Milé ženy-in, maminky kojící i nekojící, vítejte v dalším dílu seriálu o kojení. Tentokrát jsem se s naší laktační poradkyní Hankou Strejčkovou věnovala otázce poněkud ošemetné. Co když se maminka rozhodne, že kojit nebude?

kojení

Teď vám asi trochu zatrnulo, ale určitě se mezi vašimi klientkami najde žena, která se rozhodla, že kojit nebude. Co vy na to?
Pokud se maminka rozhodne z jakéhokoliv důvodu nekojit, a já se s ní setkám v praxi, respektuji její rozhodnutí a nesnažím se ji za každou cenu přesvědčit, že má svoje dítě kojit. Já ji ale musím upozornit na výhody a nevýhody kojení a na výhody a nevýhody krmení z lahve (ať už dítě krmí umělou výživou, nebo má tu možnost kojit mateřským mlékem od dárkyně).

Stojím si za však tím, že mateřské mléko je tou nejlepší výživou (a nejen výživou)! A domnívám se, že pokud kojení nebrání opodstatněný zdravotní důvod, měla by se o kojení maminka aspoň pokusit, aby v budoucnu nelitovala promarněné šance.

Jinou, závažnější kapitolu tvoří maminky, které nemohou - nesmí kojit ze zdravotních důvodů (samozřejmě i z důvodů na straně miminka), nebo potřebují zastavit laktaci po potratu či po porodu mrtvého dítěte.

Dá se laktace zastavit už před porodem?
Laktace je přirozený proces, který není možné před porodem zastavit. Pokud je žena schopná produkovat mléko, po porodu se objeví. Pokud je opravdu rozhodnutá nekojit, pak je možné jí doporučit, aby ani nepřiložila miminko na sále (když tam není opodstatněný důvod, trhá mi to srdce), aby pak odsávala jen do úlevy a laktace pomalu utichne, vymizí.

Takže nastává otázka, jakým způsobem laktaci zastavit po porodu. Jestli ji nechat přirozeně rozběhnout a pak ji postupně snižovat, až dojde k jejímu úplnému zastavení, nebo zvolit radikální řešení a použít léky.
Důvodů pro zastavení je mnoho a tolik je i postupů. Rozhoduje diagnóza maminky. Základními postupy jsou: podání léků (např. Dostinex na lékařský předpis), homeopatie, aromaterapie, bylinky, obklady, babské rady. :o)

Pokud je čas, je možné snižovat laktaci postupně bez použití léku, tj. prsa odsávat do úlevy (nikoliv do dna!, nosit pevnější podprsenku (ale nestahovat prsa!), na prsa dávat studený obklad a pokud možno nepřikládat miminko, ale již krmit jiným způsobem. Z bylinek se doporučuje šalvěj ve formě čaje, máta, třezalka. A z „babských rad“ vyberu např. alkoholový obklad na prsa či zábal z tvarohu a máty. Homeopatie pak nabízí např. Ricinus Communis v ředění 30CH nebo Lac Caninum 30CH, dávkování a výběr homeopatika je ale vhodné konzultovat s homeopatem či zkušenou LP.

Osobně, pokud je to ze zdravotního hlediska maminky možné, se přikláním k přirozenějšímu způsobu odeznění laktace, protože každá chemie má svá rizika.  

A nese s sebou nějaká rizika zastavení laktace?
Ano, minimálně riziko retence mléka (ucpání mlékovodů, zadržování mléka). Prsa je nutné masírovat, aby se v nich netvořily zatvrdlinky, a to od místa ucpání směrem k bradavce. Se zastavením tvorby mléka je však mnohdy nutné vyrovnat se i psychicky, obzvlášť u maminek, jež jsou brzy po porodu nuceny laktaci ukončit z nepředpokládaných vážných důvodů. 

S maminkami, které nechtějí kojit, se asi moc často nesetkáváte. Mnohé se tak rozhodnou nejspíš  kvůli práci.
Setkávám. Většinou jde o maminky, které se buď ihned touží vrátit do práce (např. podnikatelky, manažerky ve vysokých pozicích) nebo musí, anebo se to od nich očekává (např. umělkyně…). Ale nerada bych, aby to vyznělo, že všechny manažerky nebo umělkyně zastavují laktaci! Naopak, mnohdy se úspěšná podnikatelka rozhodne kojit své dítě a skloubí zájmy své i dítěte. Stejně tak herečky, tanečnice… Maminky mohou kojit i v práci (např. chůva nebo tatínek miminko přivezou), anebo v době odloučení od dítěte odstříkávat-odsávat, aby tvorbu mléka udržely!

Nemají pak výčitky, že jsou horšími matkami než ty kojící? Jak byste je uklidnila?
Každá maminka, ať kojí či nekojí, se snaží pro své dítě udělat to nejlepší. Nyní je doba, kdy se podporuje přirozený způsob výživy miminka - kojení a některé maminky mohou mít pocit nátlaku, zejména ty, jimž se kojení příliš nedaří a pak mohou propadnout pocitu selhání. Proto i maminky, které se rozhodnou nekojit své dítě, jsou nejen vystaveny svým pocitům, ale i pohledu okolí. A to v nich pak může výčitky vyvolat. Vždy je nejdůležitější, aby si ve svém rozhodnutí, jak krmit své dítě, byla maminka jistá. Jakékoliv pochybnosti pak znejistí i děťátko. I zde platí spokojená maminka = spokojené miminko. A pokud maminka ve svých pocitech a přáních tápe, neví, jak se rozhodnout, nejjednodušší je zavolat laktační poradkyni, která s ní situaci citlivě a ze všech stran probere. Rozhodnutí však vždy zůstane na mamince.

Pokud se laktace zastaví a maminka by si to za čas přece jenom rozmyslela, je ještě šance, že by se laktace opět rozjela? Pokud ano, tak za jak dlouho? Setkala jste se někdy s takovým případem?
Setkala a setkávám. Opět záleží na konkrétním příběhu. Ano i ne. Ano, jde vrátit, pokud nebyly pro zastavení laktace použity léky na bázi tlumení hormonu prolaktinu a pokud od ukončení laktace neuběhla dlouhá doba. Čím delší čas od zastavení tvorby mléka, tím menší šance na její opětovné rozběhnutí.

Vyberu dva příklady z praxe:

První příklad z praxe:  volá maminka, že ve třech měsících věku dítěte přišla o mléko a že se sice smířila s tím, že mléko odešlo, a již nakoupila umělou výživu a lahvičky, ale že by to přece jen zkusila zvrátit. Pak to možné je a mám s tím i velmi dobré zkušenosti. Velice totiž pomáhá, když maminka začne svému tělu opět důvěřovat a jde do toho, protože už není co ztratit (řečeno lidově).

A druhý příklad z praxe: volá maminka, že ji již obtěžuje velice často kojit své18měsíční dítě, že se rozhodla ukončit kojení. V tu chvíli je nutné citlivě předložit všechna pro a proti a nechat maminku přemýšlet, dát jí čas. Tato konkrétní maminka začala postupně snižovat laktaci podle domluveného postupu. Po téměř týdnu nekojení jí to začalo chybět a naopak ji překvapilo, že dítě snáší ukončení kojení mnohem lépe než ona! Zjistila, že ona sama není na ukončení připravená a chtěla v kojení zase pokračovat. Pak jsme postup změnily, pokračuje a kojení jim přináší radost!

Stále se můžete ptát na vše, co vás ohledně kojení zajímá. Své dotazy pište pod heslem „kojení“ na: redakce@zena-in.cz

Čtěte další díly našeho seriálu o kojení:

Reklama