kreslení

Co zdobí vaše zdi? Přiznám se, že jeden velmi romantický obraz, který léta visel v mé ložnici (a doufám, že se do ní zase brzy vrátí), se o první místo mezi neoblíbenějšími ozdobami zdi dělí s obřím pterodaktylem.

Když mi bylo šest let, namalovat mi ho táta přes jednu celou zeď mého dětského pokoje. Nad postelí mi tak permanentně poletoval tenhle pravěký ještěr. Měla jsem ho ráda. Tehdy jsem nechala své rodiče, aby mi čmárali na zeď. Obvykle to bývá naopak.

Pokud máte děti, možná kresbičky na nedávno vymalované zdi taky znáte. Možná vás rozčilily, možná jste se jim zasmála. Ale věděla jste, že takové kresby mohou i léčit? Dětská duše je ještě nezkažená. S každým to myslí dobře. V dětech zkrátka silně převažují pozitivní emoce a energie nad těmi negativními. A toho se dá patřičně využít.

Princip je jednoduchý. Udělejte dětem radost a ony ji předají do svých výtvorů. Kupte jim barvičky, nejlépe zdravotně nezávadné, které se vyrábějí speciálně pro děti, aby jim neuškodily, pokud ulpí na kůži nebo se dostanou do úst. A společně barvičkami jim darujte jednu stěnu ve svém bytě, na níž mohou plně ukázat svůj um a fantazii.

Nečekejte Moneta. Spíš z toho vzejde upřímná čmáranice po vzoru mistra Pollocka. Důležité ovšem je, že takto vzniklé kresby prý mají léčivou moc. Děti do nich totiž vloží samé dobré emoce a kresby je pak budou vyzařovat do prostoru. Možná tomu nevěříte, ale pak se můžete alespoň pokochat netradiční výzdobou, :-)  Jestli si potrpíte na čistě bílé zdi, nechte své děti vyřádit se tímhle způsobem aspoň pár dnů před malováním, budou vám vděčné.

Léčivý účinek těchto kreseb bohužel nemůžu potvrdit ani vyvrátit. U nás doma na bílé zdi maluje jenom pes. Nikoli barvami, ale bahnem nebo aspoň špinavou vodou, která mu ulpí na ocase. Tyhle malby by měly léčivý účinek pouze v případě, že bych trpěla nízkým tlakem.

Co zdobí vaše zdi? Tohle je téma pro dnešek.

  • Jakou barvu mají vaše zdi?
  • Máte ráda nekonvenční odvaz, nebo upřednostňujete klasickou bílou?
  • Měla jste v pubertě (nebo pořád máte) pokoj polepený plakáty?
  • Kolik vám na zdech visí obrazů?
  • Jaké obrazy máte nejraději? Přírodu, romantické západy slunce, květiny a zátiší, akty či abstrakci?
  • Co jiného kromě obrazů zdobí vaše stěny?'
  • Máte zdi vymalované barvou, oblepené tapetou nebo jsou ze dřeva?
  • Kdybyste si mohla na svých zdech vytvořit cokoliv podle své fantazie, co by to bylo?

Vše, co vás napadne o stěnách ve vašem bytě (můžete doplnit i fotkou), pište už teď na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu celého dne zveřejňovat a odpoledne vybereme jednu z pisatelek, kterou odměníme. Tentokrát tu na svou novou majitelku čeká vyhlazující sprchový gel proti celulitidě Dermacol Enja.

Reklama