomáhá právě organizace Mamma HELP. Tak se například jedna babička poprvé ve svých sedmdesáti  projela na koni, další ženy třeba sjely řeku na raftu. „Řada z nás onemocněla, protože jsme byly ve stresu, neudělaly jsme si čas na sebe, neuměly jsme si odpočinout. A hlavně nezamýšlely jsme se nad tím, jestli si dopřejeme radost!“ říká Jana Drexlerová, ředitelka sítě Mamma HELP center. 

A i když každý ví, že život je krátký, a že kdy jindy než teď máme uskutečňovat své sny, radovat se, stále se vymlouváme, že nemáme čas. A co si tak pořídit nový klobouk, aby nám připomínal, že máme žít naplno?

 

Jak by vypadal váš klobouk, který by odrážel váš život, vaše touhy, sny, které chcete zrealizovat ve svém životě? Co byste si na něj dala?

 


 

Reklama