Jsme jediný živočišný druh na této planetě, který své dolní končetiny chrání obuví. Už v kolíbce dostaneme krásné šatičky... a sotva se naučíme první krůčky, přibudou na naše nožičky i krásné botičky.
Chůze naboso je zdravá už od prvních krůčků
Chození naboso má významný účinek na formování chodidla i páteře. Pokud to tedy není nezbytné, nervěme hned na dětské nožičky „luxusní botičky od jejich babičky“.
Dětský ortoped MUDr. Otto Hanák doplňuje:
Pro správný vývoj dětských nožiček je chůze naboso velmi důležitá, neboť i ten malý človíček, teprve se učící chodit, už sám svým chodidlem nerovnosti povrchu cítí a chodidlem je opět vyrovnává, čímž si posiluje nožní svalovinu. Tyto posílené svaly jsou pak důležité pro udržení klenby ve správném postavení. Chůze naboso také posiluje páteř, zlepšuje držení těla a rozvíjí rovnováhu. Mimo to je i prevencí vbočené paty, vbočeného palce a plochých nohou. Například i lékařské studie prokázaly, že výskyt ploché nohy v zemích, kde nejsou boty často vůbec nošeny, je výrazně menší než v Evropě či USA. Bohužel ale nejsme v horké Africe, abychom si mohli dovolit chodit zcela naboso.
Nicméně, když už se mi dostalo tohoto prostoru, rád bych ještě varoval maminky před nákupem obuvi od vietnamských trhovců, jejichž normy ani zdaleka nesplňují normy naší předepsané obuvi a můžou jejich dítěti nožičku vážně poškodit.
Reflexní body
Na chodidle je 1700 nervových zakončení, která jsou spojena s různými vnitřními orgány. Tím, jak se holá chodidla při chůzi dotýkají povrchových nerovností, jsou neustále stimulovány jednotlivé akupresurní body, které zodpovídají za funkci tělesných orgánů. Zároveň jsou drážděny nervové receptory, které aktivují v činnost svaly, jež jsou při chůzi v obuvi téměř či zcela nečinné. Chůze naboso je tak i jakousi přirozenou masáží.
Je to v hlavě
Často se stává, že člověk pocítí strach z poranění, které může být chůzí ve venkovním terénu způsobeno. Šlápnutí na střep nebo jiný ostrý předmět většinu lidí odradí. Ale dospělý, rozumně uvažující člověk snad sám rozezná, zda nechat své dítě běhat naboso po Václaváku, doma na koberci či na trávníku. Častokrát používané: „Neběhej bosky!“by se naopak ve vyhovujícím prostředí mělo změnit na: „Běhej naboso!“
Využijte tepla a čistého prostředí
Jak již řekl pan doktor, nenacházíme se v horké Africe, ale v mírném klimatickém pásmu, kde se střídají čtyři roční období. Na dveře už ťuká nejteplejší z nich – léto, tedy doba vhodná pro zdravé, letní „neobouvání“. Využijte proto k chůzi naboso každého „čistého“ prostředí: na chalupě, v přírodě, ale třeba i ve vašich domovech.
použitý zdroj: www.zdraveobouvani.cz
Nový komentář
Komentáře
Hrozně ráda chodím bosa.
hrozně ráda chodím v létě v přírodě bosa
ušetřím a boty
Tak mě nikdo nenutil ,ale chodila sem ráda bosa.Naopak sem nesnášela obout boty na nohy od písku.Tak z koupání vždy bosa.
Moje fyzioterapeutka to tvrdí stále. I doma tak má být.
Taky jsme u babičky povinně běhali naboso v trávě a po kamíncích,dělala jsem to nerada.A stejně jsem to nutila i svým dětem, no vida a ne zbytečně.
Jo jo, tatínek doktor, takže já i moje sestra jsme běhaly bosky celé dětství. Schválně nás tatínek posílal na kamínky Vnoučata to mají po nás