Problém, který si klade 32letá Adéla, potkal nejednu maminku na mateřské. Zaměstnání i mateřství jsou součástmi našeho života, bez peněz se žít nedá, ale ty první měsíce, roky s dítětem, kdy je k zulíbání a dělá pokroky, ze kterých se každý den radujeme a zapisujeme si je do deníčku, jsou důležité, velmi důležité pro náš citový život a vztah s dítětem.

“Když jsem v práci řekla, že jsem těhotná, první reakce byla velmi pozitivní. Po prvních větách nadšení ovšem nastaly otázky, jak si to představuji dál a kdy se hodlám vrátit do práce.” Adéla se na tuto otázku připravila. “Není mi dvacet, abych mohla v dnešní době zůstat doma s dítětem 3 roky. Odpověděla jsem, že se vrátím za rok po narození dítěte,” vysvětluje a pokračuje, “ale dnes vím, že jsem nevěděla, co vlastně říkám. Dceři je 8 měsíců, je ohromný smíšek, z každého pokroku se raduje, ještě stále ji kojím, a já si prostě nedokážu představit, že bych za 4 měsíce měla jít zpět do pracovního procesu.”

Adéla si ale také nedokáže představit, že by nesplnila slib daný v práci, a hlavně peníze jsou potřeba. “Zkusím jim navrhnout kompromis – práci z domova. Moje práce se dá dělat (pozn. redakce – respektujeme přání Adély a nezveřejňujeme její profesi) přes internet, ale vím, že tomu nejsou moc nakloněni.”

Inu, babo, raď – jak skloubit pracovní život i mateřství? Jak být bez výčitek, že se nebudeme věnovat dítěti, když cítíme, že nás potřebuje a že nás to obohacuje? Jak si neuzavřít cestu zpět do zaměstnání a dokázat přesvědčit zaměstnavatele, že i když pracujeme z domova, jsme schopni odvádět kvalitní práci?

 
Reklama