dite

Miminko je jedno z největších štěstí v životě. Jsou ale chlapi, kteří děti nechtějí. Asi se to už některé z vás stalo, že vám partner řekl, že děti nechce, nemá je rád, a pokud byl sveřepějšího a ostřejšího ražení, možná prohodil i něco o tom, že děti nesnáší. Co ho k takovému prohlášení vedlo?

Moje zkušenost

Sám děti nechci. Je sice pravda, že se ženou vychováváme jejího syna z prvního manželství, ale další děti neplánujeme a naštěstí jsme se na téhle věci shodli. Oba chceme v budoucnu hodně cestovat, projít si kus světa - mimčo nebo malé děcko by bylo v tomhle ohledu zátěží. Naštěstí o náš rodinný genofond se již dostatečně postaral můj bratr, tedy se tímhle trápit nemusím a syn z ženina prvního manželství je prostě náš, beru ho jako vlastního a jsem rád, že jsem k němu přišel až v jeho deseti letech - tedy v době, kdy už byl méně „rozbitný“.

Dobře, toliko k mým důvodům, ale jak to mají jiní chlapi? Je to póza, která se v manželství změní? Mají snad strach, že nedovedou uživit rodinu? Nebo mají špatnou zkušenost z dětství? Mohl bych samozřejmě hádat, že asi od každého špetka, ale raději jsem se zeptal psycholožky Vladislavy Moravčíkové...

Jaké jsou tři nejčastější důvody, proč někteří muži nechtějí děti?

  • Důvod může být zdravotní. Muž v minulosti nějakým způsobem zjistil, že má nějakou obtíž a nemůže mít děti. Teď si to ale buď sám nechce připustit, anebo to nechce přiznat partnerce.
  • Jiný hodnotový systém - muž může mít jinak postavené hodnoty a nemá otcovství a rodičovství mezi prioritami.
  • A samozřejmě to může být i určitou nezralostí.

A jak jim tenhle postoj rozmluvit?

Proč jim to rozmlouvat? Na tom, jak by měl vztah a partnerství fungovat, případně i rodinné soužití, by se měl pár domluvit předem. Každopádně žádná rada, jak muže přesvědčit, aby chtěl děti, neexistuje. Je přirozené děti chtít, protože jsme v tomhle ohledu zvířátka jako každá jiná: reprodukce tedy patří k normálním biologickým potřebám. Pokud si muž začne uvědomovat, že by měl chtít mít děti, ale stále je nechce, pak se s tím dá něco dělat - měl by v tom případě vyhledat odborníka.

Reklama