Kdo nezažil jaké to je starat se o těžce nemocného člověka, nemůže si ani představit, co vše to obnáší. Ač většina z nás by pro svou rodinu udělala cokoliv, může nastat chvíle, kdy řeknete ne. Stejně jako to udělala Žaneta.

Žaneta si podle svých slov prošla peklem. „Kdo nezažil, nikdy to nepochopí, ani se do té situace nemůže vcítit,“ říká. Rok pečovala o tátu, kterému byla diagnostikována rakovina. Starala se o něj do konce jeho života. „Bylo mi dvacet jedna, když jsme si domů přivezli tátu. Dohodly jsme se s mámou, že se o něj postaráme. Věděla jsem, že to nebude lehké, ale byl to můj táta.“ Žaneta místo toho, aby se bavila s přáteli a užívala si chlapců, pečovala o těžce nemocného otce. Jezdila ráno z práce vlakem domů a střídala se mámou. Takhle to bylo až do jeho smrti. Byl to pro mě nejhorší rok života. Když pominu totální vyčerpání, byla to psychika, která dostala pořádně zabrat. Musela jsem vyhledat pomoc psychiatra. Nezvládla jsem to.“

df

Po sedmi letech rodinu potkala další rána. Babička onemocněla také rakovinou. Žanetina rodina se rozhodla pro stejný postup. Vzít si babičku do domácí péče. Poprosili ji, jestli by jim opět nepomohla. „Řekla jsem ne. Vím, že babičce bude lépe, když bude mít odbornou pomoc. I pro všechny ostatní to bude mnohem jednodušší, především pak pro mámu. Té trvalo několik let, než se dala dohromady.“ Žanetin postoj rodina nepochopila. Otočili se k ní zády a nebaví se s ní. „Mrzí mě to, ale vážně už nechci. Nebudu se před nikým ospravedlňovat. Prožila jsem si to a už nechci nikdy víc,“ říká na závěr.

Možné řešení

„Péče o umírajícího člověka může být náročná a každý ji zvládá jinak. Neurovnané rodinné vztahy obvykle ničemu nepomáhají. Ideální je vždy najít takové řešení, které celé rodině ulehčí a zároveň je tím nejvhodnějším i pro nemocného. V domácím hospici Cesta domů pracuje tým lidí, který je na podobné situace zvyklý a může rodinám nevyléčitelně nemocných nabídnout potřebnou péči. Již patnáct let poskytuje na území hlavního města Prahy služby nevyléčitelně nemocným dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně doma pečují, říká Lenka Váňová z Cesty domů.

Více informací o nabízených službách najdete na stránkách - www.cestadomu.cz

Podobné instituce nenajdete pouze na území hlavního města Prahy, ale po celé České republice.

Čtěte také:

Reklama