„Jsou to ozdobné, spíše extravagantní kloboučky plnící čistě estetickou funkci, a jsou u nás stále spíše raritou,“ říká návrhářka a velká propagátorka klobouků Kateřina Čadová.

Proč jsou klobouky v českém prostředí mezi módními doplňky stále popelkou i přesto, že ve světové módě prožívají velký návrat?

„Možná je to důsledkem socialistické uniformity, kde se každý bál poutat na sebe pozornost. I dnes člověka v klobouku potkáte jen vzácně. Slavnostní klobouky nebo fascinátory jsou u nás stále spíše raritou,“ říká Kateřina. „I Češi, a to především mladší generace, se ale postupně v módě emancipují a snaží se najít svůj osobitý styl. A na to jsou klobouky jako stvořené.“

koktejlový klobouk

„Na začátku klobouk vyžaduje trochu odvahy. Přece jen to je doplněk, který k nám připoutá pozornost. Ale pokud se s ním spřátelíte, bude opravdu vděčným módním doplňkem, na který nedáte dopustit.“

Jak si vybrat svůj první klobouk, když jsme předtím žádný nenosily?

„Pokud nejste na klobouky zvyklí, je ideální začít s barety nebo s menšími klobouky s kratší krempou, které sluší většině žen. Ideální jsou klobouky zvonkového tvaru nebo třeba původně pánské klobouky typu fedora (trilby), tedy s krempou směřující vpředu dolů, vzadu zvednutou.“

Klobouk zvonkového tvaru

Klobouk zvonkového tvaru. Jak a k čemu ho nosit?

„Nesmíte zapomínat na to, že klobouk je, stejně jako třeba kabelka, pořád oděvním doplňkem a jeho volba podléhá podobným pravidlům. Například plstěný klobouk klasického tvaru je něco jako větší kožená kabelka. Bude se hodit k většině denních outfitů a má nejen estetickou, ale i praktickou funkci.

K modelu na party nebo oslavu je ale velká kožená kabela nevhodná; k nim spíš zvolíme ladící saténové nebo štrasové psaníčko. Pro výběr klobouku uplatníme stejná kritéria. Saténové klobouky nebo fascinátory doplněné peřím budou určitě vhodnějším doplňkem.“

A když jsme u pravidel, je třeba zmínit i etiketu související s nošením klobouků, tedy především to, kdy je třeba klobouky odložit a kdy mohou na hlavě zůstat. Také jste si myslely, že dáma může mít klobouk vždy a za každých okolností? Omyl!

„Klobouky na každodenní nošení, které mají ochrannou funkci, ať už jsou proti slunci, větru nebo zimě, v místnosti zásadně odkládáme. Slavnostní klobouky s širokými krempami, které jsou nedílnou součástí společenského outfitu, etiketa doporučuje odkládat pouze při jídle. Důležitou roli, dle mého názoru, hraje příležitost a způsob podávání a konzumace jídla. U rautu by odkládání klobouků asi způsobilo paniku. Nosíme-li jako alternativu slavnostního klobouku klobouk koktejlový-fascinátor, není nutné jej odkládat ani u jídla.“

Fascinátor

Klobouky existují v neomezeném počtu variant, ať tvarových, barevných, nebo materiálových, a je na každém, aby si v nich našel svůj styl. Několik kabelek máme všichni, tak proč nepřidat do šatníků pár klobouků a dopřát si trochu elegance?

 
Kateřina Čadová se rozhodla splnit si velké přání a naučit se výrobě klobouků. Jako učitelku si vybrala Rose Cory, modistku, která šila klobouky dokonce i pro Královnu Matku. Katčiny klobouky jsou typické originálním, netuctovým designem a tím, že jsou vyrobené tradiční technikou: ručně tvarované a ručně šité. Na pohled z dáli možná nepostřehnutelné, při bližším pohledu zjistíte, že díly či ozdoby nejsou přilepené ale přišité.  A na takovém klobouku byste neměli vidět takřka žádný steh.

 „Do klobouků jsem se zamilovala. Do každého z nich se snažím dát to nejlepší, co umím, protože sama mám ráda věci z kvalitních materiálů a dobře zpracované. Nabízím zákazníkovi osobní péči a originalitu s každým vyrobeným kusem. Tím se mé klobouky liší od klasické konfekce,“ říká mladá autorka.

Tvorbu Kateřiny Čadové si můžete prohlédnout (a koupit) na Fler.cz na adrese http://www.fler.cz/katerina-cadova.