Mladý, teprve devatenáctiletý muž vychází ze dveří ordinace. Je pohublý. Náhlý záchvat kašle jej donutí si sednout. Množství hlenu, smíchaného s krví. Otírá ústa umolousaným kapesníkem. Přišel pozdě.
Díky práci, kterou jako přistěhovalec tady v Turecku získal a která měla jemu a jeho dívce zajistit solidnější životní podmínky, prakticky pomalu umírá. Dívka jej bere okolo pasu. Jeho diagnózu tuší.
Není mezi jeho kamarády z práce rozhodně první. O tom, co se dozvěděl u lékaře, spolu nemluví. Pohled očí stačil.
Má teď před sebou maximálně tři roky života. Chtěli se vzít. Chtěli mít něco do začátku. Namísto toho by se teď měl skamarádit s myšlenkou, že se pomalu udusí.
V té stejné chvíli třeba v Německu vychází z butiku stejně starý mladík. V tašce s logem prvotřídní značky si nese džíny. Hodně kvalitní džíny. Výrobce slibuje zaručeně klasicky pískované. Žádné bělení ani úprava pemzou.
Jen opravdovým pískováním se získá ten pravý model ošoupanosti, kdy droboučké částečky písku vyzobají jen potřebná místa mezi vlákny a výsledek nepůsobí „placatě“.
Byly to drahé kalhoty, ale padnou a jeho přítelkyni se v nich jistě bude líbit. Chce udělat dojem. Už se na ni těší. Možná se vezmou. Možná mají před sebou dlouhý a šťastný život.
Kalhoty vykoupené lidským zdravím nechci
Džíny upravené pískováním se těší velké oblibě.
Látka se napřed změkčí a lehce bělí a poté se velice silným proudem jemňounkého písku, smíchaného s vodou, směrovaného z trysek na látku, vlastně uměle ošoupe. Dojem je dokonalý.
Tento postup úpravy textilií ale také zabíjí, a to mnozí z nás netuší ani náznakem.
Aby taky ano, když všechny civilizované státy tento model úpravy zakázaly. Právě kvůli nebezpečí akutní silikózy, na kterou zemřely tisíce převážně mladých lidí.
Zajištění požadovaného pracovního prostředí, množství potřebných ochranných pomůcek, lékařské kontroly a dodržení hygienických požadavků při množství kalhot, které je třeba vyrobit, přišlo tak draho, že by se výroba stala tak nákladnou, že džíny by byly prakticky neprodejné.
Už tak jsou právě tyhle dost drahé.
Co budeme dělat?
Po protestech a obrovské vlně kritiky v médiích domácích i zahraničních, kdy číslo označující množství úmrtí přímo souvisejících s touto technologií daleko přesáhlo 5 000, vláda už i v turecké Ankaře zakázala při výrobě džín techniku pískování (sandblasting, stone-washed...).
Takže Turecko už taky ne.
Netřeba se ale plašit, milí distributoři a výrobci zaručeně pravých pískovaných džín.
Například v takovém Afghánistánu a jiných zemích, kde ochotně vymění zdraví lidí za pár potřebných dolarů, máte ještě mnoho mladých a chudých.
Ti na zadních dvorcích dílen a továren, bez ochranného oděvu, bez respirátorů i potřebného vybavení, na černo dál pracují s přístroji, které vyvrhují jemný proud písku pro váš obchod.
Levně. A to se vyplatí!
- Při práci s tryskami na písek se uvolňují drobné částečky křemíku, které se usazují v plicích a způsobují v nich vážná poškození.
- Dýchání takto jemného písečného prachu má za následek zjizvení tkáně plic.
- Vystavení velmi vysokým koncentracím po relativně krátkou dobu způsobuje akutní silikózu, mající za následek rychlý vývoj dušnosti a počátek onemocnění, které je nezvratné.
- Postižený člověk se nakonec udusí.
Stále je na světě mnoho takových, kterým je to jedno, a bohužel i mnoho těch, kterým nezbývá než to risknout.
Nový komentář
Komentáře
wich — #13 maje — #1 myslím, že líp než vy bych to neřekla.
SStream — #25
wich — #23 spíš jsem reagovala na tvůj příspěvek s tím, že se jen myšlenkově přidám....
Nemyslím si, že výrobce zkrachuje, pokud nebudeme nakupovat, ne zrovna "košer" výrobky. Bude muset vymyslet jinou alternativu, kterou lidé kupovat budou. A toto není o penězích, ale o životním postoji... A bezezbytku souhlasím s tím, že pokud se ke mně tyto informace dostanou, nemůže se mé svědomí smířit s tím, že nad tím zavřu oči... Informace v tomto článku jsou pro mě nové a znepokojující a rozhodně si dám pozor, abych se do tohoto řetězce nezapojovala... Bez ohledu na dojemný příběh, nebo holá fakta. Bohužel, některé lidi nakopne spíš ten dojemný příběh, holá fakta prostě přejdou nějakým "hmm" a souvislosti jim nedocvaknou... Děkuju za tento článek
SStream — #22 Mi to nemusíš říkat. Jsem zaměstnavatelka.
wich — #20 zaměstnavatelé si nemohou vyskakovat protože neplatí jen toho zaměstnance, který pro ně pracuje a tímto sám na sebe vydělává ale dalších x lidí, kteří nepracují nedobrovolně aaaaanebo taky dobrovolně. A taky musí zaplatit všechny ty, kteří o svou práci prišli proto, že to co vyráběli Čína uměla levněji.
mi zase stoupnul tlak....
RenataP — #18 Též si myslím něco obdobného. Velkorysost a humanitární smýšlení je krásné, ale pokud tady většina občanů bez ohledu na vzdělání vydělává jako pomocná síla z Ukrajiny, protože díky zákonům si zaměstnavatelé nemůžou vyskakovat, holt nebude na bio potraviny, 100% přírodní produkty apod.
...no jo, když si ty džíny nekoupí nikdo, zavřou fabriku a krásní mladí lidé budou umírat hladem.
Michaela Kudláčková — #6 kde není poptávka...
tady za chvíli taky nebude, humanistické duše se uklidní.
Mě s těmi 10.000 čistého, co na mě čeká v práci (a to budu ráda, že ji mám třeba), rozhodně nečekají džíny nad 500,-Kč...
to jsem netušila....
mám prastaré džíny ze sekáče, jinak trpím na manšestr...
Na akutní silikozu jistě zemřel i např. nějaký padesátiletý vdovec, který měl prohulené plíce a tvrdá játra od turecké pálenky, ovšem to není tak romantické, jako tragický příběh velké lásky dvou mladých lidí...třeba ho neměla tak ráda a zahýbala mu s bráchou. Co já vím. jsem proti výrobě i nákupu zboží, které je vyráběno neeticky. Ale stejně tak jsem proti laciným romantickým příběhům.
átéčko — #14 Já se schválně mrkla na cedulku a...individually hand treated to give this special effect, tak nevím, jestli zrovna stone-washed...ale i kdyby, byl to dárek a darovanému koni
A jak to mám poznat?
maje — #11
Pseudohumanismus je krásná věc. 10.000 Kč čistého už tak ne.
Závadné pracovní prostředí zaměstnanců by měla řešit tamní hygiena, předpisy, zákony, kontroly, či zaměstnanci sami.
maje — #11 To je druhá otázka.
macamala — #10 jenže bude na tyto výrobky každý mít?
maje — #1 Pak jedině musíme kupovat výrobky Fair Trade, ale těch zas tolik není.
wich — #8 *vypuštěné
A taky jedna věc jsou fakta a druhá věc smyšlené pomluvy vupuštěné konkurencí