Agentura Bestalent events a její usměvavá majitelka Helena Beštová z každé vaší plánované události udělá něco jedinečného a dokonalého. A protože je jaro, povídaly jsme si společně o svatbách. Co všechno si s sebou nese práce koordinátora a organizátora? Co všechno má „pod palcem“?

Helena BeštováProč by si budoucí nevěsty měly svatebního koordinátora najímat a využívat jeho služeb?
Služba svatebního koordinátora má hned několik plusů: připravuje společně se snoubenci den D a celý ho koordinuje a já to vnímám skvělé hlavně v tom ohledu, že si ho nevěsty užijí na 100 %, úplně v klidu a nemusí řešit, co je kde třeba udělat a zařídit. Koordinátor má také funkci organizační a se souhlasem snoubenců i rozhodovací. Lidé obecně mají na svatbách rádi, když vědí, co se bude dít a rádi se také případně na někoho obrátí s dotazy typu zasedací pořádek, kam se odkládají dary, kde najdou toalety, kde se mohou ubytovat atd. Osobně komunikuji s dodavateli, dohlížím na přípravu místa a výzdoby, na to, aby vše, co je domluvené a to, co si snoubenci přejí, bylo splněno.

To je tedy den D, ale kdy začíná samotná práce koordinátora?
Většinou se s nevěstou a ženichem scházím dvakrát až třikrát před samotnou svatbou, ale je to velmi individuální. Koordinace ale znamená, že už mají všechny dodavatele zařízené a mým úkolem je zorganizovat samotný den. Sestavujeme harmonogram dne a malé i velké detaily jako je třeba příjezd a ubytování svatebních hostů, načasování a průběh svatebního obřadu, ale také čas svatební hostiny, krájení dortu, hod květinou a tak dále.

Je koordinátor někdo jiný než organizátor svateb?
Služba koordinace spočívá v organizaci samotného dne. Plánování svatebního dne je další služba, kterou nabízím a je to služba, kdy se domluvíme, od prvopočátku – zařizuji dodavatele, komunikuji vše potřebné, domlouvám schůzky. V současné době mám ale vypozorováno, že si nevěsty rády organizaci rozdělí a řeší si konkrétní věci sami.

Jaká část vaší práce vás baví nejvíce?
Je to velmi individuální. Pokud vidím do příprav hned od začátku, je to skvělé a moc mě baví ta samotná spolupráce. Navazujeme vlastně takový vztah, komunikujeme a spojujeme jednotlivé myšlenky dohromady, z čehož vzniká něco velkého a krásného.

svatba

Fotograf Pavlína Jarošová

Existují snoubenci, kteří nemají vůbec žádnou představu o tom, jak by jejich svatba měla vypadat?
Ženy většinou přicházejí alespoň s nějakou základní představou, ale jsou věci, které se mohou klidně v průběhu změnit. Stává se to třeba u šatů.

Máme tu jaro. Je to podobně jako v módě a promítají se i ve svatbách nějaké trendy? Je teď něco in?
I svatby mají svoje trendy a já sama vnímám, že se posledních pár let dost lidí ubírá tím přírodním směrem a dochází k návratu k přirozenosti a jednoduchosti. Často se teď pořádají svatby v lese, na louce, vše je uvolněné, boho styl, volné šaty, luční kvítí, nic extra strojeného. Také se často pořádají svatby menší a rodinné. Ale není to samozřejmě pravidlem.
Já osobně jsem toho názoru, že by měl člověk poslouchat své srdce a také v případě svateb se neřídit slepě trendy. Každý by tento den měl prožít tak, jak si přeje.

svatba

Fotograf Jan Martinec

Pokud ale člověk hledá inspiraci, často se těmi aktuálními trendy nechá zlákat. Například na Pinterestu jich je nespočet.
Mně se líbí umění zkombinovat různé trendy prvky a najít si v nich „to svoje“. Jde mít svatbu na louce, přitom elegantní. Já se snažím lidi navnímat tak, abych pak klidně byla schopná spojit zdánlivě nespojitelné.

Pomáháte nevěstě vybírat třeba i šaty? To je přeci jen taková ta část přípravy, na níž si ženy opravdu potrpí.
Není to pravidlem, ale ano, pomáhám. Nevěsty často rády vybírají šaty s maminkou nebo kamarádkou.

svatba

Fotograf: Honza Martinec

svatba

Platí pořád „do roka a do dne“? Trvají přípravy opravdu celý rok?
Jsou svatby, které se dají připravit za čtyři měsíce a je to skvělé. Já ten půl rok doporučuji, zejména v případě, kdy mají snoubenci složitější koncept svatby. Někdy to ale celé sedne a za pár měsíců je svatba připravená. S přípravou delší než rok jsem se ale nesetkala.

Vnímáte svou práci tak, že snoubencům opravdu ulevíte a pomůžete? Je to záslužná práce?
Já věřím, že je. Organizátor a koordinátor je ten, kdo je vyslechne, podpoří, poradí... Je to někdo, na koho se může nevěsta obrátit a získá třeba nezávislý názor. Je ta osoba, která snoubence celým tím procesem provede a podpoří je. Je to také úleva pro ženichy, vědí totiž, že je o jejich budoucí manželky postaráno.

svatba

Foto: SIMS FOTO - Simona Smrčková, Kamil Saliba

svatba

A jaké jsou dnešní nevěsty? Všichni jsme v dnešní době uhnaní, mají vůbec na přípravy čas a elán? A vdáváme se vůbec ještě z čiré lásky?
Nad touto otázkou se zamýšlím teď dost často. Jak z pohledu, jak vnímám dnešní svět, tak i z toho, jak vnímá svatby. Přiznám se, že za mnou vždy přišly páry, z nichž jsem cítila, že se opravdu chtějí vzít z lásky. Byla cítit ta opravdovost. A to je něco, co i já chci tou svojí prací lidem předávat.
Mě mrzí ten dnešní způsob uvažování, to „tak se vezmeme a uvidíme, jak to dopadne“. Věřím, že by se lidé měli vrátit k tomu, co bylo dřív, k tomu, že svatba byla opravdová oslava lásky a rozhodnutí, že chtějí s tím druhým strávit zbytek života. Přijmout to s úctou a pokorou, že je možnost tohle prožít.

Je něco, co vaše agentura nabízí a čím je jiná?
Nechci, aby to znělo jako klišé, ale to navíc bude asi můj osobní přístup. To naslouchání individuálních potřeb. Nechci dělat svatby jako na běžícím páse, ale raději se klientům věnuji naplno. Každá svatba, na níž pracuji, je připravovaná do hloubky. A to si chci určitě udržet i do budoucna.

svatba

Fotograf Roman Vratník

Kontakt:

Bestalent Events

Helena Beštová

FB: Bestalent Events

IG: bestalentevents

Reklama