pill

Antikoncepce není pro každého, i když to tak možná někdy vypadá. Jsou ženy, které by nikdy nic takového nespolkly. Zkrátka se bojí o své zdraví. A muži se zase bojí o své pohodlí.

Že má hormonální antikoncepce mnoho vedlejších účinků se ví, i když z marketinkových důvodů se o nich zase tak často nepíše. Například během dvou let užívání se vám mohou podstatně zhoršit jaterní testy. Můžete mít problém otěhotnět a tak dále. Nehodí se pro kuřačky, pro ženy s rizikem infarktu či křečových žil. Další problém pak nastane, když vy ji odmítnete brát, ale váš partner vás k tomu nevybíravě nutí. Prostě je zvyklý na své pohodlí a nechce na tom nic měnit.

Znávala jsem jistou Vandu, která tenhle problém řešila dost často. Dva roky žila s přítelem, který ji nutil brát antikoncepci, které se bála jako čert kříže. Nebylo to proto, že by ona stála o miminko a on ne, na tom se dohodli oba, že vzhledem k věku (oběma přes čtyřicet) si spolu děti pořizovat nebudou.

Problém byl v tom, že Luboš se panicky bál, že dojde k neplánované nehodě, i když Vanda dle gynekologických vyšetření a věku už příliš velké šance na početí neměla. Naopak – takřka nulové. Luboš měl však trauma z předchozích dvou vztahů, kdy mu dvě ženy vyvedly stejnou věc. Ukonejšily ho tvrzením, že berou antikoncepci, kterou ale tajně vysadily, aby otěhotněly. Luboš ani v jednom případě potomka nechtěl – teď měl dva. A Vanda, která antikoncepci nebrala celý život, si nakonec pod tlakem na stará kolena pilulky pořídila. Luboš navíc trval na tom, že je musí polykat pod jeho dohledem.

Vanda léky z lásky k němu zpočátku užívala bez řečí, po dvou letech ale u lékaře zjistili, že má kvůli antikoncepci špatné jaterní testy.  A to ji spolu s původními obavami z hormonální nerovnováhy v těle utvrdilo v tom, že s antikoncepcí končí.

Luboš zpanikařil a odmítl s ní dál sdílet intimní chvilky. Nepomohl kondom ani fakt, že Vanda měla dobrozdání od lékaře, že těhotenství by byl v jejím případě malý zázrak. Luboš věřil jedině práškům a jeho předešlé zkušenosti ho tak děsily, že stres nebyl schopen překonat. Co kdyby to zase nevyšlo a on se stal otcem potřetí?  

Jak byste být Vandou reagovaly?

Reklama